30 липня під Офісом президента відбувся перший в Україні РЕЙВАХ — ЛГБТ-прайд у форматі рейву. Як пояснюють організатори, це новий формат для такої акції. Не обійшлося без неприємностей: спочатку опоненти акції поштовхалися з поліцією, а потім початок прайду перенесли на півтори години. Однак головне те, що цього дня ніхто не постраждав. Журналістка Заборони Поліна Вернигор розповідає, як відбувався РЕЙВАХ, хто його організував, чому скасували виступ двох діджейок та які скандали передували заходу.
Сутички з поліцією та затримання
Захід мав розпочатися о 16 годині. Однак близько 12 години під Офісом президента розпочалася контракція, у якій брали участь ультраправі та християнські організації, зокрема «Традиція і порядок», — їх було небагато. Пізніше до Банкової почали стягуватися й інші ультраправі організації, але правоохоронці вже не пускали їх на місце проведення акції. Згодом і тих протестувальників, що перебували під Офісом президента, почали відтісняти, щоб організатори змогли зайти на локацію та почати встановлювати сцену.
Близько 15 години на перехресті Інститутської та Банкової сталася сутичка між противниками РЕЙВАХу та правоохоронцями. У праворадикальних телеграм-каналах заявили, що поліція забрала у них «техніку та озвучку» — наскільки це правда, невідомо. В результаті цього затримали 12 учасників контракції — їх повезли у відділок поліції та склали протоколи за дрібне хуліганство та непокору законному розпорядженню або вимозі поліцейського.
«Ми попереджали поліцію, що у нас о 13:00 буде встановлюватися сцена. Було зрозуміло, що цю територію треба «зарежимити». Поліція дуже довго вела з опонентами діалог і ми чекали близько двох годин. Мені тільки повідомляли, що вони не йдуть. Тоді я просто поставила поліцію перед фактом, що насправді вони ніколи не підуть, якщо їм просто пропонувати піти. Ми не збиралися змінювати локацію, тому поліції довелося прибрати звідти ультраправих», — говорить Забороні організаторка акції та очільниця організації Ukrainepride Софія Лапіна.
Перенос акції
За 14 хвилин до початку акції в телеграм-каналі організаторів з’явилося повідомлення про перенесення події на півтори години. Лапіна говорить, що раніше не могли попередити про перенесення, оскільки поліція дуже пізно сказала, що вхід на локацію з боку Інститутської вулиці перекритий.
Згодом у соцмережах Ukrainepride з’явилася схема безпечного маршруту до місця проведення заходу. Учасники мали іти з боку вулиці Городецького — вхід з Лютеранської був перекритим, а з боку Інститутської стояли ультраправі. Схему маршруту одразу поширили праворадикальні телеграм-канали.
«Цей маршрут був завчасно узгоджений із поліцією, вона мала б охороняти цю ділянку від самого ранку, бо ми передбачали, що опоненти прийдуть раніше. З нашого боку я не бачу комунікаційних проблем. Поліція не вперше працює на таких акціях і знає, що ультраправі часто приходять із самого ранку», — говорить Лапіна.
РЕЙВАХ
Через те, що захід перенесли, скасувався виступ діджейського дуету GAEL x ZAUBER — виконавиці мали їхати на гастролі й не могли чекати півтори години. Натомість інші виконавці — OLHA, STEF MENDESIDIS та NASTIA — виступили.
Учасники вдяглися в яскравий одяг та танцювали. Дехто приніс плакати проти гомофобії та дискримінації квір-спільноти. Декілька людей тримали банер із написом «30 травня тут скоїли напад на трьох дівчат за ЛГБТ-прапор — досі ані вибачень, ані затримань нападників».
Загалом в акції було кілька вимог: ухвалення законопроєкту #5488 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо боротьби з проявами дискримінації», реформи поліції, прокуратури та судової системи, негайне розслідування нападів радикалів на ЛГБТ+ та феміністичні події, активісток та організації, розслідування неправомірних рейдів закладів електронної сцени столиці та жорстоких неправомірних затримань культурних діячів, а також створення безпечних та сприятливих умов для розвитку електронної сцени в Україні.
На початку заходу на місці було кілька десятків людей — інші учасники доходили пізніше. За оцінками організаторів, РЕЙВАХ відвідали близько тисячі учасників, проте фотокореспондент Заборони нарахував максимум 200 людей. Декілька учасників акції анонімно підтвердили Забороні цю приблизну цифру.
Софія Лапіна вважає, що людей могло б бути в рази більше, якби поліція забезпечила гідну охорону заходу й потенційних учасників не злякали сутички з ультраправими. Натомість про напади на учасників РЕЙВАХу наразі невідомо: правоохоронців було доволі багато.
«Попри все, впродовж заходу комунікація з поліцією була чудова. Зі мною постійно контактувала поліція діалогу та намагалася вирішити ситуацію перед акцією. Натомість декілька учасників розповіли, що деякі рядові правоохоронці відпускали гомофобні жарти, ображали та питалися в дівчат, чи не простіше їм знайти собі гарних хлопців», — розповідає Софія Лапіна.
Проте організатори все ж оцінюють роботу поліції на високому рівні. Дискомунікацію, яка сталася напередодні заходу, Софія вважає гарним досвідом та уроком на майбутнє — наступного разу вона більше наполягатиме на тому, що від обраної локації відмовлятися не буде.
Скандали напередодні
Про проведення РЕЙВАХу вперше оголосили на початку літа — він мав відбутися 25 червня. Однак напередодні захід довелося перенести на невизначений термін. Організатори пояснюють це надмірною спекою, через яку учасникам рейв-акції було б некомфортно.
За кілька днів до запланованого заходу у фейсбуці з’явилися дописи про те, що STEF MENDESIDIS — один із діджеїв, заявлених в лайнапі РЕЙВАХу — взагалі не належить до ЛГБТ-спільноти та нібито ідентифікує себе як громадянина СССР. Усе через його допис у фейсбуці з підписом «Я вдома» та відміткою Москви. Коли занепокоєні цим фактом люди написали про це Ukrainepride, натрапили на доволі агресивні відповіді.
У відповідь на це Лапіна опублікувала на своїй сторінці фото грецького паспорта діджея та скріншот з його інстаграму, де він пише, що Київ — його нова домівка. Забороні активістка пояснила, що десять років тому діджей дійсно жив в Москві, і коли нещодавно повернувся туди по роботі, місто могло викликати у нього якісь почуття.
«Він раніше не жив в Україні та не знає, які в нас можуть виникати почуття від такого допису. За громадянством, походженням та національністю він грек. Щодо того, що він не належить до квір-спільноти — коли розпочався рух BlackLivesMatter, чомусь ніхто не забороняв білим підтримувати його. Як на мене, нам потрібно радіти, що ЛГБТ-спільноту підтримують ті, хто не належить до неї безпосередньо», — говорить Софія Лапіна.
Щодо доволі агресивних відповідей на зауваження від команди Ukrainepride Лапіна сказала, що «написали, як написали». За її словами, на той момент про цей факт на сторінку організації написало чимало людей — найімовірніше у людини, яка відповідала на повідомлення, «не витримали нерви».
Зміна локації
Із самого початку захід мав відбутися під входом до Офісу президента. Однак за 10 днів до дати на тому місті почали зводити дитячий майданчик.
«Роздивившись уважно план будівництва, ви, певно, помітити, що президент робить усе, аби громадяни вже точно не змогли прийти з якимись вимогами, мітингами, акціями, і у прямому сенсі намагається забарикадуватися дітьми як фізично, так і інформаційно. А кожен, хто спробує сунутися, буде звинувачений у зазіханні на святе — дітей. У цьому немає жодних жартів… Тепер дитячі гірки оберігатимуть президента від «стурбованих» ЛГБТ+», — написали тоді на сторінці Ukrainepride.
Що за UKRAINEPRIDE?
У травні 2021 року запустилася нова громадська організація Ukrainepride. Її керівниця — колишня співробітниця KyivPride Софія Лапіна. Вона пояснює, що у її організації та у KyivPride різні цілі. По-перше, Ukrainepride планує втілювати власні проєкти на відміну від KyivPride, які реалізують ті проєкти, які їм пропонують донори та різні організації, з якими ті співпрацюють.
«Ukrainepride хоче бути рупором спільноти і давати їй можливості робити власні проєкти та висвітлювати їх. Ми орієнтуємося на пошук альтернативних методів мобілізації спільноти. Наприклад, зараз нам цікаво співпрацювати з рейв-культурою. Ми вважаємо, що це найбільше об’єднує молодь. Ми не користуємося між собою терміном «ЛГБТ+», тому що нам більше подобається термін «квір» — він не роз’єднує людей. Молодь в Україні — не про Л, Г, Б або Т, спільнота не розділяється на гетеро- або гомосексуальних людей. Нам зручніше об’єднувати людей, а не розділяти їх на різні групи».
При цьому фінансування в організації поки що немає. Засновниця каже, що якщо ГО і буде співпрацювати з якимись фондами або інституціями, то вибірково, адже важливо, щоби ніхто не обмежував меседжі, які транслює організація. Про співпрацю з KyivPride поки що також не йдеться.
Формат РЕЙВАХ — це альтернатива щорічному Маршу рівності, одній із головних подій української ЛГБТ-спільноти, яку організовує KyivPride.
«Марш рівності — це акція, де ти просто йдеш з плакатами та кричиш кричалки. Але молодь в Україні настільки мобілізована і є інші, альтернативні інструменти, щоби висловлювати свій протест. Я вважаю, що ми на часі, щоби створювати політичну акцію з політичними вимогами, але й із елементами святкування — у форматі, де люди можуть святкувати самих себе та свою ідентичність», — пояснює Забороні активістка.