Масовані ракетні атаки на Україну: що треба росіянам та чи це тільки початок
Зранку 2 січня росіяни вчергове здійснили масовану ракетну атаку по території України: близько 100 повітряних цілей. Найбільше дісталося Києву та Харкову — міста були обстріляні з усіх типів ворожого ракетного озброєння, включно з запусками 10 аеробалістичних ракет «Кинджал», балістичними ракетами «Іскандер» та С-300. Попередня атака, що сталася зранку 29 грудня, є наймасовішою за кількістю випущених ракет за час повномасштабного вторгнення.
Метою росіян, як кажуть експерти, є не лише терор під час новорічних свят, а й максимальне виснаження української протиповітряної оборони. На жаль, у Росії був час накопичити певну кількість ракет і виготовити нові, тому обстріли будуть продовжуватися. А от чи вистачить ЗСУ засобів для відбиття атак, разом з військовими експертами розбиралась редакторка Заборони Світлана Гудкова.
Обійти українські сили ППО
Оцінюючи останні ракетні атаки росіян, військовий експерт Олександр Коваленко зазначає, що росіяни довго та ретельно готувалися до ударів. Починаючи атаки з запуску дронів Shahed, ворог намагається розосередити та виснажити українські сили ППО, а потім влаштовує комбінований ракетний удар, який має пробити протиповітряну оборону.
«Shahed використовуються для відпрацювання траєкторії та маршрутів польотів, які дозволяли цим дронам якомога довше перебувати в повітряному просторі. Щойно знищується останній Shahed, починається масований комбінований удар. За кілька годин були здійснені пуски крилатих ракет авіаційного базування. Разом із заходом цих ракет у наш повітряний простір почалися пуски аеробалістичних ракет “Кинджал” та балістичних ракет С-300 по Харкову», — розкладає експерт.
Зважаючи на те, що сили протиповітряної оборони України посилилися новітніми системами ППО та ПРО, росіяни змушені шукати нові можливості для її обходу, додає голова Українського центру безпеки та співпраці Сергій Кузан.
«Росіяни врахували помилки тогорічних атак осінньо-зимового періоду 2022–2023 років. Вони розуміють, що їм банально не вистачає ресурсів. Також вони змушені шукати інші підходи та слабкі місця у нашій протиповітряній обороні, яка зараз є однією із найдосвідченіших у світі. Відсоток збиття у нас на високому рівні, попри те, що в останніх атаках ворог застосовував усі наявні у нього типи ракет: морського, повітряного та наземного базування, і запускав їх з усіх можливих напрямків. Ми збили 10 з 10 аеробалістичних ракет “Кинджал” — це чудовий результат», — зазначає в коментарі Забороні військовий експерт.
Та разом з намаганням зменшити потужності української протиповітряної оборони ворог має ще одну мету — терор мирного населення України.
«Це новорічний терор. Ми бачимо, що атаки розпочалися ще з 28 на 29 грудня і продовжилися найбільш масованою атакою дронів Shahed у новорічну ніч. А зараз ми бачимо черговий потужний, комбінований ракетний удар. Щоб якось змінити ситуацію на фронті, ракети мали б летіти саме туди. Але ми бачимо, що удари завдаються по тилу, а цілями стають навіть не центри прийняття рішень, тому це можна назвати лише терором», — вважає Коваленко.
Ракети ППО vs російські ракети: у кого більше
Для нинішніх атак Росія накопичувала запаси ракет ще з вересня минулого року, каже Олександр Коваленко. Російський військово-промисловий комплекс здатен виробляти близько 100 ракет різних типів на місяць, тому як мінімум 300 ракет у ворога є. На жаль, це є наслідком обходу Росією західних санкцій.
«Росіяни продовжують отримувати через треті країни товари військового та подвійного призначення, які застосовують у роботі свого ВПК. Ми бачимо, що експорт окремих видів високотехнологічного обладнання зріс у країнах, які допомагають РФ. Тому санкції працюють не на задовільному рівні. Нам потрібно працювати над тим, щоби максимально позбавляти росіян технологій та грошей. Це дозволить знизити їхній бойовий потенціал. Інакше, якщо російський ВПК збереже свою динаміку, ми отримаємо набагато масованіші ракетні удари», — каже Сергій Кузан.
Щодо можливостей українських сил ППО, попри те, що точна кількість як самих систем, так і ракет та снарядів до них є військовою таємницею, оперуючи відкритими даними, військовий експерт каже, що загрози виснаження поки немає.
«Якщо ми подивимося на наповнення західних пакетів допомоги, то вони майже завжди включають ракети та снаряди для наших засобів ППО. Тому наразі такої загрози немає. Але це не значить, що росіяни не будуть пробувати й надалі виснажувати нашу ППО. Нам потрібні запаси ракет, і я певний, що у наших західних партнерів є всі необхідні розрахунки, що саме і в якій кількості нам потрібно передати», — вважає Кузан.
Та окрім збільшення кількості систем ППО, українським силам необхідно тестувати та застосовувати нові підходи до ураження ворожих цілей.
«Нам потрібно розширювати тактику та методи перехоплення, використовувати нові тактичні елементи перехоплення. Наприклад, повітряний елемент. Для цього потрібні ударні гелікоптери, які могли б перехоплювати дрони-камікадзе, або турбогвинтова штурмова авіація. Але без допомоги західних партнерів ми цього не досягнемо», — додає Коваленко.
Розв’язати проблему комплексно можливо, якщо Україна зможе вражати місця базування пускових установок. Для цього нам необхідні засоби ураження дальнього радіуса дії, говорить Кузан.
Нові атаки РФ у 2024 році: до чого готуватися
Рахуючи кількість ракет, яка наразі є у росіян, військові експерти зауважують, що ворог майже не застосовував крилаті ракети морського базування «Калібр». Під час атаки 2 грудня їх було випущено всього три, а за приблизними підрахунками, Росія виготовила їх трохи більш як 220 штук, каже Кузан.
«Тому нам слід очікувати таких масованих ударів. Запасів у них вистачить ще на вісім атак, можливо, з трошки меншою інтенсивністю. Десь будуть використовувати більше дронів Shahed, а прифронтові території обстрілюватимуть балістичними ракетами. Вони й надалі намагатимуться пробити нашу ППО, тому нам потрібно готуватися», — вважає військовий експерт.