Читаєте зараз
Омікрон та FLiRT: чому штами COVID-19 мають незвичні назви

Омікрон та FLiRT: чому штами COVID-19 мають незвичні назви

Анастасія Могилевець

Вірус SARS-CoV–2, який спричиняє коронавірус, постійно мутує. У Міністерстві охорони здоров’я розповіли, чому різновиди Альфа, Дельта, Omicron, Кракен і FLiRT називаються саме так.

Першими формами вірусу SARS-CoV–2 були варіанти А і В, які виявили в Китаї наприкінці 2019 року. Вони поширилися на нові території, мутували, з’явилися нові варіанти та субваріанти вірусу. Для них науковці ВООЗ додавали унікальний набір цифр, як-от A.1, B.2.27, B.1.351.

Однак підхід виявився складним для розуміння пересічних людей. Тому вирішили присвоювати назву варіантам та субваріантам за країною чи регіоном, де його вперше виявили. Так з’явилися британський та південноафриканський варіанти.

«Проте такі географічні назви загрожували негативним виділенням цілих країн, тож у 2021 році ВООЗ довелося запроваджувати нову систему. Тоді варіантам, які становили значну загрозу, присвоювали назви з літерами грецького алфавіту», – кажуть у міністерстві.

Відтак стали відомими форми коронавірусної інфекції Альфа, Бета, Гамма і Дельта. Деякі літери грецького алфавіту вирішили врешті не використовувати, зокрема Хі, яка співзвучна з прізвищем правителя КНР Сі Цзіньпіна.

Зрештою вірус мутував настільки, що змусив змінити і цей підхід до найменувань. Омікрон ввібрав у себе значну кількість форм, завдяки яким міг легко передаватися й обходити людський імунітет. Наступний після нього субваріант XBB.1.5 назвали Кракен на честь морського чудовиська зі скандинавського фольклору.

«Та як бути з назвою FLiRT? Тут жодної грайливості — лише наука. Це позначення мутацій у шиповому білку (S-білку або спайк-білку), який дозволяє SARS-CoV–2 прикріплюватися до клітин тіла людини (F456L, V1104L і R346T)», — додали у МОЗ.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій