Пентагон отримав контроль над Starlink: як це може допомогти ЗСУ
Засновник компаній SpaceX Ілон Маск частково передав контроль над системами Starlink військовим США, розповів The Washington Post біограф мільярдера Волтер Айзексон.
Зокрема, їм віддали частину обладнання, а також контроль над геозонуванням. Тобто саме вони вирішуватимуть, де супутниковий зв’язок працює та на яких умовах. Найімовірніше, йдеться суто про регіони, де йдуть військові конфлікти чи війни, в тому числі й Україну.
За словами Айзексона, це сталося після того, як у 2022 році через обмеження дії Старлінків зірвалася таємна операція ЗСУ у Криму. Вони планували атакувати російський флот дронами-камікадзе. Оператори покладалися на супутниковий зв’язок для керування, але він виявився вимкненим. Є різні версії:
- у CNN кажуть, Маск екстрено вимкнув його біля Криму;
- мільярдер стверджує, що Starlink взагалі ніколи не працював у регіоні (це підтвердив і його біограф).
Виявилося, що системи не діють також у деяких зонах на сході України.
Таке рішення нібито було пов’язане з побоюваннями мільярдера, що його втручання призведе до ядерної війни.
Передача системи зв’язку під контроль Пентагону може змінити ситуацію. Теоретично, Міноборони може зняти обмеження для всієї території України, тобто не тільки у зоні біля Криму, а і на самому півострові. Це б допомогло ЗСУ швидко наносити високоточні удари по ворожих цілях.
«На терміналах зав’язана мережа військового зв’язку, у тому числі критична ланка між розвідувальними безпілотниками та артилерійськими підрозділами. Вона дозволяє наносити удари по цілях від моменту їх виявлення з надзвичайно коротким інтервалом — менше ніж 30 хвилин. Також завдяки Starlink вдалось розгорнути командні центри з онлайн-спостереженням за полем бою з камер БпЛА. Це забезпечує небачений раніше рівень командної керованості», — кажуть у Мілітарному.