Читаєте зараз
Мінреінтеграції можуть ліквідувати: правозахисники назвали чотири ключові ризики

Мінреінтеграції можуть ліквідувати: правозахисники назвали чотири ключові ризики

Ilona Kivva
Автор:

Після кадрових перестановок в українському уряді на початку вересня 2024 року з’явилася інформація про ймовірне приєднання Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій до складу Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури.

Йдеться, ймовірно, про поглинання відомства, тобто ліквідацію. Його повноваження передадуть Мінрегіону. Ті функцій, які не зможуть, у теорії перерозподілять між іншими міністерствами.

Представниці Коаліції організацій, що опікуються питаннями захисту прав постраждалих внаслідок війни занепокоєні цим рішенням. Вони вважають, що у результаті тисячі постраждалих від війни українців можуть залишатися без цілісної державної підтримки. 

Ризики ліквідації Мінреінтеграції:

  • для постраждалих від війни — люди будуть змушені звертатися за допомогою до різних міністерств у різних питаннях: від соціальних виплат до шляхів виїзду їхніх родичів з окупації;
  • для цивільних та військових полонених — Мінрегіон, якому планують передати функції, першочергово буде займатися підконтрольними територіями, де можна вже розбудувати регіональну політику. Хто буде опікуватися людьми на ТОТ чи тими, кого Росія ув’язнила, незрозуміло;
  • НІБ — на базі Мінреінтеграції діє Національне інформаційне бюро. Воно збирає дані про загиблих, зниклих безвісти, полонених. Як далі буде функціонувати НІБ також незрозуміло;
  • евакуація та допомога переселенцям — держава має прокомунікувати, зокрема із міжнародними партнерами, хто буде відповідальним за ці функції. 

«Дуже дивно ліквідувати орган, який відповідає за формування та впровадження державної політики реінтеграції. Ми розуміємо, що цими питаннями так чи інакше будуть займатися інші міністерства. Але це навряд буде з фокусом на потребах постраждалих людей. Ми можемо втратити інституцію, яка роками напрацьовувала державну політику. І це все може опинитися на паузі», – зауважила представниця Уповноваженого з прав громадян, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, Ольга Алтуніна.

Громадські організації закликають уряд зберегти функції Мінреінтеграції. Це можливо зробити кількома шляхами. Наприклад, через його трансформацію в Міністерство єднання. Також це можливо зробити через збереження в уряді посади віцепрем’єр-міністра з питань реінтеграції ТОТ з профільними заступниками в кожному відомстві.

До Коаліції організацій, що опікуються захистом прав постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, входять Центр прав людини ZMINA, ГО «Донбас СОС», ГО «КримСОС», БФ «Право на захист», БФ «Схід SOS», ГО «Громадський холдинг ‘ГРУПА ВПЛИВУ’», БФ «Stabilization Support Services», Кримська правозахисна група.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій