Читаєте зараз
Пентагон продовжив угоду зі SpaceX щодо України: чому це вкрай важливо для ЗСУ

Пентагон продовжив угоду зі SpaceX щодо України: чому це вкрай важливо для ЗСУ

Ilona Kivva
Автор:

Пентагон продовжив контракт з аерокосмічної компанією про надання інтернет-послуг Starlink в Україні ще на шість місяців, тобто до 30 листопада 2024 року, пише Bloomberg.

Вартість договору склала $14.1 мільйона. Угода надає доступ до системи Starlink, апаратного забезпечення та підтримки клієнтів на узгоджених умовах. 

Україна з початку повномасштабного вторгнення використовує Starlink для зв’язку на фронті, а також для забезпечення потреб цивільного населення. Однак ще у 2022 році Ілон Маск погрожував припинити фінансову підтримку Starlink в Україні, заявивши, що його компанія не може нескінченно нести витрати. Він також сказав, що термінали не призначені для військового використання.

В результаті Пентагон у 2023 році підписав окремий контракт зі SpaceX. Також у Міноборони США є угода з Маском щодо запуску військових супутників.

Орієнтовно у той же час з’явилася інформація, що Маск частково передав контроль над системами Starlink військовим США (ймовірно, у рамках все тієї ж угоди). Зокрема, їм надали контроль над геозонуванням. Тобто саме вони вирішуватимуть, де супутниковий зв’язок працює та на яких умовах. 

За словами біографа Ілона Маска Волтера Айзексона, це сталося після того, як у 2022 році через обмеження дії Старлінків зірвалася таємна операція ЗСУ у Криму. Вони планували атакувати російський флот дронами-камікадзе. Оператори покладалися на супутниковий зв’язок для керування, але він виявився вимкненим. Є різні версії:

  • у CNN кажуть, Маск екстрено вимкнув його біля Криму;
  • мільярдер стверджує, що Starlink взагалі ніколи не працював у регіоні (це підтвердив і його біограф).

«На терміналах зав’язана мережа військового зв’язку, у тому числі критична ланка між розвідувальними безпілотниками та артилерійськими підрозділами. Вона дозволяє наносити удари по цілях від моменту їх виявлення з надзвичайно коротким інтервалом — менше ніж 30 хвилин. Також завдяки Starlink вдалось розгорнути командні центри з онлайн-спостереженням за полем бою з камер БпЛА. Це забезпечує небачений  раніше рівень командної керованості», — кажуть у Мілітарному.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій