Зберегти у пам’яті родинне дерево значить дуже багато для сім’ї Павла Яремака, який родом з Івано-Франківщини. Для відтворення спогадів він звертається до архівних сімейних фотографій. У серії колажів автор зібрав своїх родичів та зіставив важливі події далекого і нещодавнього минулого родини. Чому блакитний колір став родинним оберегом і чому його бабуся досі відмовляється фотографуватись, Павло розповів спеціально для Заборони.
Моя бабуся Агафія народилася у 1943 році в польському селі Святі. У червні 1946 року вони разом з її мамою Анастасією потрапили під чергову хвилю депортації українців із Закерзоння. Так вони оселились у селі Оболоння Івано-Франківської області.
На новому місці Агафію з родиною зустріли покинуті польські будинки. «Помешкання ми не вибирали. Нам сказали, де є пусті хати. Ми ходили дивитися та й зайшли сюди, на Бабієву Гору. Дали нам тут стару хату, вкриту бляхою. Були кімната, кухня, великі сіни, комора, тому можна було жити. А в Польщі ми все полишали, всі ті хати…», — згадує Агафія. Тут вони згодом почали будувати власний дім.
Землеробство було чи не єдиною можливістю для родини Агафії вижити на новому місці. «Ми тримали господарку… Мали своє поле, пізніше мама купила корову, продавали молоко на базарі. Радянська влада роздала тут людям землю, яку ми обробляли. Садили картоплю, сіяли пшеницю, жито, кукурудзу. Далі жали, мололи, пекли хліб. З того і жили», — пригадує бабця Агафія.
В Оболонні згодом народився мій батько, там пройшло і моє з сестрами дитинство. Блакитний колір став оберегом нашого дому. Сотні метрів паркану доводилося щоразу перемальовувати всією сім’єю, коли він чорнів. «Чому блакитний?» — цікавився я у батьків. «Довкола було і так надто багато зеленого», — відповідали вони. Влітку наш будинок біля лісу буквально проковтувала природа.
Сьогодні її рідного села Свять у Польщі вже нема на карті. «Я ні разу там не була після того. Читала, що тепер там бур’яни, повалені дерева і тільки квіточки барвінку на горбочках — засвідчують, що в цих місцях були колись хати і вирувало життя», — розповідає Агафія.