Нобелівську премію з економіки дали за пояснення, чому жінки завжди мають меншу зарплатню
Премія Sveriges Riksbank з економічних наук пам’яті Альфреда Нобеля у 2023 році присуджена Клаудії Голдін. Лауреатка представила перший вичерпний звіт про заробітки жінок та їхню участь на ринку праці протягом століть. Її дослідження розкриває причини змін, а також основні джерела гендерного розриву.
«Жінки надзвичайно мало представлені на світовому ринку праці, вони заробляють менше, ніж чоловіки. Клаудія Голдін переглянула архіви та зібрала дані зі США за понад 200 років і показала, як і чому гендерні відмінності в доходах і рівнях зайнятості змінювалися з часом», — йдеться в комюніке Нобелівського комітету.
Професорка Гарвардського університету Голдін показала, що участь жінок на ринку праці не мала висхідної тенденції протягом усього цього періоду, а натомість утворювала U-подібну криву. Участь заміжніх жінок зменшилася з переходом від аграрного до індустріального суспільства на початку ХІХ століття, але потім почала збільшуватися із зростанням сфери послуг на початку ХХ століття. Дослідниця пояснила цю закономірність як результат структурних змін і еволюції соціальних норм щодо жіночих обов’язків в домі та сім’ї.
Протягом ХХ століття рівень освіти жінок постійно зростав, і в більшості країн з високим рівнем доходу він зараз значно вищий, ніж у чоловіків. Голдін довела, що доступ до протизаплідних таблеток відіграв важливу роль у прискоренні цих революційних змін, пропонуючи нові можливості для планування кар’єри.
Попри модернізацію, економічне зростання та зростання частки зайнятих жінок розрив у доходах між жінками та чоловіками майже не зникав. За словами Голдін, частково це пояснюється тим, що освітні рішення, які впливають на кар’єрні можливості протягом життя, приймаються у відносно молодому віці.