Читаєте зараз
НБУ відпустив курс долара, але не зовсім: чого варто очікувати

НБУ відпустив курс долара, але не зовсім: чого варто очікувати

Yevheniia Kostina
  • Нацбанк України тримав фіксований курс долара до гривні з 24 лютого 2022 року. З 3 жовтня 2023 року впровадили систему керованої гнучкості. 
  • Це означає, що курс залежатиме від попиту та пропозиції на міжбанку, але регулятор стримуватиме коливання.
  • На готівковому валютному ринку, де мають змогу купувати та продавати валюту громадяни, діють ті ж правила, що і раніше.

Очікується, що впродовж кількох місяців коливання курсу в Україні будуть дуже несуттєвими. Надалі може відбутися м’яка девальвація, а от потрясінь не прогнозується.

Заборона розповідає про принцип дії системи керованої гнучкості, а також про прогнози експертів щодо курсу долара після її впровадження.


Керована гнучкість курсу: як це працює

Національний банк України тримав фіксований курс долара до гривні з першого дня російського повномасштабного вторгнення. Спочатку він становив 29.25 грн/$, а з липня-2022 — 36.6 грн/$. Банки не могли відхилятися від цих рівнів більш ніж на 1%, пояснили у Forbes.

Регулятор неодноразово анонсував повернення до системи плаваючого, або ринкового курсоутворення (який був до 24 лютого 2022 року) й от з 3 жовтня 2023 року розпочався поступовий перехід. Першим його етапом стало впровадження системи керованої гнучкості. 

«Нацбанк не відпустив курс у вільне плавання та не повернувся до режиму плаваючого курсоутворення. Ураховуючи структурний дефіцит валюти на ринку та наявний в НБУ обсяг міжнародних резервів таке рішення навіть не розглядалося», — підкреслив глава центробанку Андрій Пишний.

Читати більше новин в Telegram

Керована гнучкість означає, що курс повертається до ринкового принципу ціноутворення і залежатиме від попиту та пропозиції на міжбанку. Але, на відміну від довоєнних умов, регулятор продовжить контролювати ситуацію та залишатиметься ключовим гравцем, зокрема, компенсуватиме структурний дефіцит валюти. Це середня різниця між попитом і пропозицією на ринку. Тобто НБУ обмежуватиме суттєві курсові коливання, щоб запобігти різкому падінню чи зростанню.

На валютному ринку практично нічого не змінилося зі зміною системи НБУ. Скріншот: портал Мінфін

«Основна причина [переходу] — режим фіксованого курсу вичерпав свій стабілізаційний потенціал. Населення і бізнес почали звикати до незмінного курсу. Чим далі, тим складніше було б відмовлятись від режиму прив’язки і тим довшим і ризикованішим було б повернення до нормальності. Керована гнучкість дозволить НБУ активніше послаблювати обмеження на рух капіталу, оскільки ринок буде поступово відновлювати здатність до обмеженої самокорекції. В далекій перспективі курс стане гнучким і зможе виконувати функцію запобіжника від зовнішніх шоків», — пояснила головна економістка Dragon Capital Олена Білан.

Зміна валютного режиму: які можуть бути наслідки рішення НБУ

Для населення практично нічого не має змінитися, адже курс на готівковому ринку та карткові курси банків не є фіксованими вже 1.5 року. За цей час вони як зростали, так і знижувалися.

Загалом коливання курсу будуть, але в обидва боки, як обіцяють у НБУ, дуже несуттєві. Такий саме прогноз принаймні на найближчі місяці дають і більшість економічних аналітиків.

«В перспективі декількох місяців практично нічого не зміниться. При фіксованому курсі Національний банк кожен день продавав валюту зі своїх резервів. Рівно стільки, щоб задовольнити дефіцит на міжбанківському ринку. Тепер НБУ так само буде продавати валюту з резервів, але трошки менше чи трошки більше, ніж дефіцит валюти на ринку. Таким чином регулятор дозволить офіційному курсу рухатись вниз і вгору на дельту», — вважає Олена Білан.

Надалі слід очікувати помірної девальвації (зниження курсу гривні), прогнозують голова правління Укрексімбанку Сергій Єрмаков та фінансовий аналітик групи ICU Михайла Демківа.

«Будуть дні, коли курс ослабне, будуть і дні, коли зміцниться, але більше все ж таки буде днів, коли він буде послаблюватися. На горизонті пів року – рік ми побачимо курс, слабший від 36.6», — переконаний Демків. 

Значної девальвації НБУ не допустить, бо це суттєво вдарить по доходах громадян, а це означає зниження покупної спроможності для всіх сфер, крім продуктів, а також сильно відобразиться на донатах волонтерам та армії.

Раніше Заборона розповідала про правила прийому валюти в українських банках. Обмінювати можна навіть старі долари.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій