Нові дослідження можуть скасувати масковий режим для вакцинованих. Розбираємося, чи можна вже знімати маски
Центр контролю і профілактики захворювань США опублікував новий посібник для вакцинованих, згідно з яким люди, щеплені від COVID-19, можуть не носити маски ані на вулиці, ані в приміщенні, а також не дотримуватися соціальної дистанції. Такі висновки фахівці зробили з огляду на нові дослідження, які підтверджують, що вакцина таки здебільшого перешкоджає розповсюдженню коронавірусу. Одразу після нових рекомендацій деякі штати скасували обов’язкове носіння масок, інші ж поставилися до нововведень скептично. Заборона розібралася, що це все означає та чи можна тепер ходити без маски, якщо ви вакцинувалися.
Що за дослідження?
Дослідники з Центру контролю і профілактики захворювань США виявили, що вакцини Moderna та Pfizer працюють, як було задумано: вони запобігають зараженню коронавірусом, а також стійкі до нових штамів вірусу. Раніше достеменно не було відомо, чи перешкоджають вакцини захворюванню або ж просто дозволяють позбутися симптомів. У другому випадку ви могли б отримати обидві дози вакцини і все одно заразитися коронавірусом, проте не відчути цього, але продовжувати розповсюджувати хворобу. Обов’язковими маски для вакцинованих були й тому, що не було доведено, чи захищають вакцини від нових штамів.
Щонайменше три великих дослідження Центру показали, що у повністю вакцинованих людей навряд буде позитивний результат тесту на коронавірус (але мізерний шанс таки є). Це говорить про те, що вони не переносять його у своєму організмі незалежно від того, є у них симптоми чи ні.
Якщо я вакцинувався, я можу ходити без маски?
Ні. По-перше, посібник несе рекомендаційний характер і не може змінювати закони — тим паче українські. Згідно з постановою Кабміну, українці мають носити маску в громадських місцях. Носіння масок обов’язкове у громадському транспорті, закладах охорони здоров’я та освіти, підземних переходах, зупинках громадського транспорту та інших територіях загального користування, де неможливо дотримуватися фізичної дистанції в 1 метр. Вас можуть оштрафувати на 170 гривень, якщо ви відмовитеся надягти маску на вимогу поліції, та на 17 тисяч гривень, якщо поїдете громадським транспортом без маски або зайде без неї на територію державної установи.
У жодній із постанов або інших законодавчих документах не йдеться про дозвіл не носити маски вакцинованим, тож якщо вам захочуть виписати штраф за відсутність маски, то з правової точки зору ваші щеплення не матимуть значення. Однак цілком ймовірно, що дослідження та висновки Центру контролю і профілактики захворювань США дуже скоро зможуть змінити цю ситуацію. Але дозвіл все одно не стосуватиметься абсолютно всіх вакцинованих.
По-друге, досліджували саме вакцини Moderna та Pfizer. Щоби говорити про можливість зняти маску вакцинованим, скажімо, оксфордською AstraZeneca, слід провести аналогічні дослідження щодо неї.
Ці рекомендації стосуються всіх вакцинованих?
Ні. У новому посібнику для вакцинованих є попередження. Якщо у вас є захворювання або ви приймаєте ліки, які послаблюють імунну систему, вакцина не гарантує для вас повної безпеки. Спеціалісти радять порадитися зі своїм лікарем щодо цього.
Деякі захворювання, такі як ВІЛ / СНІД, можуть повністю знизити здатність організму боротися з інфекцією. Пацієнти з трансплантацією органів мають щодня приймати ліки, що пригнічують імунну систему, щоби вона не відторгала новий орган. А хімієтерапія перешкоджає зростанню клітин, щоби ракові клітини не розмножувалися, — це також послаблює імунітет. Людям із серйозним ослабленим імунітетом радять не поспішати знімати маски й навіть вживати додаткових заходів, щоб уберегтися від всіляких патогенів.
Є й хвороби, які послаблюють імунітет меншою мірою, але все одно впливають на дієвість вакцин. Наприклад, у деяких хворих на діабет спостерігається зниження захисних функцій імунної системи. Те ж стосується й людей з ожирінням, хронічним захворюванням нирок, печінки й серця, а також людей літнього віку. Це зовсім не означає, що для цих пацієнтів щеплення від ковіду не спрацює. Однак перед тим, як зняти маску, їм слід порадитися з лікарем.
Водночас у Центрі не радять знімати маски й тим, хто хворіє на аутоімунні захворювання: псоріаз, ревматоїдний артрит, склеродермія, запальне захворювання кишківника, хворобу Крона, виразковий коліт, вовчак тощо. Ліки, які часто використовують для лікування аутоімунних захворювань, створені для придушення надмірної імунної відповіді. Тож ці ліки послаблюють всю імунну систему й роблять організм вразливим для шкірних інфекцій, інфекцій сечовивідних шляхів і верхніх дихальних шляхів, зокрема пневмонії та COVID-19.
Кілька досліджень також показали, що, пригнічуючи імунну відповідь, люди, що приймають ліки від аутоімунних захворювань, можуть не мати сильної відповіді на вакцину. Найбільше дослідження за участі 133 людей виявило триразове зниження антитіл до коронавірусу після вакцинації у порівнянні зі здоровим організмом. Проте антитіла, виявлені в пацієнтів, що приймають ліки, можна порівняти з пацієнтами, які одужали від COVID-19, а отже, можуть забезпечити певний рівень захисту.
Як я можу впевнитися в тому, що людина без маски вакцинована?
Ніяк. Це основний аргумент критиків посібника Центру. Люди можуть зловживати цим дозволом, адже пересічній людині перевірити, чи хтось вакцинований, неможливо. Отже, під загрозу підпадають життя тих, хто поки що не вакцинований або з якихось причин не може отримати вакцину — дітей чи тих, кому вакцина протипоказана з медичних причин.
Найбільша профспілка медсестер США закликала Центр скасувати свої рекомендації, заявивши, що вони «загрожують життю пацієнтів, медсестер та інших передових робітників по всій країні». Водночас професорка Університету Джорджа Вашингтона Ліана Вен заявила у Washington Post, що дозвіл «може призвести до посилення плутанини, усунення стимулів для тих, хто ще не вакцинований, і відстрочення досягнення колективного імунітету, який дійсно повернув би суспільство до нормального життя».
Профспілка працівників харчової та комерційної торгівлі також розкритикувала рішення Центру. На їхню думку, нова політика вплине на працівників, яким доводиться мати справу з клієнтами, які не пройшли вакцинацію:
«Мільйони американців роблять правильні вчинки і проходять вакцинацію, але основні працівники, як і раніше, змушені грати роль поліцейських у масках для невакцинованих покупців, які відмовляються дотримуватися місцевих заходів безпеки від коронавірусу. Вони тепер мають стати поліцією вакцинації?» — заявив президент профспілки Марк Перроне, натякаючи, що наразі немає процедури, за якою можна визначити, хто вакцинований, а хто ні.
Головний медичний радник Джо Байдена Доктор Ентоні Фаучи відповів на зауваження, що зміни в керівництві були підкріплені декількома науковими дослідженнями, зокрема і про те, що ефективність вакцин виявилася «навіть кращою, ніж у клінічних випробуваннях».
Мер Нью-Йорка Білл де Блазіо назвав зміну керівництва «історичним днем в боротьбі з COVID-19», але сказав, що місто буде переглядати нові правила, оскільки маски, як і раніше, будуть важливими для шкіл, громадського транспорту, медичних закладів тощо. Натомість принаймні сім штатів уже почали регулювати свої правила носіння масок — це Коннектикут, Іллінойс, Кентуккі, Міннесота, Невада, Орегон і Пенсильванія.