Читаєте зараз
NASAMS, Пуми та антидронові системи: США передадуть Україні рекордну партію зброї

NASAMS, Пуми та антидронові системи: США передадуть Україні рекордну партію зброї

Markiian Oliiarnyk
Джо Байден
  • Пакет допомоги на $3 млрд включає системи ППО, дрони-розвідники, сотні тисяч боєприпасів та мобільні антидронні комплекси.
  • Деякі типи озброєння будуть надані Україні не зі складів зберігання, а прямо із заводів.
  • ЗРК середньої дальності NASAMS вважаються одним з найкращих комплексів ППО і захищає небо над Білим домом.

Україна отримає від США величезну партію військової допомоги, яка міститиме додаткові комплекси NASAMS, а також портативні системи боротьби з безпілотниками VAMPIRE. Пакет розрахований на середньо- та довгострокову перспективу і поступовий перехід України на нові типи смертоносного озброєння.

Заборона розповідає про головні фішки рекордного пакета зброї для ЗСУ.


Військова допомога Україні від США на $3 млрд

Президент США Джо Байден оголосив 24 серпня 2022 року про виділення для України безпрецедентного пакета військової допомоги на суму $2.98 мільярда. Надійде вона через програму Ініціативи сприяння безпеці України.

Найбільший за пів року пакет військової допомоги містить:

  • шість зенітно-ракетних комплексів NASAMS та ракети до них;
  • 245 000 снарядів до 155-мм артилерії;
  • 65 000 снарядів до 120-мм мінометів;
  • 24 протибатарейні радари;
  • безпілотники RQ-20 Puma та допоміжне обладнання для дронів Scan Eagle;
  • протибезпілотні системи VAMPIRE;
  • ракетні системи з лазерним наведенням.

Деякі типи озброєння, як пояснили у Пентагоні, будуть надані Україні не зі складів зберігання, а прямо із заводів, оскільки пакет спрямований на допомогу ЗСУ у середній та довгостроковій перспективі.

Читати більше новин в Telegram

«На відміну від президентських повноважень щодо поставок, які дозволяють практично негайно доставити в Україну наявні запаси зброї, ці кошти є частиною Ініціативи сприяння безпеці України. Цей процес дозволяє США отримати чудові можливості від промисловості. Фактично, цей пакет є початком процесу укладання контрактів для надання Україні додаткових пріоритетних можливостей у середньо- та довгостроковій перспективі», — заявив бригадний генерал Пет Райдер.

Безпілотники RQ-20 Puma: характеристики

Легкі американські безпілотники Puma можна запускати прямо з руки. Це розробка компанії AeroVironment, яка надійшла на озброєння армії США у 2008 році.

Головне призначення цих дронів — збирання розвідувальної інформації на ворожих позиціях. Вони оснащені чотирма водонепроникними камерами, з яких дві електрооптичні та ще дві, які працюють в інфрачервоному діапазоні. Дані передаються по захищеному цифровому каналу DDL.

Підготовка до запуску RQ-20 Puma займає всього декілька хвилин. У повітря він здатний злетіти навіть за повної відсутності вітру завдяки аеродинамічній конструкції та пропелеру у носовій частині апарата. Дистанційне керування здійснюється оператором, але також вони здатні й самостійно орієнтуватися у просторі за допомогою GPS-навігації. Базова тривалість польоту становить дві години. Максимальна швидкість — 83 км/година.

AeroVironment не припиняла працювати над вдосконаленням своїх апаратів. І за 14 років випустила декілька модифікацій:

  • RQ-20A Puma — військовий варіант базової моделі.
  • RQ-20A Puma AE — модернізований варіант зі збільшеною тривалістю польоту до 3.5 годин;
  • RQ-20B Puma — має потужніший та легший двигун, укріплену конструкцію, точнішу інерціальну навігаційну систему, покращений інтерфейс користувача та набір сенсорів Mantis i45 для будь-яких погодних умов;
  • LRTA Puma — варіант, оновлений антеною далекого відстеження (LRTA), яка розширює діапазон огляду до 60 км;
  • Solar Puma — модель на сонячних батареях, що дозволяє збільшити тривалість польоту до безпрецедентних для такого класу дронів 9 годин;
  • Puma 3 AE — розроблений для морського використання, здатний приземлятися на воду або землю, оснащений додатковим набором датчиків Mantis i45 EO/IR.

VAMPIRE: що за зброя

Системи боротьби з безпілотними літальними апаратами VAMPIRE розробила американська технологічна компанія L3Harris. Назва розшифровується як Vehicle-Agnostic Modular Palletized ISR Rocket Equipment.

Це легкий портативний ракетний комплекс, який можна встановити на більшість транспортних засобів із вантажним кузовом. Він складається з чотириствольної ракетної установки та набору сенсорів для відстеження цілей. Сам процес монтажу займає всього дві години за допомогою звичайних інструментів і для цього достатньо і двох людей.

Система боротьби з безпілотними літальними апаратами VAMPIRE. Фото: L3Harris Technologies

Стріляє невеликими ракетами AGR-20 APKWS, в основі яких лежать американські некеровані ракети Hydra 70. Але відмінність між ними полягає в тому, що снаряди для VAMPIRE модернізовані лазерними системами наведення, що фактично перетворює їх на високоточну зброю. Є також і більш розвинена модель, APKWS II, у якій  використовується технологія напівактивного лазерного самонаведення. 

В цілому конфігурація APKWS дозволяє використовувати наявні боєголовки від ракет Hydra 70 з безконтактними підривниками. До того ж ними можна вражати не лише літальні апарати, а й наземні цілі.

ЗРК NASAMS: чим особливі

Норвезькі зенітно-ракетні комплекси NASAMS вважаються одними з найкращих систем ППО та ПРО у світі. До прикладу, вони захищають повітряний простір довкола Білого дому та інших владних структур США. Це спільний проєкт норвезької оборонної компанії Kongsberg та американської Raytheon, який почали розробляти на початку 1990-х років.

ЗРК NASAMS належить до систем середньої дальності.  Стріляє авіаційними ракетами AIM-120 AMRAAM, спеціально модифікованими для наземних пусків. Діапазон дії базової моделі становить 15-25 км, а модернізованої версії AMRAAM-ER — 40 кілометрів. Для виявлення та відстеження цілей комплекс використовує радіолокаційний радар Raytheon MPQ-64F1 Sentinel з високою роздільною здатністю та можливістю розпізнавання до 60 повітряних об’єктів. Час реагування на ціль — 10 секунд.

Самі ж ракети оснащені комбінованою системою наведення: на запуску працює командно-інерційне управління, а на кінцевій ділянці підльоту до цілі вмикається активне радіолокаційне самонаведення. Швидкість — 1200 м/секунда. Це є вкрай ефективним засобом проти літаків, гелікоптерів, крилатих ракет і безпілотних літальних апаратів. Головна перевага NASAMS перед українськими системами ППО — здатність збивати балістичні ракети. 

Важливою особливістю ЗРК є відкрита архітектура, тому до нього можна інтегрувати додаткові засоби виявлення противника: 

  • станції радіотехнічної розвідки;
  • оптично-прицільні станції з телевізійним каналом (дозволяють вести вогонь у режимі повного маскування). 

NASAMS також інтегрується у загальну систему протиповітряної оборони та отримує дані від всіх інших радіолокаційних станцій та засобів огляду повітряного простору.

Раніше Заборона розповідала про те, що американці могли таємно передати ЗСУ тактичні балістичні ракети ATACMS для враження по російських військових об’єктах в окупованому Криму.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій