Подачу документів на єВідновлення спростили, але є й інші зміни у програмі: які саме

Анастасія Могилевець
  • єВідновлення — це урядова програма, яка дозволяє українцям отримати компенсацію за часткове/повне руйнування житла внаслідок повномасштабної російської агресії.
  • Український уряд у серпні-2024 спростив подачу заявок на участь.
  • Серед іншого, витяг про несудимість тепер можна буде замовити в Дії прямо під час заповнення заявки.

Зміни мають спростити та пришвидшити подання заявок на ремонт пошкодженого майна. Крім того, згідно з оновленнями, компенсувати вартість реставрації житла після обстрілів зможе більше категорій українців.

Заборона розповідає про зміни у програмі.

єВідновлення: хто може брати участь з серпня 2024

Оновлення урядового сервісу усунуть бюрократичні моменти та скоротять час, який люди витрачатимуть на заповнення заявки, повідомили у Міністерстві цифрової трансформації України. 

Отже, змінилися наступні пункти:

  • витяг про несудимість тепер можна буде замовити в «Дії» під час заповнення заявки на єВідновлення. Раніше члени місцевої комісії самі перевіряли, чи є в людини судимість, і відповідь доводилося чекати днями. Тепер весь процес цифровізований, що має зекономити час;
  • законні представники власників пошкодженого житла можуть подати заявку на єВідновлення та отримати виплату на ремонт. Це стосується випадків, коли єдині власники пошкодженого майна — неповнолітні чи недієздатні люди, які мають опікуна. Щоб подати заяву, потрібно звернутися до ЦНАПу та підтвердити документально, що людина — законний представник. Гроші надійдуть на картку єВідновлення представника.

Крім того, у серпні-2024 Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури повідомило, що компенсації за знищене житло за програмою єВідновлення отримуватимуть мешканці зон активних бойових дій. Вона надаватиметься у вигляді житлового сертифікату або виплати для відбудови на власній земельній ділянці. 

Читати більше новин в Telegram

«Комісіям органів місцевого самоврядування в громадах, які знаходяться в зоні активних бойових дій, надано можливість розглядати заяви від громадян, чиє житло було знищене через російську агресію. В тих випадках, коли обстеження майна не створює загрози для життя та здоров’я членів комісії, вони можуть опрацьовувати заяви громадян та нараховувати компенсацію», — пояснили у відомстві.

Є важливий момент: придбати/збудувати житло громадяни можуть виключно на території, де немає активних бойових дій і яка не перебуває під тимчасовою окупацією.

«Якщо під час оцінки стану житла, комісія визначить, що воно підлягає відновленню, буде складено відповідний акт про обстеження, який внесуть в Реєстр пошкодженого та знищеного майна. В такому випадку, отримати кошти для відновлення цього житла можна буде лише після виключення громади з переліку таких, де тривають активні бойові дії», — зауважили у міністерстві.

Компенсація за втрачене житло в Україні: як подати заявку через Дію

Отже, щоб отримати відшкодування збитків від держави, слід: 

  • подати інформаційне повідомлення про пошкоджене майно на порталі чи в застосунку Дія, а також через ЦНАП або нотаріуса;
  • відкрити спеціалізований рахунок єВідновлення в одному з банків-учасників програми (у банківському застосунку чи у фізичному відділенні банку);
  • подати заяву на компенсацію в Дії.

Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації, створена при органі місцевого самоврядування, розгляне заяву, проведе обстеження пошкодженого майна, внесе дані про нього в спеціальний реєстр та визначить вартість його відновлення.

Строк розгляду заяви та прийняття рішення щодо компенсації не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня її подання. Після цього заявник отримає підтвердження та кошти на спеціалізовану картку єВідновлення. Використати компенсацію можна буде протягом року з моменту її нарахування.

єВідновлення: що за програма уряду

Урядовий проєкт єВідновлення створили з метою компенсувати людям вартість ремонту нерухомості, що була частково або повністю зруйнована внаслідок бойових дій на території України. Це стосується подій великої війни, розпочатої Росією в лютому 2022 року. 

Спочатку ініціатива давала можливість отримати максимум 200 000 грн, на які можна було придбати будівельні матеріали або оплатити послуги підрядників, зареєстрованих в програмі. Згодом проєкт масштабували та презентували можливість отримати житловий сертифікат. Його можна використати як для інвестування в нерухомість, так і для покупки житла на первинному чи вторинному ринку.

Законодавчу базу програми компенсацій для громадян зареєстрували у ВРУ ще у березні 2022 року. Вона передбачала створення спецреєстру та визначає порядок проведення відшкодувань. А сам сервіс єВідновлення запустили в тестовому режимі 10 травня 2023 року. Ним можуть скористатися українці, які належать до різних категорій.

Отже, отримані власником майна цільові кошти можна витратити на будівельні матеріали чи оплату послуг підрядника. Суму компенсацій визначає спецкомісія, а кошти будуть зараховувати на спецрахунок у банку. Пріоритет мають учасники бойових дій, сім’ї загиблих військовослужбовців, мобілізовані до армії українці, багатодітні родини та люди з інвалідністю, пояснював прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. 

Раніше Заборона розповідала про фейкові застосунки Резерв+. Шахрайські ресурси дуже подібні до реального, але є принаймні одна суттєва відмінність.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій