Не шкодь нашим захисникам та своїм сусідам. Що заборонено публікувати в соцмережах
- Щоб не завдати шкоди нікому, крім ворога, важливо дотримуватися інформаційної гігієни.
- Треба не вестись на фейки, маніпуляції і брати інформацію лише з офіційних джерел.
- Існує перелік даних, які заборонено висвітлювати, коли це стосується українських військових.
Перед тим, як публікувати щось у соціальних мережах, варто добре перевірити, чи інформація є достовірною та чи не зашкодить українським військовим. Зокрема, щоб не допомагати ворогу, важливо не сіяти паніку і не розповідати про позиції та пересування української армії.
Заборона розповідає про типи повідомлень, які не можна публікувати у соцмережах, та про те, яку інформацію про наших військових заборонено розповсюджувати.
Активність у соцмережах: що можна/не можна постити
Центр протидії дезінформації при Раді національної безпеки і оборони України поділився переліком повідомлень у соцмережах, які на час дії воєнного стану можуть лише нашкодити.
Сім типів повідомлень, які не варто публікувати:
- «Достовірна інформація, яку сказали знаючі люди від тещі братового кума: сьогодні в Києві/Харкові/Львові буде хімічна атака/наступ. Виїжджайте терміново».
Такий тип допису створює паніку та посилює напругу серед оточення. Ніхто не стане виїжджати через ваш панічний пост. Тому потрібно все подавати виважено та посилатись на дані офіційних джерел.
Читати більше новин в Telegram- Повідомлення про переселенців/біженців у контексті зрадників, які втекли і просять волонтерської чи моральної допомоги/житла/інформації.
Потрібно розуміти, що у кожної людини існують свої життєві обставини та причини для того, щоб виїхати з країни. Важливо пам’ятати, що ми маємо спільного ворога, тому не потрібно поширювати ворожнечу серед своїх.
- Не варто публікувати інформацію про допомогу, просто скопіювавши дані без джерела, мовляв, далі користувачі розберуться самі. Часто опублікована інформація без джерела може бути неактуальною або взагалі фейковою.
- «Ті, хто виїхали у безпечне місце, нічого не роблять». Такими постами ви демотивуєте людей, які допомагають. Варто розуміти, що ніхто не зобов’язаний вам звітувати про свій вклад у цій війні. Люди, які виїхали за межі країни, також збирають гуманітарну допомогу, організовують мітинги, борються з фейками тощо.
- Повідомлення із наративами «все погано, ми програємо» поширює у нашому просторі ворог, щоб підірвати віру в перемогу та Збройні Сили України.
- Не варто копіювати новини з якогось сайту, не вказавши джерела. Тому що за всю розміщену інформацію у соціальних мережах на особистих сторінках відповідаєте ви.
- До маніпуляції і теорії змов можна й віднести інформацію із подачею, що «це приховують», «це нікому не кажуть», «джерело у вищих колах по секрету повідомило», «ми всі не здогадуємося, а насправді отак». Така форма дозволяє ворогу закинути будь-який фейк розгубленим людям.
Які дані про українських військових заборонено поширювати
Командування Повітряних сил ЗСУ також опублікувало перелік інформації, оприлюднення якої може нашкодити безпосередньо українським військовослужбовцям.
У воєнний час категорично заборонено висвітлювати наступні дані щодо українських захисників:
- найменування та розташування військових частин та підрозділів;
- кількість військовослужбовців у частинах та підрозділах;
- кількість озброєння та техніки, стан і місце зберігання;
- умовні позначки обʼєктів;
- інформацію про операції, які проводять або планують;
- систему охорони та оборони військових частин;
- наявний захист військового, приміром озброєння та техніка, а також порядок їхнього залучення;
- збір розвідувальних даних;
- переміщення та розгортання військ;
- відкладені чи скасовані операції;
- зниклий або збитий літак, корабель та операції з пошуку і порятунку;
- дані про інформаційно-психологічні операції тощо.
Раніше Заборона розповідала про те, як відрізнити техніку ЗСУ від російської та про те, як здати ворога.
Читати більше новин в Telegram