Читаєте зараз
Мегаважлива перемога! Українка вперше в історії отримала аналог Нобелівки з математики

Мегаважлива перемога! Українка вперше в історії отримала аналог Нобелівки з математики

Markiian Oliiarnyk
  • Марина В’язовська отримала нагороду за вирішення завдань про пакування куль у багатовимірних просторах.
  • Медаль Філдса вважається еквівалентом Нобелівської премії, яку математикам не вручають.
  • До українки лише одна жінка здобувала найпрестижнішу математичну відзнаку — професорка Стенфорда Маріам Мірзахані.

На відміну від усім відомої Нобелівської премії, медаль Філдса вручається раз на чотири роки, щоб відзначити внески молодих науковців у розвиток математики. У 2022 році однією з найкращих у галузі було визнано громадянку України, яка очолює кафедру в одному з найпрестижніших прикладних вишів Швейцарії. І це історична перемога, адже до цього ще жоден українець не відзначався цією нагородою.

Заборона розповідає про надважливу перемогу для України на арені науки. 


Медаль Філдса 2022: лауреати премії з математики

5 липня 2022 року Міжнародний математичний союз оголосив цьогорічних переможців медалі Філдса. Математичну Нобелівку виграли четверо науковців, серед яких 37-річна українка Марина В’язовська.

Уродженка Києва стала першою в історії нагороди громадянкою України, відзначеною медаллю Філдса і лише другою жінкою-переможницею після професорки Стенфордського університету, іранської математички Маріам Мірзахані (2014). В’язовська була номінована від швейцарської Федеральної політехнічної школи Лозанни, у якій вона працює з 2017 року і очолює кафедру теорії чисел. Члени журі відзначили її внесок у вирішення завдань про пакування куль у багатовимірних просторах.

Українська лауреатка навчалась на механіко-математичному факультеті Київського національного університету імені Шевченка. У 2007 році отримала ступінь магістра у німецькому Кайзерслаутерні, а у 2013 році — ступінь доктора природничих наук у Боннському університеті.

Читати більше новин в Telegram

Церемонія нагородження відбулася у Гельсінкі. Спочатку захід планували провести у російському Санкт-Петербурзі, і відкривати його мав сам Володимир Путін. Проте після підступного нападу Росії на Україну церемонію перенесли до фінської столиці. Іншими лауреатами премії цього року стали корейсько-американський математик Джун Ху, а також вчені з Франції та Великої Британії Уго Дюмініль-Копен і Джеймс Мейнард.

Професор Кембриджського університету Каучер Біркар тримає нову медаль Філдса з математики, вручену йому в Ріо-де-Жанейро, Бразилія, 8 серпня 2018 року. Фото: CARL DE SOUZA/AFP via Getty Images

Медаль Філдса вручається раз на чотири роки математикам віком до 40 років за «видатні досягнення у галузі». Вперше премія була присуджена в 1936 році, до 1950 була перерва, з того часу вона вручалася кожні чотири роки. 

Раніше Заборона розповідала про спеціальну нагороду Пулітцерівської премії, яку у 2022 році здобули українські журналісти за правдиве та сміливе висвітлення російського вторгнення в Україну.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій