'
Читаєте зараз
Медведчуку й Козаку оголосили підозри в держзраді та розграбуванні ресурсів у Криму. Пояснюємо, про які епізоди йдеться

Медведчуку й Козаку оголосили підозри в держзраді та розграбуванні ресурсів у Криму. Пояснюємо, про які епізоди йдеться

Hanna Belovolchenko

11 травня генпрокурорка України Ірина Венедіктова оголосила підозри двом нардепам від «Опозиційної платформи — За життя» Віктору Медведчуку й Тарасу Козаку за трьома кримінальними провадженнями. Сьогодні Служба безпеки проводить у них обшуки. Нардепів підозрюють у державній зраді та замаху на розграбування національних ресурсів у Криму. Заборона пояснює, про які справи йде мова.


«Розграбування національних ресурсів у Криму»

Перша  підозра стосується замаху на розграбування національних ресурсів у Криму. Йдеться про роботу приватної компанії «Новые проекты», директор якої є бізнес-партнером родини Віктора Медведчука. Ця фірма у 2016 році отримала від голови уряду Російської Федерації Дмитра Медведєва ліцензію на розробку та видобуток вуглеводнів з анексованого чорноморського родовища.

Компанія нова на російському ринку й не мала тоді великих статків, а її керівник Антон Дорноступ раніше продавав м’ясо й тютюнові вироби. У бізнес-структури, пов’язані з видобуванням нафти й газу на позиції засновника чи гендиректора він увійшов у 2016-му. Й одразу ж фірму «Новые проекты» став лобіювати особисто Медведєв. Дорноступ є співзасновником іще кількох російських компаній, зокрема, «Аснор» і «Гелийкоминвест». У них партнером Дорноступа є «Таврія Інвест», яка належить родині Медведчука. Український нардеп там керівник, а його дружина Оксана Марченко — власниця.

Слідство з’ясувало, що Медведчук спільно з Козаком перереєстрували українську фірму «Нові проєкти», яка вже працювала на півострові, з Києва в Крим та дали їй іншу назву — «Новые проекты». Керівником призначили Дорноступа — саме росіянина, адже цього вимагало російське законодавство. Медведчук особисто зідзвонювався з Медведєвим і погоджував деталі схеми. Без допомоги Медведчука й Козака, каже Ірина Венедіктова, процес розробки родовища «Глибоке» зайняв би роки, а так компанія отримала ліцензію вже за рік. Корисні копалини в родовищі оцінюють у 38 мільярдів гривень.

Державна зрада

Друге кримінальне провадження стосується листування Медведчука й Козака у серпні 2020-го. Тоді Медведчук, за даними СБУ, направив Козаку, який у 2020-му був на території Росії, секретні дані щодо розташування прихованого військового підрозділу Збройних сил України, його особового складу і збройної підготовки. Це був «подарунок для спецслужб» Росії і «шкода обороноздатності нашої держави», пояснив голова Служби безпеки Іван Баканов.

Третє кримінальне провадження стосується безпеки держави в інформаційній сфері. За даними слідства, Медведчук і Козак готували до запуску проєкт «Промінь». Він мав опікуватися українцями, які їдуть працювати чи навчатися в Росію. За словами Баканова, «це створення інфраструктури впливу через трудових мігрантів». Зловмисники планували збирати персональні дані українців, вербувати їх і поширювати через них пропаганду Росії. Рукописні правки на тексті проєкту про створення організації робив особисто Медведчук — це довели судові експертизи.

Не кінець

Підозри правоохоронці не змогли вручити ані Медведчуку, ані Козаку. Обидва нібито перебувають за межами України. Хоча соратник Медведчука й нардеп від ОПЗЖ Ренат Кузьмін казав, що кум Путіна не залишав країну.

Це лише частина епізодів і та інформація, яку слідчі вважають доцільним оприлюднити, щоби не нашкодити слідству, каже Венедіктова. За її словами, правоохоронці нині працюють і над низкою інших справ, деталі яких повідомлять згодом. Зокрема, це стосується і роботи каналів, підконтрольних Медведчуку-Козаку: NewsOne, ZIK та 112.

2 лютого президент України Володимир Зеленський ввів у дію рішення Ради національної безпеки й оборони — запровадив санкції проти Козака та заблокував згадані канали. Підставою для санкцій стало розслідування СБУ, яке встановило, що схеми з поставленням вугілля з окупованих територій сприяють фінансуванню тероризму.

Медіаексперт Ярослав Зубченко назвав їх «найуспішнішими проєктами російської пропаганди».«На три канали Медведчука припадає 56% усієї російської дезінформації в Україні. По суті вони працюють як пресслужба ОПЗЖ, Кремля та інколи навіть російських бойовиків. NewsOne, ZIK та 112 просувають меседжі про громадянську війну, кривавий переворот 2014 року, нацизм в Україні, переваги російської «вакцини», меншовартість української мови та культури, фейковість українського погляду на історію, недієздатність української влади», — пояснив Зубченко в коментарі «Радіо Свобода».

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій