Маргарита Симоньян: профайл за допомогою ШІ
Заборона поговорила з чатботом ChatGPT про те, що йому відомо про Маргариту Симоньян. Виявилося, що на думку штучного інтелекту (ШІ), одна з найвпливовіших пропагандисток Росії є чи не світочем журналістики та хороша, талановита людина, чиї заслуги визнає світ.
Чому ШІ видає такі результати? Хто заплутав машину? Навіщо це робиться — зрозуміло, а от як підміняється правда — пояснюємо досить простою мовою та розбираємо на прикладах.
Є такий сірий термін, як SERM (Search Engine Reputation Management), що означає управління репутацією в пошукових системах. «Сірий», тому що використовує як чесні методи, так і чорні. В залежності від них є чорний СЕРМ (наприклад, налити в інтернеті бруду на людину чи компанію через ботоферми) і білий (розмістити на авторитетних сайтах позитивні, правдиві тексти з фактажем та посиланнями й доказами).
Через сумнівність підходів діджитал-компанії зазвичай відкрито не кажуть, що займаються так званим відбілюванням чи очорненням. Всіх секретів ми не розкриваємо, але після прочитання цієї статті ви зможете розпізнавати принаймні ознаки таких кампаній у медіа.
Онлайн-репутація: що це таке і як працює
Онлайн-репутація — це те, що бачить будь-хто (а тепер і будь-що) під час пошуку компанії/терміну/події/людини в Google чи іншому пошуковику.
Використовуючи SERM, репутацією бренду маніпулюють і роблять позитивний або негативний вплив на аудиторію. Перед покупкою, наприклад, люди зазвичай гуглять:
- що говорять про бренд чи товар інші споживачі;
- які були скандали;
- наскільки зручно отримати, якщо оберемо (спосіб оплати, доставка, найближчі магазини, фото\відео).
Що стосується людей, ми їх теж певною мірою «купуємо»: голосуємо, підтримуємо (і просуваємо ідеї/продукти), слухаємо чи дивимося (популяризуємо, а артист чи артистка отримують від цього пов’язані бенефіти), донатимо тощо. Отже, все, що бачать про нас в інтернеті, впливає на вибір: працювати чи ні, вірити чи ні.
СЕРМ є багатовимірним, оскільки включає PR, соціальні медіа та контент-маркетинг (ORM), а також SEO. Розберімо детальніше:
- PR — паблік рілейшнз (зв’язки з громадськістю) є заходами, які помітні для цільової аудиторії. Власне, в цьому і вся суть. Публічні заходи, розміщення інформації в пресі, реклама — все це є засобами для просування потрібного продукту в маси.
- ORM — управління онлайн репутацією. Воно включає тіньові способи впливу на аудиторію саме в інтернеті: телеграм-канали та пабліки в соцмережах, блоги, робота з відгуками, ботоферми. Максимальна увага на ті, що мають URL-лінки і які можна знайти через пошуковик.
- SEO — тут все просто: треба налагодити роботу сайту так, щоб читачу було комфортно (швидко переглядати сторінки, легко завантажувати дані та читати/переглядати контент), а пошукові системи на кшталт Google — обожнювали його за корисну інформацію та той самий комфорт для читача. (Адже читач = споживач реклами, а Google насправді є найбільшим розповсюджувачем реклами у світі).
Річ у тім, що 90% користувачів не йдуть далі першої-другої сторінки видачі Гугла. Техногігант покращує алгоритми, щоб користувачі не витрачали час та нерви на пошук відповідей на свій запит. Тож на лідерських позиціях — та сторінка, де є максимально точна і повна інформація за запитом людини.
За популярними і не новими запитами найвищими будуть сайти, в яких багаторічна історія та більше релевантних відповідей. Видача залежить від вашого місцеперебування, мови інтерфейсу девайса, з якого ви заходите, та історії пошуку: Google, найімовірніше, показуватиме ті сайти, які ви найчастіше відвідуєте (якщо там є відповідь, звісно).
Робота ШІ полягає в тому, щоб «пропилососити» пошукову видачу, проаналізувати дані й видати результат ледь не на основі принципу «мільйони мух не можуть помилятися».
Тож тепер легко зрозуміти, чому Маргарита Симоньян для ШІ виходить білою та пухнастою: бо так пишуть десятки тисяч ресурсів. При чому в цій когорті багато верифікованих ресурсів з дуже великим трафіком.
Штучний інтелект не має етики чи моралі й не розбирає, чи є сайт пропагандистським, чи текст написаний на замовлення і чи відповідає він дійсності. Адже SERM вимагає кілька продуманих стратегій, які залучають всі можливі ресурси та інструменти.
Очевидно, що робота з посіву позитивної інформації про ту ж Маргариту Симоньян ведеться давно і якісно. В розпорядженні російських пропагандистів є всі онлайн-ресурси, пошуковики та соцмережі рунету. Бо якщо ні — ви вважаєтеся іноагентом.
Ось типова сторінка (перша сторінка видачі) на сайті з давньою історією: за тегом видаються всі тексти, де фігурує Маргарита Симоньян.
Вони правлять навіть Вікіпедію.
До речі, зверніть увагу на блок підказок, які Google розміщує на першій сторінці видачі. З ними теж можна працювати. Якщо є ресурси, це доволі легко: на сітці сайтів розміщуються тексти з потрібними ключами/запитами-підказками (наприклад, «Почему Симоньян называют Боброедкой»), потім залучаються боти, які регулярно вбивають в строку цей запит. Через деякий час пошуковик вважає, що ця інформація є надзвичайно популярною і — вуаля: боброїдкою Маргариту Симоньян називають через прикру випадковість!
Російські пропагандисти небезпечні, зокрема, з технічної точки зору, бо добре знаються на копірайтингу і використовують свої соцмережі (дивіться пункт про ORM) для посіву через ключові слова необхідних меседжів. Які, звісно ж, будуть в усіх пошукових системах мережі інтернет. Ось яскравий приклад.
Якісна робота з запитами (виділені на скриншоті) направлена на дві цілі:
- маніпулюючи ключовими словами, розповісти іншу «правду» внутрішньому споживачу;
- спонукати українців та інших сповнених співчуття користувачів рознести цю історію інтернетом.
Перед пропагандистами не стоїть задача нав’язати подібні наративи українцям (ворог прекрасно знає, що це неможливо і не витрачає на це сили), але на таку наживку хтось обов’язково таки клюне, що підніме видачу в мережі, яка не має кордонів.
Таким чином необхідну інформацію побачать і споживуть ті, хто, припустімо, вважає, що «не все так однозначно», налаштовані проти НАТО і не бачать ворогів у росіянах тощо.
Біографічні дані Маргарити Симоньян: Заборона vs ШІ
Ми зробили експеримент: запитали в ChatGPT про біографію Маргарити Симоньян. Фактчекінг показав, що ШІ не помиляється (а вважає за реальність): пропагандистку роками відбілювали за допомогою SERM, підміняючи правду на необхідне. Дивиться самі:
Сім`я Симоньян
ШІ. Маргарита Симоньян народилася 6 квітня 1980 року в Москві, її батько був етнографом, а мати — журналісткою.
Заборона. Насправді ж російська пропагандистка народилася у Краснодарі, а не Москві. У відкритому доступі фактично відсутня інформація про її сім’ю і підтверджень того, що батько був етнографом, а матір журналісткою — немає. На деяких сайтах з біографією Маргарити Симоньян лиш згадується, що батька звати Симон Саркісович і він, імовірно, займався ремонтом холодильників, а матір на ім’я Зінаїда торгувала квітами на ринку.
Де навчалася Симоньян
ШІ. Здобула вищу освіту в Московському державному університеті культури та мистецтв, де вивчала теорію та практику журналістики.
Заборона. Це не так. Симоньян закінчила факультет журналістики Кубанського державного університету, що розташований у Краснодарі. До цього навчалася у школі телевізійної майстерності Володимира Познера.
Робота в Russia Today
ШІ. У 2005 році вона приєдналася до збірної команди журналістів, яка заснувала телеканал RT. Згодом вона очолила редакцію RT в Росії, а в 2014 році стала головним редактором міжнародного новинного агентства Sputnik.
Заборона. Маргарита Симоньян стала головною редакторкою Russia Today з моменту його заснування у червні 2005 року. А у 2013 році її призначили головною редакторкою новоствореного міжнародного інформаційного агентства «Россия сегодня», зберігши їй посаду керівниці телеканалу. У листопаді 2014-го вона також очолила ще одне пропагандистське медіа Sputnik, тобто одночасно обіймала три керівні посади.
Маргарита Симоньян у світових рейтингах
ШІ. Симоньян увійшла до списку «100 жінок світу» від британського журналу The Guardian.
Заборона. Британський журнал The Guardian, який у 2011 році склав рейтинг Top 100 women, ніколи не включав Маргариту Симоньян до свого рейтингу. Натомість у 2017 році вона зайняла 52 сходинку у рейтингу найвпливовіших жінок світу за версією видання Forbes. Вже у 2018-му російську пропагандистку виключили зі списку.
Які фільми знімала?
ШІ. У 2010 році відбулася прем’єра її документального фільму The Terminal, присвяченого життю та роботі в аеропорту «Шереметьєво». Фільм отримав кілька нагород на міжнародних кінофестивалях.
Заборона. Документального фільму з такою назвою, який начебто виходив у 2010 році, не існує. І, відповідно, жодних міжнародних нагород не отримував. Маргарита Симоньян ніколи не займалася режисерською роботою, але у 2018 році вона написала сценарій для пропагандистської стрічки «Кримський міст. Зроблено з любов’ю», яку зрежисував її чоловік Тигран Кеосаян.
Симоньян — активістка?
ШІ. Маргарита Симоньян є членом ради фонду «Право на життя», який є однією з провідних російських організацій, що займається захистом прав ненароджених дітей та підтримкою сімейної цінності. Зокрема, брала участь в організації та підтримці соціальних кампаній фонду, які пропагують «життя як найвищу цінність» та борються проти абортів.
Заборона. У Росії є декілька благодійних фондів, які називаються «Право на життя» («Право на жизнь»). Утім з відкритих джерел немає жодних підтверджень, що Маргарита Симоньян хоча б якось пов’язана з їхньою діяльністю. Сама пропагандистка також жодного разу не заявляла про свою участь у подібних організаціях.
Ставлення до свободи слова
ШІ. Вона вірить у важливість свободи слова та незалежності ЗМІ, але одночасно відстоює позиції Росії на міжнародній арені та пропагує проросійські погляди.
Заборона. Насправді ж Маргарита Симоньян є активною прихильницею тотальної цензури російського медіасередовища. Зокрема, 10 квітня 2022 року в ефірі вечірнього токшоу з Володимиром Соловйовим вона заявила, що «велика держава не може існувати без контролю над інформацією». За її словами, в історії Росії було два періоди, коли не було цензури: з 1905-го по 1917-й і в епоху перебудови Горбачова. Після цих періодів наставав процес розпаду імперій. Саме тому вона наполягає, що аби вберегти від такої долі Російську Федерацію, необхідно впровадити жорстку цензуру.
Звинувачення Симоньян у поширенні пропаганди
ШІ. Деякі критики вважають, що RT та її журналісти, в тому числі Симоньян, розповсюджують пропаганду на користь Росії, зокрема через необ’єктивне подання інформації та зосередження на негативних новинах про західні країни. Втім, є й інші думки, що RT може допомагати збалансовувати домінуючий західний медіапростір та надавати голос альтернативним точкам зору.
Заборона. Те, що Маргарита Симоньян є одним із головних рупорів російської пропаганди, визнають десятки країн по всьому світу, зокрема члени ЄС та США. За даними Держдепартаменту, впродовж усієї своєї кар’єри вона просувала у маси наративи Кремля щодо подій у Беслані, російського вторгнення в Грузію та російсько-української війни. Американські фахівці встановили, що Симоньян — протеже першого заступника керівника адміністрації Путіна Олексія Громова. У неї вдома є навіть спеціальний телефон для прямого захищеного зв’язку з Кремлем, про що сама пропагандистка зізнавалася у 2015 році.
Симоньян у соцмережах
ШІ. Вона є активною користувачкою соціальних мереж, зокрема Twitter, де її профіль має більше 840 тисяч підписників.
Заборона. Російська пропагандистка і справді активно веде мікроблог у Twitter, однак станом на 10 березня 2023 року на неї підписано 543.8 тисяч читачів (можна припустити, що це є результатом зачистки від ботів після покупки сервісу мікроблогів Ілоном Маском). У Telegram її власний канал має аудиторію в понад 477 тисяч підписників (також актуально на 10.03.2023).
Які книги написала?
ШІ. Маргарита Симоньян є авторкою книги «Суперлюди: Откровения главреда RT» («Суперлюди: Відкриття головного редактора RT»), яка розповідає про її професійний досвід та принципи журналістики.
Заборона. Книга з такою назвою ніколи не видавалася ні в Росії, ні в жодній іншій країні світу. Натомість Симоньян є авторкою інших книг, зокрема псевдопатріотичного роману «В Москву!» і збірника короткої прози «Чорні очі».
Вплив Маргарити Симоньян за кордоном
ШІ. Активно захищає російську діаспору за кордоном, зокрема під час конфлікту в Україні та кризи на сході України, але це також викликає запитання щодо її об’єктивності та можливого впливу на свідомість російської громади за кордоном.
Заборона. Насправді ж Маргарита Симоньян активно використовує усі засоби Кремля для поширення пропаганди й дезінформації за кордоном як для росіян, так і для громадян інших країн. Через це проти неї ще у 2014 році ЄС ввів персональні санкції, а з березня 2022-го заборонив діяльність RT та Sputnik на своїй території. Також відповідні обмежувальні заходи проти Симоньян та її каналів запровадили у США, Великій Британії, Канаді, Австралії, Японії та інших країн.