Читаєте зараз
Не військом, а через інтернет. Росія нападе на Україну в січні 2022 року підступним способом

Не військом, а через інтернет. Росія нападе на Україну в січні 2022 року підступним способом

Markiian Oliiarnyk
Хакер
  • Росія готує кібероперацію проти українських енергетичних підприємств, банків та урядових ресурсів — The New York Times.
  • Щоб допомогти впоратися з потенційною кіберзагрозою, США та Велика Британія відрядили в Україну своїх експертів з кібервійни.
  • Розповідаємо про минулі випадки успішних кібератак російських хакерів проти України.

Країна-агресор готує серію кібератак на стратегічні об’єкти України, аби, за даними американської розвідки, «зробити президента Володимира Зеленського безпорадним і беззахисним», що у перспективі зможе надати Росії привід для вторгнення. Кібератаки можуть розпочатися в першій половині січня 2022 року. США та Велика Британія вже відправили до України допомогу.

Заборона розповідає про загрозу російської агресії проти України та про те, чим збираються допомогти американські та британські експерти з кібератак.


Загроза кібератак з боку Росії

Росія готується здійснити кілька потужних кібератак на енергетичну систему, а також банки та урядові системи України, пише The New York Times

«Це буде широкомасштабна кампанія, спрямована на численні українські урядові установи, зокрема на внутрішню безпеку — національну поліцію — та їх комунальні підприємства», — розповів NYT провідний дослідник російської кіберактивності Дмитро Альперович.

За оцінками американської розвідки, мета Росії полягає в тому, щоб зробити президента України Володимира Зеленського безпорадним і беззахисним, що у перспективі зможе надати Кремлю привід для вторгнення. Прогнозовано серія кібератак може розпочатися після православного Різдва, орієнтовано 8-9 січня 2022 року.

Читати більше новин в Telegram

На думку експертів, спланована кібероперація має кілька вагомих переваг для Путіна у порівнянні з повномасштабним вторгненням, оскільки: 

  • причетність російської влади до кібератак дуже легко заперечити;
  • кібератаки потенційно менше наражають Кремль на запровадження жорстких санкцій, у порівнянні з традиційною військовою активністю;
  • російські хакери добре знайомі з дизайном та вразливими місцями як програмного, так і апаратного забезпечення на об’єктах критичної інфраструктури України, оскільки більшість із них було створено ще у Радянському Союзі.

Кібердопомога Україні від США та Великої Британії

Уряди США та Сполученого королівства відрядили в Україну своїх експертів з ведення кібервійни. Вони готуватимуть Україну до потенційних кібератак з боку Росії. Скільки саме експертів прибуло в Україну, не повідомляється. Втім, у британському уряді заявили, що така кібердопомога має оборонний характер, а у Білому домі лишень зазначили, що США, як і раніше, продовжує всіма шляхами допомагати Україні зберегти свою суверенність. «Ми довгий час підтримували і будемо надалі підтримувати зусилля України зміцнити кіберзахист і підвищити її кіберстійкість», — заявили в адміністрації Байдена.

Як пише The New York Times, американські чиновники розглядають можливість більшого розгортання своїх кібервійськ. Зокрема йдеться про кіберкомандування, щоб спробувати запобігти кібератаці Кремля на Україну. «Ми повинні готувати власну кіберреакцію. У нас є дуже потужна зброя в кіберпросторі, яку ми можемо використати проти Путіна, якщо він вирішить піти далі. Ми здаємося розділеними, але у нас є багато варіантів, щоб запобігти тому, щоб це переросло в повну кризу», — сказав конгресмен США Майк Галлахер.

Відомі випадки кібератак російських хакерів на Україну

У грудні 2015 року російські хакери здійснили першу успішну кібератаку на енергетичну систему України. Був захоплений контроль над системами управління трьох енергопідприємств. Внаслідок кібератаки найбільше постраждало «Прикарпаттяобленерго», яке втратило контроль над 30 підстанціями майже на шість годин.

У 2016 році ситуація повторилася, але хакери Кремля обмежилися лише київською підстанцією «Північна», яка обслуговується підприємство «Укренерго». Тоді кияни просиділи без світла в середньому близько години.

У червні 2017 року відбулася наймасштабніша кібератака російських хакерів. Вона зачепила не лише Україну, а й ресурси американських компаній та установ. Кібератака складалася з кількох етапів, найбільш значущим з яких було поширення вірусу Petya. Внаслідок цієї кібероперації були паралізовані комп’ютерні системи аеропорту «Бориспіль», Укрзалізниці, Укрпошти, ЧАЕС, урядових установ, різних банків та інших державних стратегічних об’єктів.

Росія, очевидно, заперечує свою причетність до цих кібератак, втім американські та українські спецслужби знайшли слід в усіх цих випадках, який веде до Головного управління розвідки РФ.

Раніше Заборона розповідала про одіозні юридичні вимоги Кремля до НАТО, серед яких вже традиційно неприєднання України, а також (сюрприз-сюрприз) роззброєння Польщі, Прибалтики та інших країн, які входили до соцтабору.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій