Читаєте зараз
Однозначна перемога. ЮНЕСКО визнало кримськотатарський Орьнек культурною спадщиною людства

Однозначна перемога. ЮНЕСКО визнало кримськотатарський Орьнек культурною спадщиною людства

Markiian Oliiarnyk
Орьнек
  • Кримськотатарський орнамент Орьнек визнали нематеріальною культурною спадщиною ЮНЕСКО.
  • Орьнек став уже четвертим елементом української культури, якому надали такий статус.
  • В списку вже є Петриківський розпис, козацькі пісні Дніпровщини та Косівська мальована кераміка.

Кримськотатарський орнамент Орьнек внесли до списку всесвітньої нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. Він став вже четвертим елементом культури України у цьому списку. Орнамент вважається однією з найдавніших пам’яток кримськотатарського народу і в Україні його статус спадщини закріпили ще у 2018 році.

Заборона розповідає про надання статусу всесвітньої культурної спадщини ще одному елемента культури України.


Орьнек: нематеріальна культурна спадщина ЮНЕСКО

16 грудня 2021 року Міжурядовий комітет з охорони нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО вніс кримськотатарський орнамент Орьнек та знання про нього до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства.

«Це однозначна перемога для України. Адже вона наочно свідчить, що культура Криму є надзвичайною і її необхідно оберігати на міжнародному рівні», — заявив міністр культури України Олександр Ткаченко.

Кримськотатарський Орьнек став четвертим елементом української культури, який потрапив до списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО. Раніше до нього увійшли Петриківський розпис (2013), козацькі пісні Дніпровщини (2016) та Косівська мальована кераміка (2019).

Читати більше новин в Telegram

У Києві відзначили таку знакову подію, підсвітивши будівлю КМДА орнаментом Орьнек.

Орьнек: чим орнамент особливий

Орьнек — це унікальний кримськотатарський орнамент, який композиційно у собі поєднує систему з близько 35 дрібних ботанічних та геометричних елементів. Протягом багатьох століть його використовували у вишивці, ткацтві, гончарстві, гравюрі, ювелірній справі, різьбі по дереву, склу, настінному розпису тощо.

«Орьнек — це важливий елемент самоідентифікації кримськотатарського народу та невід’ємна частина життя кожної кримськотатарської сім’ї, а також невід’ємна складова сучасної кримськотатарської культури та унікальна частина культурної, мистецької та духовної спадщини України. Я пишаюся тим, що кримськотатарський орнамент збагатив культурну спадщину людства», — зазначила перша заступниця міністра культури Еміне Джапарова під час свого виступу перед комісією ЮНЕСКО.

Цей орнамент є однією з найдавніших пам’яток кримських татар. Знання про нього передаються від покоління до покоління і вони змогли зберегтися навіть у важкі часи депортації 1944 року. 

У лютому 2018 року Орьнек внесли до списку нематеріальної культурної спадщини України.

Раніше Заборона розповідала про запровадження в Україні нового національного свята на честь українського борщу, який наразі поки лише перевіряється ЮНЕСКО на важливість та цінність для культури людства.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій