Читаєте зараз
Не тільки Австралія може передати ЗСУ винищувачі Hornet: чому (як завжди) не все так просто

Не тільки Австралія може передати ЗСУ винищувачі Hornet: чому (як завжди) не все так просто

Ilona Kivva
Автор:
  • Hornet, або Шершень — перший у світі морський винищувач, який створили у США. Він перебуває на озброєнні низки країн-союзниць.
  • Орієнтовно у червні-2023 з’явилася інформація, що США, Україна та Австралія ведуть перемовини по передачу винищувачів останньою. Станом на 2024 рік результати досі невідомі.
  • Близько 80 літаків має також Іспанія. Країна планує повністю вивести їх з авіапарку і замінити іншою моделлю.

Хоч термін експлуатації іспанських винищувачів вже майже закінчується, вони проходили (і проходять) низку модернізацій. Не менш важливо, що до літаків країни інтегровані ракети «повітря-повітря» IRIS-T та крилаті Taurus. Ключова проблема полягає у термінах переозброєння Мадрида — їх можна підкоригувати, але не суттєво.

Заборона розповідає про особливості іспанських «Шершнів», а також про переговори України з іншими державами. 

F/A-18: що за літак

F/A-18 Hornet, або Шершень — перший у світі морський винищувач. Американський літак розроблявся майже одночасно з відомими F-16. Обидва претендували на це звання, але Falcon виявився менш відповідним.

Фактично F/A-18 — це покращений багатоцільовий літак. Його було оснащено багаторежимним радаром APG-65, який пізніше став еталонним для винищувачів, а також вкрай точною системою подачі зброї.

Серед озброєння:

Читати більше новин в Telegram
  • ракетами класу «повітря-повітря» малої та середньої дальності AIM-7 Sparrow;
  • вдосконаленими версіями ракет класу «повітря-повітря» AIM-9 Sidewinder (мала дальність);
  • AGM-62 Walleye, AGM-65 Maverick, AGM-84E SLAM — для наземних атак;
  • AGM-84 Harpoon — для протикорабельної боротьби;
  • може нести протирадіолокаційні ракети AGM-88 HARM — проти ворожих систем ППО;
  • керовані та вільнопадаючі бомби (навіть ядерні).

У якості додаткового озброєння використана 20 мм гармата M61A1 Vulcan, яка вважається легендарною.

Короткі характеристики:

  • вага — 10.81 т;
  • довжина — 17.07 м;
  • розмах крил — 11.43 м;
  • висота — 4.66 м;
  • максимальна швидкість — 1 915 км/год;
  • бойовий радіус — від 740 до 1 065 км.

Halcon I і II: плани Іспанії

Іспанія має на озброєнні близько 80 одиниць F/A-18, які планує цілком вивести з авіапарку. Річ у тім, що завершується термін експлуатації літаків і країна має намір замінити всі на Eurofighter. Вони є другим типом винищувача іспанських повітряних сил, пише Defense Express.

Мадрид замовив 20 Eurofighter ще у 2022 році у рамках програми Halcon I. Перші поставки мають відбутися у 2026 році. Станом на 2024 рік Іспанія також на фінальній стадії підписання додаткових 25 літаків винищувачів в останній версії Tranche 4+ (програма Halcon II).

Це означає, що теоретично Україна може розраховувати на можливість закупити або навіть отримати у вигляді допомоги вживані F/A-18. Хоч вони і використовуються вже тривалий час, за час експлуатації іспанські винищувачі проходили модернізацію. 46 з них ще у 90-х пройшли оновлення до версії F/A-18C/D, в у 2000-х роках частина машин отримала наступну модернізацію. Також у вересні 2024 року уряд Іспанії виділив €40 млн на підтримку у боєздатному стані своїх винищувачів F/A-18. Заплановано було придбання різного обладнання та матеріалів з метою підвищити експлуатаційні можливості.

Важливо! До іспанських літаків інтегровані німецькі ракети «повітря-повітря» IRIS-T та крилаті ракети Taurus.

Однак не все так просто. Ключова проблема — графік отримання Іспанією Eurofighter. Так, у рамках Halcon I у 2026 році країни отримає всього три літаки, у 2027 році — ще п’ять. У наступні роки відповідно шість, чотири і два. По Halcon II строки поки невідомі.

«Таким чином, попри те, що Іспанія дійсно виводить з експлуатації F/A-18 розраховувати на їх отримання в адекватній кількості у короткостроковій перспективі навряд можливо. Звісно якщо Мадрид не перегляне умови та строки переозброєння, але вони все одно дуже тісно зав’язані на виробничій можливості Eurofighter», — пояснили експерти з озброєння.

Hornet від Австралії: перемовини з Україною і США

Орієнтовно у червні-2023 з’явилася інформація, що США, Україна та Австралія ведуть перемовини по передачу F/A-18 останньою. Подібні перемовини щодо Hornet Україна за участі США свого часу також вела з Фінляндією. Однак про результати у обох випадках досі нічого невідомо.

Австралія тримає на складі понад 40 багатоцільових винищувачів, які вивели з експлуатації у 2021 році (їх замінили на F-35).

Україна в середині червня 2023 року подала запит на інформацію про стан списаних літаків. Виявилось, що придатними до передачі на той момент були лише 14 одиниць, із яких 11 одномісних та три двомісні.

Водночас загальний строк служби цих винищувачів може скласти до 2 років.

«Справді, варіант списати літаки або ж віддати їх ЗСУ, щоб вони провоювали ще 2 роки виглядає привабливим. Але далі виникає питання, за рахунок чиїх саме ресурсів може виконуватись підтримка технічного стану потенційних австралійських F/А-18 Hornet в строю Повітряних сил України … Виходить, що в цій історії від США потрібна не тільки принципова згода на передачу цих винищувачів від Австралії до України, але й пряма технічна допомога для підтримки технічного стану й боєздатності машин», — зазначали у Defense Express.

Пізніше міністр оборони Австралії Річард Марлес заявив про складнощі у питанні передачі винищувачів. Водночас тоді він також підтвердив, що перемовини щодо винищувачів продовжуються.

Раніше Заборона розповідала про винищувачі Mirage 2000, які Франція передасть ЗСУ. Машини, ймовірно, збираються зробити більш стійкими до впливу російських засобів радіоелектронної боротьби.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій