Читаєте зараз
На Гелловін ми підготували список горор-ігор, в які варто зіграти (щоб відволіктися від горору реальності)

На Гелловін ми підготували список горор-ігор, в які варто зіграти (щоб відволіктися від горору реальності)

Daniel Lekhovitser

Кінець жовтня — традиційно час для розваг, натхненних Гелловіном. І хоча 2022 рік сам все більше нагадує сюжет горору, іноді важливо від нього відволікатися. Випусковий редактор Заборони Даниил Леховіцер підібрав кілька горор-ігор, в які сам грав цього року. Нижче ви знайдете історії про двох священників у хорватському язичницькому селищі, вагітних гуманоїдів, привида у фашистській Італії та кемпінг з монстрами.  


«Святий Котар» / Saint Kotar (2020)

Розробник: Red Martyr Entertainment

Тривалість гри: 12 годин

Будапештські священники Ніколай та Бенедек провалюються у мультижанровий горор, варто їм тільки ступити на землю хорватського містечка Святий Котар. Свою назву населений пункт отримав на честь святого, що приніс місцевим християнську віру. До цього ж місцеве племʼя сповідувало лавкрафтіанський канібалістичний культ, однак з плином часу так до кінця і не позбавилося своїх старих звичок.

Ви могли бачити щось схоже у серіальному фолк-горорі «Третій день», де язичницькі повір’я поєднувалися з християнством, утворюючи дивний парадоксальний гібрид: місцеві жителі одночасно вшановували католицтво і поклонялися Місяцю, звірялися з християнським календарем та місячними фазами, знали агіографію [житія святих] і молилися темному богу Касагу.

В містечку Святий Котар зникають місцеві жителі, і особливо часто — діти, яких, якщо вірити місцевим, залишилося менше п’яти. Разом із кількома жителями зникає й Вікторія, дружина Ніколая та сестра Бенедека. Власне, відшукати її та зупинити язичницький культ — головні завдання гравця. Втім, із суто геймплейного погляду Saint Kotar зводиться до вибору реплік, подорожі хорватською глибинкою та розв’язання головоломок. Гра швидше нагадає п’єсу з на-гора діалогами.

Приваблює в ній юродивість персонажів: оніміла Віра, що спілкується посланнями на запотілому вікні; чоловік, який поховав батьків у човні і прийняв гігантську п’явку за посланого йому Богом сина; кошеня на прізвисько Король у жовтому (поклін темному божеству розповіді Роберта Чамберса).

«Марта мертва» / Martha is Dead (2022)

Розробник: Wired Productions

Тривалість: 7 годин

Останні роки Другої світової війни, італійське містечко десь біля Тоскани. Близнята Марта та Джулія — ​​діти італійки-фашистки та німецького офіцера — проводять час на озері біля сімейного маєтку. Джулія освоює ремесло фотографії, а Марта плаває. Через збільшувальний об’єктив камери Джулія бачить, як улюблениця матері, німа Марта, тоне. Через страх та почуття провини дівчина прикидається своєю щойно загиблою сестрою.

На негативі одного зі знімків Джулія виявляє фотопідтвердження, що сестра загинула не через нещасний випадок. Камера, як писав літературознавець Ролан Барт, — зв’язний зі світом мертвих, адже кожен сфотографований — майбутній мертвий для наступних поколінь, що гортають альбом. Martha is Dead гіпертрофує цю думку: взаємодіяти з мерцями можна за допомогою фотоапарата героїні — і так дотримуватися їхніх вказівок, що ведуть до розгадки смерті сестри.

Martha is Dead можна назвати артгорором: щоденне ворожіння на картах Таро, дитяча книжка про Білу Леді, яка живе в озері, наближений до реальності прояв фотоплівки, винахідливо побудований ляльковий театр — оповідальні та водночас геймплей-прийоми, через які розповідається історія.

«Презирство» / Scorn (2022)

Розробник: Ebb Software

Тривалість: 6 годин

П’ятирічний довгобуд, який анонсували ще 2017 року, нарешті вийшов у жовтні 2022-го. Scorn — дивний екзобіологічний горор, поміщений у світ картин Ганса Ґіґера та Здіслава Бексінскі, двох художників-корпореалістів, що зображають тіло, з’єднане з механікою або природними утвореннями. Біомеханіка — стиль Ґіґера — це те, як можна описати устрій світу гри: біологічні форми життя зливаються в симбіозі зі зробленими з м’яса, слизових оболонок, рідин та заліза пристроями. З них складаються будівлі, пейзажі, можливо, цілі планети.

Трохи про сюжет: безіменний гуманоїд прокидається на іншопланетній фабриці, заваленій трупами схожих істот. Куди йде герой, хто він, яка його кінцева мета, чому планета завалена трупами, чому серед них є вагітні гуманоїди чоловічої статі — питання, на які гра дає відповіді в самому кінці (потрібно зауважити: без жодного слова — тут немає діалогів або внутрішньоігрового тексту). В англійській мові є гарний прикметник weird, що означає радикальну дивину і дикість того, що відбувається. Здається, слово weird ідеально підходить цій грі.

«Кар’єр» / Quarry (2022)

Розробник: Supermassive Games 

Тривалість: 10 годин

Розробники Supermassive Games спеціалізуються виключно на інтерактивному кіно у жанрі горор. За час існування компанії гравців відправляли до канадських лісів з духами вендіго, на борт корабля-примари, до населеного мертвими відьмами містечка Нової Англії та до підземних храмів з шумерськими демонами. Цього ж року розробники випустили класичний ретро-горор згідно з усіма конвенціями 1970–80-х: літній табір, байки біля вогнища, накачані гормонами підлітки, шарудіння в лісі, дивні місцеві, вовче виття.

Quarry, як і всі ігри студії, не претендує на новаторство. Гра, скоріше, вміло жонглює стилістичними прийомами і, головне, не боїться змішувати субжанри фільмів жахів — наприклад, в портфелі студії є слешер з маніяком, що перетворився на історію боротьби з гірськими духами. У випадку з «Карʼєром» гравцю треба керувати кількома підлітками, що борються з більш традиційним монстром. В грі необхідно вибудовувати стосунки, а в критичній ситуації — приймати морально складні рішення. Ігри студії завжди базувалися на механіці «ефекту метелика», і ця — не виключення: навіть невірно підібране слово або дріб’язкове, на перший погляд, рішення можуть в майбутньому призвести до смерті персонажів.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій