Читаєте зараз
Мирний протест вже не працює? Що відбувається в Тбілісі, де поліція розганяє людей

Мирний протест вже не працює? Що відбувається в Тбілісі, де поліція розганяє людей

Mediaset

У Тбілісі дві доби був заблокований центральний проспект Чавчавдзе — він зайнятий наметами активістів, які не згодні з результатами виборів в Грузії. Спонтанні акції стали цілодобовими після того, як до опозиції приєдналися студенти.

19 листопада близько сьомої ранку за місцевим часом поліцейські розігнали наметове містечко, в якому перебували кілька сотень людей, біля Тбіліського університету. Учасники акції згуртувалися на Мелікішвілі, дільниці біля філармонії.

На тлі протесту президентка Грузії звернеться до конституційного суду через порушення таємниці голосування.


Студенти й акції протести в Тбілісі

Підключення до політичних вимог студентів та молоді може означати активізацію протестів.

Так, наприклад, було у березні 2023 року, коли грузинському суспільству вдалося наполягти на відкликанні закону про іноземних агентів: виступи, які довго не приносили якихось значних результатів, спалахнули з новою силою після того, як на вулиці вийшли студенти та школярі. 

Увечері в неділю, 17 листопада 2024 року, протестувальники заблокували територію адміністративного корпусу Тбіліського державного університету у центрі міста. І хоча столиця Грузії давно звикла до різноманітних виступів, масштабу підготовки здивувалися навіть деякі журналісти: активісти привезли до університету не лише намети та спальники, а й біотуалети із портативними умивальниками. Активісти заявили, що пікет триватиме щонайменше добу — до вечора понеділка. Проспект Чавчавадзе, на якому й розташований університет, — це важлива транспортна розв’язка, його блокування навіть на короткий термін не може залишитись непоміченим городянами.

Мітинги в столиці Грузії: середина листопада 2024

На мітингу у неділю виступили студенти 13 грузинських вишів; вони заявили, що не визнають легітимність парламенту, сформованого в результаті виборів 26 жовтня та продовжать боротьбу за справедливі перевибори. Виступали й лідери опозиції — вони заявили, що відтепер мітинги стануть безперервними і проходитимуть по всьому місту, «доки не пройдуть нові та чесні вибори, на які заслуговує населення Грузії». 

Фото: Мака Цнобіладзе/ JAMnews

Ніч пройшла спокійно. Протягом наступного дня соцмережі рясніли розповідями про те, як до протесту приєднувалися то місцеві жителі (вони приносили гарячу їжу та питво), то опозиційно налаштовані компанії — наприклад, одне з місцевих видавництв, «Сулакаурі» передало протестувальникам книги для створення наметової бібліотеки. «Сулакаурі» має мережу книгарень, і нещодавно вони демонстративно заповнили всі свої вітрини книгами Джорджа Оруелла.

Саломе Зурабішвілі йде в Конституційний суд

Увечері 18 листопада із заявою виступила президентка Грузії Саломе Зурабішвілі. Вона сказала, що подає до Конституційного суду позов у ​​зв’язку з порушеннями на парламентських виборах, а конкретніше — про порушення таємниці та прозорості виборів. 

«Я роблю це не тому, що вірю у Конституційний суд, а тому, що хочу повністю випробувати совість тих суддів, які опиняться перед вибором: якою країною ми хочемо бути і в якому напрямку ця країна рухатиметься. Хочу побажати їм і собі, щоб у цьому Конституційному суді хоч кілька суддів показали, що гідні судді в цій країні існують», — сказала Зурабішвілі.
Вона вважає небезпечною кризу, в якій опинилася Грузія, і бачить вихід у повторних парламентських виборах, які слід провести після зміни виборчого кодексу та комплектації нової виборчої комісії, а також спеціального суду для розгляду виборчих спорів.

На думку Зурабішвілі, все це має бути зроблено за підтримки та участі міжнародних партнерів. Щоб здійснити цей план, президентка пропонує відновити роботу парламенту (старого скликання), уряду і «навіть президента» — термін її повноважень ось-ось закінчиться, і керівна партія напевно зробить усе можливе для того, щоб на цій посаді став більш лояльний до неї кандидат.

Миролюбні акції вже не діють?

Попри те, що все, що відбувається на акції, мало підкреслено мирний характер, влада назвала її радикальною. Один з лідерів «Грузинської мрії» Каха Каладзе примудрився використати це слово тричі в одному реченні, сказавши, що «те, що відбувається на проспекті Чавчавадзе — радикалізм», що «час радикалізму минув» і що «радикалізм і зло будуть переможені».

Фото: Ezz Gaber

Грузинські журналісти зауважують, що загальний миролюбний настрій акції до душі не всім — частина незгодних з офіційними результатами виборів були б не проти зробити акції більш рішучими. Принаймні коментарі такого змісту регулярно з’являються у закритих групах у Facebook, де обговорюється протестна координація.

Багато хто з незадоволених критикує дії опозиції, яка замість того, щоб поділитися хоч скільки-небудь довгостроковим планом, діє ситуативно, щоразу заявляючи, що про подальші кроки повідомлятиме поетапно. Поки що важко судити, як це вплине на подальший настрій незадоволених — протести можуть і піти на спад, і спалахнути з новою силою. Особливо, якщо студентів стане більше. 

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій