Читаєте зараз
Подорожі під час пандемії: розбираємося, як спланувати відпустку, щоби не втратити гроші, якщо щось піде не так

Подорожі під час пандемії: розбираємося, як спланувати відпустку, щоби не втратити гроші, якщо щось піде не так

Polina Vernyhor
Подорожі під час пандемії: розбираємося, як спланувати відпустку, щоби не втратити гроші, якщо щось піде не так

28 квітня в Туреччині заявили, що вже від 15 травня для в’їзду в країну необов’язково робити ПЛР-тест на коронавірус. Хоча декілька днів тому влада країни ввела повний локдаун. Туристи спочатку злякалися, а потім видихнули з полегшенням: виявилося, що обмеження стосуються лише місцевих. Але що робити, якщо кордони все ж закривають, а мандрівка вже оплачена? Заборона розібралася, куди і як можна їхати, як повернути гроші за скасований рейс та що робити, якщо у вас виявили коронавірус напередодні поїздки або під час неї.


Куди можна поїхати?

Відповідь на це питання можна знайти на інтерактивній мапі від Міністерства закордонних справ. Там можна обрати країну і прочитати правила в’їзду до неї. Усі країни можна умовно поділити на чотири групи:

Можна летіти без ПЛР-тесту: Нігерія, Уганда, Того, Центральноафриканська республіка, Замбія, Малаві, Сомалі, Ірак, Іран, Кенія, Танзанія, Мексика, Малі, Оман, Албанія, Чорногорія, Північна Македонія тощо. Варто пам’ятати, що в деяких із цих країн (особливо африканських) в’їзд для туристів повністю відкритий через те, що проблему коронавірусу там взагалі не визнають і не ведуть статистику захворюваності.

Можна летіти з ПЛР-тестом: Єгипет, Туреччина, Болгарія, Сербія, Грузія, Мальдіви, Еквадор, Куба, Бразилія, Казахстан тощо.

Можна поїхати з ПЛР-тестом, але потрібна самоізоляція: Велика Британія, США тощо.

В’їзд для туристів заборонений: Канада, усі країни Євросоюзу, Норвегія, Перу, Венесуела, Алжир, Мавританія, Монголія, Росія, Китай, М’янма, Таїланд, Камбоджа, В’єтнам, Нова Зеландія тощо.

Ситуація може змінитися в будь-який момент, тому краще перед плануванням поїздки ще раз перевірте статус країни на сайті МЗС. А ще там вказані важливі деталі, які допоможуть уникнути неприємних ситуацій — наприклад, деінде потрібно власним коштом повторно здавати ПЛР-тест через кілька днів після прибуття в країну.

Водночас варто переглянути на сайті Міністерства охорони здоров’я перелік країн «червоної» та «зеленої» зон. Якщо ви повертаєтеся з «червоної» зони, необхідно буде здати ПЛР-тест або самоізолюватися на 14 днів. 

Де я можу зробити ПЛР-тест?

Більшість із країн, які вимагають ПЛР-тест, ставлять умову, що забір матеріалу для нього має бути зроблений не раніше, ніж за 72 години до вильоту. ПЛР-тести роблять у державних лікарнях, але для цього потрібне направлення від сімейного лікаря — його дають тільки у випадку, якщо є симптоми. Отже, якщо тест вам потрібен для відпустки, єдиний спосіб його зробити — звернутися в приватну клініку. 

Ціни на ПЛР-тести варіюються від 500 до 2 500 гривень. Ціна залежить від регіону, клініки та терміновості. Здебільшого приватні клініки роблять ПЛР-тест від 12 до 24 годин, але за доплату деякі з них готові надати результати швидше. У Міністерстві охорони здоров’я склали список рекомендованих клінік.

Пункти, де можна здати ПЛР-тест на коронавірус, є і в аеропортах. Наприклад, в аеропорту «Київ» (Жуляни) тест на корону коштує 950 гривень — його роблять від 6 годин. 

Де й коли купувати квитки?

Краще купувати квитки завчасно — хоча б за два тижні до поїздки. Але оскільки ситуація із в’їздом у країни стрімко змінюється, слід звернути увагу на те, чи повертає авіакомпанія гроші за квиток у разі заборони на в’їзд. Варто пам’ятати, що повернути квитки можна лише тоді, коли авіакомпанія сама скасувала рейс. Тобто якщо ви, скажімо, побачили, що в країні, куди ви планували полетіти, різко збільшилася кількість хворих на коронавірус і передумали летіти, це не буде умовою для повернення вартості квитків авіакомпанією. Але й тут є виключення: деякі авіакомпанії дозволяють вам або здавати квитки, або змінювати дати, проте за це доведеться доплатити. Наприклад, у WizzAir за повернення квитка з вас можуть узяти від 60 до 80 євро.

Деякі компанії в разі скасування рейсу разом із вартістю квитків виплачують ще й компенсацію. Проте часто процедура повернення займає багато (або дуже багато) часу. Розглянемо найбільш популярні авіакомпанії:

Ryanair, Laudamotion, Buzz, WizzAir: пропонують безкоштовну альтернативу або повне відшкодування вартості квитків. Але через те, що це лоукости, заявок на повернення від пасажирів може бути дуже багато, тому процес може затягнутися.

SkyUp: повертає вартість квитка та може виплатити компенсацію від 250 до 600 євро в залежності від відстані. У компанії також можуть запропонувати альтернативні квитки.

МАУ: в обмін на квиток на скасований рейс може надати промокод вартістю у 125% від вартості квитка. Цей промокод ви можете використати для купівлі нових квитків упродовж двох років. 

Windrose: повертає вартість квитка.

AirBaltic: дарує сертифікат на суму квитка. Його можна використати під час купівлі нових квитків.

Turkish Airlines: пропонує інші квитки та навіть інший вид транспорту. Якщо вас це не влаштує, може повернути вартість квитка.

Також можна користуватися автобусними перевезеннями — більшість європейських перевізників повертають гроші у випадку скасування поїздки. Інформація про це є на сайтах компаній.

Як бронювати житло?

Тут трохи складніше. Якщо авіаперевізники встановлюють загальні правила, які діють універсально для всіх клієнтів, то, скажімо, такі сервіси бронювання житла, як Airbnb та Booking не зможуть повернути вам гроші без погодження з власником житла. Зазвичай на сайтах вказують, чи є можливість скасувати бронювання та повернути за нього гроші, та якщо так, то в який період є така можливість. Обов’язково звертайте на це увагу. Якщо ви забронювали апартаменти, де не можна скасувати бронювання, ви можете спробувати звернутися в підтримку сервісу або прямо до власника. Але чи повернуть вам кошти, залежатиме від хазяїна житла.

Якщо ви бронюєте номер на сайті готелю, не полінуйтеся прочитати умови скасування бронювання. Якщо там немає пункту про закриття кордонів або інші непередбачувані ситуації, викликані пандемією, уточніть щодо цього в службі підтримки готелю.

Що робити, якщо перед поїздкою я отримав/ла позитивний тест на коронавірус?

Більшість авіакомпаній не передбачають повернення коштів за квитки в таких випадках. Однак спосіб повернути гроші є. Страхові компанії нині пропонують придбати страхування від невиїзду — його треба купити тоді, коли бронюєте житло та купуєте квитки. У середньому вартість страхування — від 250 гривень на одну особу. 

Якщо ви з будь-яких об’єктивних причин (позитивний тест на коронавірус, операція або смерть родича, запізнення на літак) не можете поїхати, страхова компанія частково або повністю (залежить від пакета страхування) компенсує вам вартість авіаквитків, проживання, екскурсій тощо.

Важлива деталь: такий поліс діє тільки на території України. Якщо ви сіли на літак в іншу країну, він тієї ж миті обнуляється.

Що робити, якщо захворів в іншій країні?

Якщо під час подорожі ви отримали позитивний ПЛР-тест на коронавірус, то полетіти назад найближчим часом ви точно не зможете: вас просто не пустять на літак. Усі витрати на житло на цей період та квитки на нові дати покриває страхова, якщо ви завчасно придбали страхування на випадок додаткових фінансових ризиків, пов’язаних із COVID-19. Зазвичай воно коштує 100-150 гривень.

Що стосується лікування та медичної допомоги в цій ситуації, то витрати на це компенсує спеціальне медичне страхування. Воно обов’язкове для виїзду за кордон, але не всі пакети містять компенсацію за ризики, пов’язані з COVID-19. Тож якщо ви відчуваєте, що захворіли, перше, що варто зробити — зателефонувати до страхової. Там вам розкажуть детально, як діяти далі.

Якщо у вас виявили коронавірус уже після подорожі, на території України — страхування вже не діятиме.

Як оформити страховку?

Більшість страхових компаній дають можливість оформити потрібний вам пакет страхування онлайн. До речі, краще за все купувати всі види страхування в однієї страхової — так економніше. Наприклад, деякі страхові компанії пропонують розширене медичне страхування, у яке входить компенсація можливих фінансових ризиків від COVID-19 — тобто додаткове страхування вам не доведеться купувати. Є й такі поліси, що містять загалом усі можливі ризики скасування, хвороб, фінансових збитків тощо — вони дорожчі, але краще переплатити декілька сотень гривень за страхування, ніж потім втратити кілька сотень доларів.

Мій партнер/ка в подорожі помер/ла. Що робити?

У такому випадку всі витрати на транспортування тіла до України також має взяти на себе страхова компанія.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій