Парламент Ірландії прийняв законопроект про легалізацію абортів
Парламент Ірландії у четвер прийняв законопроект про легалізацію штучного переривання вагітності. Про це повідомила газета The Irish Times із посиланням на міністра охорони здоров’я Саймона Харріса.
Початок нової ери
«Це дійсно історичний момент. Він відкриває шлях для впровадження в січні 2019 року послуги по перериванню вагітності […] Це початок нової ери в охороні здоров’я для жінок», – заявив Харріс у бесіді з журналістами газети. Тепер законопроект буде направлений на підпис президенту.
Законопроект дозволяє жінкам проходити процедуру аборту на терміні вагітності до 12 тижнів без додаткових умов і пізніше, якщо існує загроза життю матері або важкої патології плода.
Читати більше новин в Telegram
Підписуйтесь на Заборону у Facebook – чутливі теми та персональні історії
Питання про аборти вже понад 30 років залишається в центрі суспільної і політичної полеміки Ірландії, оскільки тамтешнє законодавство з питання абортів до травневого референдуму вважалося одним із найсуворіших у Європі.
Кінець абортного туризму
Аборти в католицькій Ірландії вперше були заборонені в 1861 році Актом «про злочини проти особистості». Він залишився в силі і в 1922 році, коли Ірландія домоглася незалежності від Великої Британії. У країні було заборонено робити аборт, навіть якщо жінка завагітніла після зґвалтування чи інцесту, або якщо у плода є важкі аномалії розвитку. Виняток міг бути зроблений тільки у випадках, коли вагітність серйозно загрожує життю матері – у тому числі є ризик її самогубства (що має бути підтверджено висновком трьох експертів). Жінці, яка нелегально зробила аборт на території Ірландії, загрожував тюремний термін до 14 років.
Читайте також: Гнів і тиша. Як заборона абортів ставить під загрозу демократію – польський досвід
У 1992-му і 2002 роках на референдум виносилася поправка про посилення законодавства щодо абортів: ірландцям пропонували зафіксувати, що загрозою для життя вагітної жінки не може бути суїцид (а значить, у цьому випадку їй заборонено штучно переривати вагітність). Обидва рази поправку не прийняли: першого разу проти неї проголосували 65,4% учасників референдуму, а другого — 50,4%.
У тому ж 1992 році ірландці проголосували і за два послаблення в антиабортному законі. Жінкам дозволили виїжджати із країни, щоби легально перервати вагітність за межами Ірландії, а також закріпили їхнє право отримувати на батьківщині інформацію про таку можливість.
Це породило явище «абортний туризм». Так, за даними Ірландської асоціації планування сім’ї, з моменту дії Восьмої поправки понад 170 тисяч ірландських жінок зробили аборти в закордонних клініках. У 2016 році було зареєстровано 3265 ірландських жінок, які штучно перервали вагітність на території Великої Британії. «Ми повинні припинити займатися експортом цієї проблеми», – заявив 30 січня прем’єр-міністр Ірландії Лео Варадкар на прес-конференції в Дубліні.
Нагадаємо, підсумком загальнонаціонального референдуму, що пройшов в Ірландії у травні цього року, стала відміна чинної із 1983 року Восьмої поправки до конституції країни, яка забороняє аборти. Згідно з офіційними даними, за зміну головного закону країни висловилися 66,4% громадян, які брали участь у референдумі.
Новини швидко та коротко – підписуйтесь на Заборону у Telegram