Читаєте зараз
Падіння російського Іл-76 у Бєлгороді: все, що відомо

Падіння російського Іл-76 у Бєлгороді: все, що відомо

Ilona Kivva
Автор:

Авіатроща Іл-76 24 січня

Аварія з військово-транспортним літаком РФ сталася 24 січня у Бєлгородській області близько 11:15. Спочатку про інцидент повідомили місцеві Telegram-канали. Пізніше проінформував також губернатор області Вячеслав Гладков, але що саме трапилося, він спочатку не уточнив.

Приблизно за годину до появи перших повідомлень про трощу Іл-76 в Бєлгороді запустили сповіщення про ракетну небезпеку, жителів закликали закритися в безпечних місцях далі від вікон.

Пізніше у мережу потрапили кадри ймовірного падіння літака. На відео видно, що літак загорівся ще в повітрі, а після падіння утворився вогняний гриб.

Падіння літака у Бєлгороді: що кажуть у РФ

Міноборони РФ заявило, що на борту начебто було шестеро членів екіпажу та 65 військових ЗСУ, яких буцімто везли на обмін. Його нібито мали провести за формулою «192 на 192».

В атаці як завжди одразу ж звинуватили Україну.

Також російські пропагандисти-співучасники постили, що літаків начебто було два. На борту другого нібито було вже 80 військових ЗСУ. Його буцімто розвернули після враження першого Іл-76.

Жодного з двох літаків не знайдено на публічній версії Flightradar. Ворожій інформації довіри нема — публікуємо для повного розуміння картини і чекаємо офіційної заяви від української сторони.

Падіння Іл-76: заяви ГУР і Генштабу ЗСУ

Після перших повідомлень про збиття Іл-76 Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими, омбудсмен Дмитро Лубінець та Міноборони України повідомили, що зʼясовують деталі та закликали чекати на офіційні заяви.

Цьому передувала інформація «Української правди» з посиланням на джерела, що літак перевозив ракети до комплексів С-300, якими росіяни обстрілюють Харківщину.

Трохи згодом представник ГУР МО України Юрій Юсов в коментарі «Радіо Свобода» сказав, що на 24 січня готувався обмін полоненими між Росією та Україною, але він наразі не відбувається.

Вже ближче до 18:00 Головне управління розвідки МО України зробило велику заяву — доповіли, що наразі не мають достовірної інформації про те, хто перебував на борту збитого російського літака ІЛ-76.

«Зі свого боку Україна виконала всі домовленості для підготовки обміну. Російських полонених військовослужбовців було вчасно доставлено на обумовлену точку для обміну, де вони перебували у безпеці. Безпеку ж наших захисників, згідно домовленостей, повинна була забезпечити російська сторона. Водночас українську сторону не було поставлено до відома про необхідність забезпечення безпеки повітряного простору в районі міста Бєлгород у визначений період часу, як неодноразово робилось в минулому», — кажуть у ГУР.

Україна не була проінформована про кількість транспортних засобів, маршрути та форми доставки полонених. При цьому зазначили, що переправлення відбувається як авіаційним, так і залізничним чи автомобільним транспортом.

«Мова може йти про сплановані та навмисні дії РФ з метою дестабілізації ситуації в Україні та послаблення міжнародної підтримки нашої держави», — заявили у ГУР МО.

У Генштабі ЗСУ ситуацію поки не роз’яснили, але зробили, ймовірно, дотичну заяву.

«Задля зменшення саме ракетної загрози, Збройні Сили України не тільки контролюють повітряний простір, а й детально відстежують точки запусків ракет та логістику їх постачання, особливо, з застосуванням засобів військово-транспортної авіації. Зафіксована інтенсивність обстрілів прямо повʼязана із зростанням кількості військово-транспортних літаків, що протягом останнього часу направлялися до аеродрому Бєлгорода. З урахуванням цього, Збройні Сили України будуть і надалі вживати заходів зі знищення засобів доставки, контролю за повітряним простором для знищення терористичної загрози, в тому числі на Бєлгородсько-Харківському напрямку», — йдеться у ній.

Списки полонених: що відомо

Російська пропагандистка-співучасниця Маргаріта Сімоньян опублікувала нібито список військовополонених, як вона стверджує, загиблих у авіатрощі. У ньому 65 прiзвищ. При цьому OSINT-спільнота ставить під сумнів правдивість. Частина імен у списку — раніше обміняні українці.

Так, принаймні один військовий (Максим Коноваленко), згідно зі списком обміну, був звільнений з полону ще 3 січня 2024 року. Загалом за неперевіреними даними 17 людей зі списку Симоньян збігаються з даними 17 військовослужбовців ЗСУ, обміняними у січні-2024. Тож цей факт ставить під сумнів справжність документа.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій