Читаєте зараз
Нобелівську премію миру у 2024 році вручили за намагання створити вільний від ядерної зброї світ

Нобелівську премію миру у 2024 році вручили за намагання створити вільний від ядерної зброї світ

Ilona Kivva
Автор:

Нобелівську премію миру у 2024 році отримала японська організація Nihon Hidankyo. Цей рух людей, які пережили ядерне бомбардування японських міст Хіросіма та Нагасакі.

Зусилля організації спрямовані на створення світу, вільного від ядерної зброї. Чому її не можна використовувати, демонструють через свідчення очевидців подій у Японії. Поступово навіть виникла міжнародна норма, яка стигматизувала використання ядерної зброї як морально неприйнятне. Вона отримала назву ядерне табу (the nuclear taboo).

«Свідки допомогли створити та консолідувати широку опозицію проти ядерної зброї в усьому світі, спираючись на особисті історії, створюючи освітні кампанії на основі свого досвіду та видаючи термінові застереження проти поширення та використання ядерної зброї. Це допомагає нам описати невимовне, подумати про немислиме та якось усвідомити незбагненний біль і страждання, спричинені ядерною зброєю», — заявили у Нобелівському комітеті.

Долі тих, хто вижив у Хіросімі та Нагасакі, довго приховували. У 1956 році місцеві асоціації постраждалих (разом із жертвами випробувань ядерної зброї в Тихому океані) сформували Японську конфедерацію організацій постраждалих від атомних і водневих бомб. Ця назва була скорочена японською мовою до Nihon Hidankyo. 

«Основою бачення Альфреда Нобеля була віра в те, що віддані люди можуть змінити ситуацію. Присуджуючи цьогорічну Нобелівську премію миру, Норвезький Нобелівський комітет бажає вшанувати всіх тих, хто вижив, і попри фізичні страждання та болісні спогади вирішив використати свій досвід, щоб плекати надію та досягти миру. Одного дня Хібакуша [ті, хто вижив під час бомбардувань японських міст] більше не буде серед нас як свідків історії. Але завдяки сильній культурі пам’яті та незмінній відданості нові покоління в Японії передають досвід і послання свідків. Вони надихають і навчають людей у ​​всьому світі. Таким чином вони допомагають підтримувати ядерне табу – передумову мирного майбутнього людства», — заявили у Нобелівському комітеті.

Також там зазначили, що за майже 80 років жодна ядерна зброя не використовувалася у війні. Тому викликає занепокоєння те, що табу проти її використання нині знаходиться під тиском. Ядерні держави модернізують і вдосконалюють свої арсенали, а нові країни готуються отримати ядерну зброю. Звучать погрози використати ядерну зброю в триваючих війнах (згадаємо про Росію). 

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій