Читаєте зараз
Науковці придумали спосіб посилити дію будь-яких ліків. В першу чергу від раку

Науковці придумали спосіб посилити дію будь-яких ліків. В першу чергу від раку

Yevheniia Kostina
  • Близько 50% хворих на рак отримують оптимальну дозу препарату під час хіміотерапії, у інших випадках її концентрація недостатня або перевищена.
  • В організмі людини головні регулятори розподілу подібних хімічних сполук, але природного походження, — білки.
  • Науковці створили штучні білкові сполуки, які у 20 000 разів менші за людську волосину.

Канадські вчені розробили нанотранспортери для ліків, засновані на молекулах ДНК. Вони здатні доставити необхідну кількість препарату у потрібні зони організму. Такий метод забезпечує значно кращу роботу найрізноманітніших лікарських засобів та практично не має побічних дій.

Заборона розповідає про новаційну розробку в університеті Монреаля.


Нанотранспортери можуть покращити лікування раку

Команда дослідників з університету Монреаля, що у Канаді, розробила та перевірила новий спосіб доставляти ліки в організм у максимально точній концентрації, пише Phys.org.

Це молекулярні транспортери, виготовлені із ДНК і у  20 000 разів менші за людську волосину. Їх можна хімічно запрограмувати для доставки оптимальної концентрації ліків, що робить їх ефективнішими, ніж більшість сучасних методів лікування.

«Підтримка оптимальної концентрації ліків у крові залишається головною проблемою сучасної медицини. Більшість препаратів швидко руйнуються, пацієнти змушені (і часто забувають) приймати кілька доз через регулярні проміжки часу. І оскільки кожен пацієнт має відмінний фармакокінетичний профіль, концентрація ліків у їхній крові значно відрізняється» — пояснили у виданні.

Читати більше новин в Telegram

Приміром, лише близько 50% хворих на рак, за даними дослідників, отримують оптимальну дозу препарату під час хіміотерапії.

У будь-якому організмі, якщо немає патологій, на підтримку точної концентрації ключових молекул, наприклад, гормонів, і їх доставку у необхідні частини організму запрограмовані білкові транспортери. Сила взаємодії між цими білками допомагає підтримувати точну концентрацію кожної речовини у тілі. Науковці використали цю ідею, щоб фактично створити штучний аналог природних транспортерів.

Нанотранспортер на основі ДНК. На цьому зображенні доксорубіцин. Нанотранспортер (білий), приєднаний до альбуміну (рожевий), щоб підтримувати доксорубіцин (світло-блакитний) у кровообігу. Фото: Monney Medical Media

На початку вони розробили два види:

  • для протималярійного засобу;
  • для доксорубіцину (препарат для лікування раку молочної залози та лейкемії).

Така різнонаправленість довела, що штучні транспортери можна запрограмувати для доставки та підтримки конкретної концентрації  будь-яких ліків.

«Більш цікаво те, що ми також виявили, що ці нанотранспортери також можна використовувати як резервуар для ліків, щоб продовжити дію препарату та мінімізувати його дозування під час лікування. Ще одна вражаюча особливість, що їх можна направляти в певні частини тіла, де препарат найбільше потрібний, і це, в принципі, має зменшити більшість побічних ефектів», — каже один із науковців, що працювали над дослідженням, Арно Десроз’є.

Раніше Заборона розповідала про розробку препарату для щеплення від раку. Його розробляє компанія, що винайшла ковідну вакцину.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій