Активіст зазначає, що у 2012 не варто було розраховувати на підтримку влади. Зараз він вважає, що ситуація покращилася, але ідея однаково залишається важливою. Пояснює: «Ми активно розвиваємо споживацьке суспільство, тобто таке, у якому діють ринкові правила, де споживач диктує умови. То чому б цей механізм не використати для мовного питання? Якщо я хочу витратити свої гроші на вас, ваш продукт чи вашу послугу, то я маю право вимагати її в тому вигляді, який для мене є зручним».
Згодом до ініціаторів «И так поймут» прийшло розуміння, що настав час змінювати законодавство й готувати новий правовий акт на заміну «закону Ківалова-Колесніченка».
Матис, як і Літинський, став співавтором законопроекту 5670-д. «Я вирішив не вигадувати велосипеда і створити закон на основі існуючих напрацювань Оксани Сироїд, ці напрацювання були дуже хороші. Це був проект, який ще у 2012 році отримав рецензію у Венеціанській комісії і позитивні висновки. Моя позиція полягала в тому, що маючи таку базу ми уникаємо критики Опозиційного блоку щодо неконституційності чи невідповідності європейським нормам», – аргументує він.
За словами Матиса, у законопроекті прописане квотування ефірів, діяльності в інтернеті й мови навчання в школах. Також він вирішує питання функціонування мови національних меншин, але процедури в ньому не прописані. Це, на думку активіста, має врегулювати окремий закон.
Матис скептично ставиться до альтернативних законопроектів (№5669 і 5556). Він вважає, що їх зареєстрували ті сили й особи, які звикли заробляти собі електорат на мовному питанні. Для них законопроект Матиса недостатньо радикальний.
«Я казав своїм однодумцям, що ви маєте розуміти: нашими головними опонентами будуть аж ніяк не політики з Опозиційного блоку, а представники націоналістичних сил. Бо ми в них відбираємо хліб. Так воно і сталося. Основну критику наш законопроект отримує з боку партії «Свобода» або осіб, які все життя професійно захищали права україномовних».
«За соціологічними дослідженнями, 70% українців підтримують прийняття мовного законодавства. 100% не буде ніколи, – розмірковує активіст на питання про реакцію російськомовних на майбутній закон. – Якщо ми маємо три чверті підтримки – то я не розумію, чому ми маємо дискутувати про ту частину, яка залишилась. Зрештою, ми маємо більшість і маємо передусім врахувати її інтереси».
Матис прогнозує, що процес імплементації пройде спокійно і впевнений, що надалі проблем із мовою не буде і ситуація тільки покращиться. «Це просто буде незвично для початку. А хто відверто проросійський – то ці люди просто випадково в цій країні», – вважає він.