Наскільки ефективні вакцини проти «Дельти» — нового варіанта COVID-19
Восени 2020 року в Індії виявили новий штам коронавірусу. ВООЗ назвала його «Дельта» («індійський»). «Дельту» вже зафіксували в приблизно 100 країнах світу. Заборона переказує матеріал казахстанського видання «Vласть» про те, що відомо про новий штам і наскільки ефективні проти цього варіанта наявні вакцини.
Чим «Дельта» відрізняється від основного штаму коронавірусу?
У цьому штамі все частіше першими симптомами стають пирхота в горлі і нежить. Також з’явилося більше симптомів з боку шлунково-кишкового тракту: діарея, блювота — такі прояви «Дельти» більше характерні для заражених дітей.
У Великобританії на «Дельту» припадає вже 95% усіх заражень. За даними Шотландії, «Дельта» в порівнянні з «Альфою» («британським» варіантом) призводить до госпіталізації удвічі частіше. Тут треба враховувати, що на госпіталізацію можуть впливати різні фактори: сам варіант, його заразність, небезпека, завантаженість медичної системи, втома медпрацівників, якісь культурні особливості — те, що, наприклад, відбувалося в Індії.
Наскільки ефективна вакцина проти цього штаму?
Щеплення захищає від важких наслідків перебігу хвороби і від госпіталізацій, а не від зараження. Вакцинація — не гарантія захисту, але гарантія зниження ризику. З максимальною ймовірністю щеплений, навіть якщо заразиться, перехворіє легко.
У цільних інактивованих вакцин (наприклад, Sinovac) ефективність нижча, ніж у векторних (AstraZeneca) і РНК-вакцин (Pfizer, Moderna). Якщо спочатку ефективність цільної інактивованої вакцини була орієнтовно 60–70%, то тепер, з появою нового варіанта, вона може бути ще нижчою.
В середньому захист від госпіталізації після двох доз РНК або векторних вакцин становить 94%. Захист від зараження і госпіталізації значно знижується, якщо людина щеплена тільки однією дозою вакцини.
Чи мутує вірус через вакцину?
Ні. Він також мутуватиме, якщо людина перехворіла. Вірус буде адаптовуватися до того, що люди імунні. Він мутуватиме швидше й частіше, якщо є прошарок нещеплених, тому що ймовірність їхнього зараження більша.
До того ж якщо людина щеплена однією дозою, то для мутації вірусу це сприятливе середовище, субоптимальний імунітет. Кілька країн збільшували інтервал між вакцинацією, але швидке поширення «Дельти» змусило відмовитися від цього. Для захисту від «Дельти» важливий стрибок антитіл, який відбувається після другої дози.