Читаєте зараз
У жовтні в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось 5 інструментів, які допоможуть перевірити кандидатiв

У жовтні в Україні відбудуться місцеві вибори. Ось 5 інструментів, які допоможуть перевірити кандидатiв

Hanna Belovolchenko

Місцеві вибори в Україні заплановані на 25 жовтня. Вже зараз охочі потрапити в органи місцевого самоврядування реєструють свої кандидатури, рекламують обличчя на білбордах і заручаються підтримкою громадських активістів. Заборона розповідає про п’ять інструментів, за допомогою яких можна перевірити, скільки майна у кандидата й тих, хто його підтримує, чи були вони замішані в корупції та який бізнес мають.


YouControl

Користувачі YouControl через сервіс можуть знайти інформацію про компанію, ФОП, а також людину та її зв’язки з певними підприємствами. Система автоматично збирає дані з відкритих державних реєстрів: реєстру судових рішень, платників єдиного податку, ліцензійного реєстру тощо. Аби отримати інформацію про компанію, достатньо ввести в пошуковий рядок код ЄДРПОУ чи ідентифікаційний номер. Якщо таких даних немає, можна шукати інформацію за ПІБ людини. Тоді сервіс підкаже, з якими компаніями вона пов’язана. Крім того, завжди можна ввести назву компанії або ж організації.

Наприклад, «Традиція і порядок» (ТІП).

Фото: youcontrol.com.ua

Аналітична платформа YouControl показує, що керівник організації — Богдан Ходаковський. ТІП має трьох засновників, двоє з них — Юрій Бондаренко й Богдан Ходаковський — зареєстровані за однією адресою в Києві. Це гуртожиток Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова.

Фото: youcontrol.com.ua

Також бачимо, що організація має податковий борг станом на 13 вересня.

Фото: youcontrol.com.ua

Далі ж можна пошукати, з ким чи з чим пов’язані засновники ТІП, а також стислу інформацію про них як про фізичних осіб.

Фото: youcontrol.com.ua

Наприклад, Ходаковський висувався у 2019 році в одномандатному виборчому окрузі. Сервіс підтягує й відомості, які він подавав про себе як кандидат: «Народився 18 сiчня 1996 року в смт Чоповичі Малинського району Житомирської області, громадянин України, протягом останніх п’яти років проживає на території України, освіта вища, тимчасово не працює, безпартійний, проживає в місті Києві, судимість відсутня, самовисування».

Фото: youcontrol.com.ua

А Бондаренко мав ФОП, зареєстрований у тому самому будинку, де й він сам. Спеціалізація — діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту, надання поліграфічних послуг, організація конгресів тощо. YouControl підказує номер і пошту, які були закріплені за цим ФОП.

Третій засновник — Антон Пережогін. Зареєстрований у Маріуполі. Теж мав ФОП, але займався діяльністю у сфері зв’язків із громадськістю.

Фото: youcontrol.com.ua

Що більше ви знаєте про особу чи компанію, то більше інформації зможете знайти в YouControl. Наприклад, щоб відкрити відомості про конкретну людину з розділу «Власність», потрібно знати ідентифікаційний код. Аби дізнатися про власність компанії чи організації, достатньо її ЄДРПОУ. Так, бачимо, що у власності «Традиції і порядку» є нерухомість у Києві за адресою проспект Голосіївський, будинок 58а. А це — багатоповерховий житловий будинок, зведений у 2020-му.

Фото: youcontrol.com.ua

Аналітична платформа YouControl також показує, чи брала компанія участь у тендерах, аналізує фінансові показники діяльності, активи. По ГО «Традиція і порядок» таких даних немає, тож наводимо для прикладу іншу компанію.

Фото: youcontrol.com.ua

YouControl корисний як бізнесу, що хоче знати, з ким можна співпрацювати, а з ким не варто, так і пересічним людям, які хочуть дізнатися інформацію про кандидата в мери, його бізнес, наприклад, про власника ЗМІ абощо.

ProZorro

Це відкритий ресурс, на якому є доступ до всієї інформації з центральної бази даних про електронні тендерні торги, що були оголошені з 31 липня 2016 року. Відповідно, кожен може подивитися, які тендери оголошені, хто бере в них участь, коли компанії подалися на тендер, за яку оплату вони готові надати послуги.

Фото: prozorro.gov.ua

Тож, якщо в системі YouControl ви побачили, що кандидат у мери пов’язаний з певною приватною компанією або ж її власником є хтось із його родини чи кола друзів, можна переглянути, на які тендери ця компанія подавалася. Можливо, підприємство штучно занижувало ціну, мало ознаки фіктивності абощо.

Шукати потрібну інформацію можна за ЄДРПОУ компанії, датою закупівлі, назвою товару.

Clarity project

Це база даних тендерів ProZorro й система аналітики для неї. Тут можна шукати закупівлі та аукціони ProZorro, інформацію про учасників торгів, зв’язки між ними, стежити за закупівлями, замовниками або учасниками тощо. Сервіс надає інформацію з різноманітних реєстрів, як-от реєстр отримувачів державної допомоги, бюджетної дотації, житлових субсидій.

На фейсбук-сторінці є відеоінструкція, як зрозуміти, що один з учасників тендеру — субпідрядник іншого й бере участь у торгах лише для того, щоб злити тендер під компаньйона.

Єдиний державний реєстр декларацій

Незамінний інструмент для перевірки статків держслужбовців, депутатів, президента, прем’єра тощо. Згідно з українським законодавством, вони мають декларувати доходи, майно, яким володіють, трасти, криптовалюти, дорогі годинники, шуби тощо. Однак це не завжди роблять добросовісно, адже походження статків і коштовних речей доведеться пояснювати. Наприклад, міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко приховав від декларування незаконний будинок на Трухановому острові, а голова СБУ Іван Баканов не задекларував іспанську фірму Nueva Tierra Verde Sociedad Limitada, де він і досі обіймає керівну посаду.

Фото: public.nazk.gov.ua

Під час вивчення декларацій важливо звертати увагу на майно, яке декларують родичі чиновників, адже нерідко саме на них можновладці записують статки.

Аби знайти декларацію, слід ввести у пошуковому полі прізвище, ім’я та по батькові особи, яка вас цікавить.

Доступ до правди

Це платформа, яка дає змогу надсилати запити розпорядникам інформації. Якщо ви захочете надіслати запит без цього сайту, доведеться самотужки шукати електронну адресу розпорядника інформації, з’ясовувати, як правильно заповнювати запит тощо. «Доступ до Правди» спрощує цю процедуру, адже потрібно просто зареєструватися на ньому, обрати з переліку розпорядника, сформулювати текст самого запиту й усе. Система сповістить, коли саме ви маєте отримати відповідь. А також нагадає, якщо відповідь затримується, і підкаже, як діяти, якщо ви так і не дістанете фідбеку на свій запит.

Крім того, на сайті залишають коментарі експерти з доступу до інформації. Вони вказують, чи правомірно відмовили в наданні інформації, чи правильно був складений запит тощо.

Також на сайті є перелік організацій, до яких можна звернутися, якщо ваш запит проігнорували.

Фото: dostup.pravda.com.ua

Наприклад, останній запит, який надсилала журналістка Заборони — до Національної поліції. Правоохоронці мали надати відповідь до 3 вересня, але її і досі немає.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій