Moderna розробляє одну вакцину від COVID-19 і грипу. Чи буде від цього користь?

Anastasiia Opryshchenko
Moderna разрабатывает единую вакцину от COVID-19 и гриппа. Будет ли от этого польза?

9 вересня американська біотехнологічна компанія Moderna повідомила, що працює над комбінованою бустерною вакциною, яка захищатиме одночасно від COVID-19 і грипу. Журналістка Анастасія Оприщенко розібралася, для чого потрібні бустерні щеплення, до чого тут грип та чи буде корисним поєднання вакцин.


Що таке бустерні вакцини?

Бустер — це допоміжні дози вакцини, які підсилюють та закріплюють імунний захист. Після першої дози вакцини імунна система активує два типи лейкоцитів. Перший — це плазматичні В-клітини, які виробляють антитіла, однак без другої ін’єкції вакцини вони довго не живуть. Другий тип — це Т-клітини пам’яті, призначені для ідентифікації певного патогену та його знищення.

Деякі з клітин другого типу можуть залишатися в організмі тривалий час і знаходити схожі патогени, що потребують усунення. Проте в момент, коли людина захворіє на нову інфекцію, наявних Т-клітин може бути недостатньо для підтримки імунітету. Тому існує повторна доза молекул-патогенів (бустер), які запускають імунну систему, збільшуючи кількість клітин, здатних боротися з вірусом.

Наскільки зараз необхідна ревакцинація?

18 серпня президент США Байден написав у своєму Твіттері про те, що американське МОЗ підготувало план бустерної вакцинації. Вчені зі Всесвітньої організації охорони здоров’я виступили проти використання бустерних доз. На їхню думку, більшість людей не потребує додаткової дози вакцини.

«Ми залишаємо вірусу можливість поширюватися в країнах із невеликою кількістю вакцинованих. Так «Дельта-варіант» зможе еволюціонувати далі, стаючи більш вірулентним. Тим часом можуть з’явитися і ще більш небезпечні варіанти. Ось чому замість переходу до бустерів краще поділитися препаратами з іншими країнами, щоб вони могли збільшити кількість щеплених першою та другою дозами», — підкреслив глава ВООЗ Тедрос Гебреїсус. 

Що відомо про комбіновану бустерну вакцину?

9 вересня американська біотехнологічна компанія Moderna повідомила, що розробляє єдину вакцину, яка об’єднає бустерну дозу проти COVID-19 та експериментальне щеплення проти грипу. Компанія сподівається, що після вдалих досліджень стане можливим щорічно створювати вакцини проти респіраторних захворювань.

«Ми вважаємо, що це дуже гарна можливість, якщо ми зможемо вивести на ринок високоефективний панреспіраторний щорічний бустер», — сказав головний виконавчий директор Moderna Стефан Бансель.

Розробники вакцини Novavax Inc, які ще не мають дозволу США на виробництво препарату проти COVID-19, почали дослідження для перевірки своїх комбінованих щеплень проти грипу і COVID-19.

«Комбінація цих двох вакцин може підвищити ефективність системи охорони здоров’я і забезпечити високий рівень захисту від COVID-19 та грипу за допомогою єдиної схеми», — сказав Грегорі Гленн, президент з досліджень і розробок Novavax. 

До чого тут грип?

На цей час лікарі та експерти не дійшли згоди у питанні про необхідність об’єднання вакцин. Якщо вакцинація проти COVID-19 залишається на порядку денному, то про грип на деякий час забули. За даними Центру з контролю і профілактики захворювань США, з кінця вересня 2020 року до серпня 2021 року в країні зареєстрували трохи більше 2000 лабораторно підтверджених випадків грипу. Хоча у «звичайний» сезон грипу в Америці дослідження свідчать про понад 200 тисяч підтверджених випадків.

Невеликий відсоток хворих на грип минулого сезону залишає експертів без важливої інформації. Хоча її можна було б використати для прогнозування того, яким буде сезон грипу цього року, говорить Хлоя Брайсон-Кан, заступниця медичного директора з профілактики інфекцій у Медичному центрі Гарборв’ю у Сіетлі.З початку пандемії соціальне дистанціювання і носіння масок знизили ризик зараження не тільки COVID-19, а й респіраторними захворюваннями на кшталт грипу. Загалом експерти кажуть, що низький рівень передачі грипу був викликаний також і вакцинацією проти COVID-19.

«Чим більше людей повернеться до роботи й навчання цієї осені, тим скоріше штами грипу активуються знов. Відсутність контакту з грипом також може зробити населення більш сприятливим до вірусу, коли він повернеться», — пояснює лікар Ейлі Кляйн, доцент кафедри невідкладної медицини в Johns Hopkins Medicine в Балтіморі.

Українська лікарка, дитячий гематолог Ірина Киричук каже, що, попри всі карантинні профілактичні заходи, люди все ж хворіють на грип і, можливо, річ все-таки в тому, що у певної частки просто сильніший імунітет.

Еллісон Айєлло, яка вивчає поширення інфекційних захворювань в школі громадської охорони здоров’я Університету Північної Кароліни, занепокоєна тим, що зі збільшенням числа людей, які не носять маски, і відсутністю соціальної дистанції може відбутися сплеск поширених респіраторних інфекцій.

За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, грип може призвести до розвитку важкого стану і смерті. Щороку близько 60 тисяч людей віком старше 65 років помирають від нього. А оскільки охоплення вакцинацією в багатьох країнах залишається низьким, з настанням кожного зимового сезону в цих групах підвищеного ризику можна очікувати нових смертей від грипу. 

Чи буде від цього користь?

Лікарі вбачають в комбінуванні вакцин як позитивні, так і негативні моменти. Лікар Ендрю Т. Павіа вважає, що це може бути дійсно чудовою можливістю, але зауважує, що слід почекати результатів дослідження, бо COVID-19 і грип провокують зовсім різні віруси.

Перепоною до ефективного поєднання вакцин може стати імунна система людини, яка реагуватиме на одну вакцину більше, ніж на іншу, говорить Мартін Хібберд, професор нових інфекційних захворювань Лондонської школи гігієни і тропічної медицини. «Ви можете отримати дуже гарну імунну відповідь на вакцину проти COVID-19, але негативну на грип, або навпаки». Як альтернатива — одночасне отримання уколів може посилити імунну відповідь на обидва, додає він.

Водночас Ірина Киричук говорить, що теоретично поєднання вакцин можливе й це гарна ідея, бо, наприклад, маленьких дітей вакцинують одразу кількома різними вакцинами. Проте з дорослими неможливо зробити так само: «Зазвичай у людей старшого віку наявні різні хронічні захворювання, через які додаткові вакцини протипоказані».

Крім цього лікарка вважає, що імунітет від нової вакцини навряд чи буде тривалим. «Бо, по-перше, ця вакцина ще не вивчена. А, по-друге, вакцини проти COVID-19 від Moderna та, наприклад, Pfizer, як і проти грипу, створюються слабкими задля того, аби при новому штамі вірусу зробити нову вакцину чи посилити першу бустерно», — говорить вона.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій