Читаєте зараз
SpaceX успішно запустила космічну місію Polaris Dawn: чому вона історична

SpaceX успішно запустила космічну місію Polaris Dawn: чому вона історична

Анастасія Могилевець
  • Місія SpaceX — це перша в історії приватна космічна операція з виходом у відкритий космос. Раніше це робили лише державні астронавти.
  • Екіпаж з чотирьох людей готувався два роки. Вони вийдуть за межі капсули корабля Crew Dragon на орбіті Землі.
  • Запуск успішно пройшов 10 вересня 2024 року після кількох місяців затримок.

Polaris Dawn — також ключове випробування нових скафандрів SpaceX. Однак головним чином це велике комерційне досягнення компанії Ілона Маска, який має на меті створити колонії на Марсі. Попри ризики, перший приватний вихід у космос може змінити майбутнє людства.

Заборона розповідає про місію космічних туристів SpaceX. 

Polaris Dawn: що за місія

Ракета Falcon 9 стартувала з Космічного центру Nasa імені Кеннеді у Флориді вранці 10 вересня 2024 року. Успішний запуск відбувся після кількох місяців затримок, пише The Guardian.

Подорож пройде на овальній орбіті на відстані 1400 км від поверхні Землі. Команда, що складається з мільярдера-підприємця Джареда Айзекмана, колишнього військового пілота-винищувача та двох співробітників SpaceX, понад два роки проходила підготовку до цієї місії.

Капсула Crew Dragon, яка стане частиною місії Polaris Dawn. Фото: SpaceX

Політ триватиме п’ять діб. Ракета підніме космічний корабель Crew Dragon на висоту 1400 км — найвищий показник для пілотованої місії з часів Apollo 17 у 1972 році. Після 10 годин перебування на такій позиції борт опуститься до 700 кілометрів. Тоді Айзекман та його колега Сара Гілліс вийдуть у відкритий космос. Також екіпаж перевірить лазерний міжсупутниковий зв’язок з апаратами SpaceX Starlink. На п’ятий день завершать наукові експерименти, яких всього буде зроблено близько 40. Входження в атмосферу та приводнення Crew Dragon відбудуться біля узбережжя Флориди.

Читати більше новин в Telegram

Головною подією стане вихід екіпажу у відкритий космос – уперше в межах приватної місії й уперше з космічного корабля Crew Dragon. Під час двогодинної прогулянки двоє астронавтів проведуть низку тестувань. Окрім того, випробовуватимуть новий скафандр для позакорабельної діяльності EVA, розроблений компанією SpaceX. Зібрані дані передадуть інженерам для вдосконалення дизайну.

Експеримент — чергове комерційне досягнення компанії бізнесмена Ілона Маска на шляху до створення колоній на Марсі. За словами Айзекмана, який також фінансує місію, цей крок вартий всіх ризиків, оскільки може змінити майбутнє людства, пише Reuters.

SpaceX продовжує встановлювати нові рекорди у космічних польотах. Це відбувається після того, як місія Inspiration4 у 2021 році стала першою в історії повністю цивільною приватною місією на орбіту Землі.

Приватні польоти в космос: загроза для Землі

За останні 60 років у космосі побували близько 600 людей. Йдеться здебільшого про професійних астронавтів, які представляли різні держави та виконували спеціальні завдання. Проте серед них були також звичайні люди.

Корабельні й повітряні подорожі спочатку були дуже дорогими та небезпечними. Космічні подорожі так само вже вийшли з ранньої фази свого розвитку, каже шостий космічний турист на Землі Річард Гарріотт. Він каже, що подорожі в космос наразі у 1000 разів дешевші, ніж на самому початку цієї практики. Надалі здешевити космічний туризм буде можливо лише за умови, що забезпечені бізнесмени продовжуватимуть літати у космос, вважає Гарріотт.

Космічний турист вважає, що екологічний вплив мандрівок на Землю незначний, адже запуск ракети викидає менше вуглецю, ніж один трансатлантичний політ. Крім того, деякі ракети працюють на водні. Тож їхнім основним викидом є вода, а не вуглець, що нагріває нашу планету.

Втім, наявні зараз ракети виробляють парникові гази, такі як вуглекислий газ і оксиди азоту, зазначає доцентка фізичної географії Університетського коледжу Лондона Елоїза Маре. Вона підрахувала, що космічні борти виробляють приблизно у 100 разів більше вуглекислого газу на кілометр польоту, ніж комерційні реактивні літаки.

«Політ Virgin Galactic спалює, по суті, синтетичну гуму. А гума горить так, як горять шини – вони виробляють багато чорного вуглецю. Щось подібне може дуже сильне нагрівати атмосферу, тож якщо Virgin Galactic виконуватиме рейси щодня, це може досить суттєво нагріти її», – пояснила науковиця.

Згідно з її моделюванням протягом десяти років, використання космічних ракет збільшується майже на 6% на рік. Але CO2 – не єдиний аспект, який викликає стурбованість вчених. Це також стосується озоноруйнівних речовин. Від шкідливого ультрафіолетового випромінювання планету захищає саме озоновий шар. Хімічні речовини, які виділяють ракети, впливають на озон.

Аналітик Atrium Space Insurance Consortium Девід Вейд каже, що незабаром у світі може побільшати комерційних операторів космічного туризму. Але він більш оптимістично дивиться на екологічні переваги, які можуть дати подорожі за межі нашої планети.

«Я думаю про фотографії Землі, які зробили, коли астронавти «Аполлона» вирушили на Місяць у 60-х роках. Коли люди побачили, як Земля висить у космосі, це породило цілий екологічний рух», – каже він.

Раніше Заборона розповідала про провальну місію Boeing Starliner. Через технічні проблеми астронавти можуть повернутися з МКС аж у 2025 році.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій