Читаєте зараз
«Політичне самогубство». Як призначені Зеленським високопосадовці руйнують його кар’єру й загрожують суспільству

«Політичне самогубство». Як призначені Зеленським високопосадовці руйнують його кар’єру й загрожують суспільству

Hanna Belovolchenko
Фото з сайту Президента України

16 січня президент України Володимир Зеленський призначив нового начальника Департаменту захисту національної державності Служби безпеки України. Ним став Олександр Кукса, який, імовірно, дотичний до силового розгону протестувальників на Майдані у 2014-му. Це вже не перше повернення людини часів президента-втікача Віктора Януковича до влади. Заборона розповідає про найбільш суперечливі призначення за президентства Зеленського, які можуть коштувати йому влади та загрожують незалежності країни. 


Підозрюваний у штурмі Майдану відповідає за безпеку національної державності в СБУ

16 січня 2021-го Володимир Зеленський призначив нового начальника Департаменту захисту національної державності Служби безпеки України — Олександра Куксу.

У 2014 році Кукса був заступником тодішнього начальника управління СБУ в Києві та області Олександра Щеголєва. Сьогодні Щеголєва обвинувачують в організації розгону протестувальників на Майдані. У ніч на 19 лютого 2014-го силовики зі Служби безпеки реалізували план «Бумеранг», метою якого була повна зачистка Майдану.

Фото: Євгеній Колесник / УНІАН
Фото: Євгеній Колесник / УНІАН

У процесі розслідування цієї справи минулого року слідство встановило, що Кукса був на зустрічі з представниками Служби безпеки, Міністерства внутрішніх справ, міліції та Міністерства надзвичайних ситуацій, де обговорювали «Бумеранг».

Чиновник МВС часів Януковича — заступник керівника Офісу президента

5 серпня 2020 року заступником керівника Офісу Президента України, який відповідає за правоохоронний напрям, став Олег Татаров.

Крім того, що Татаров — заслужений юрист України, він за часів президента-втікача Віктора Януковича був заступником начальника Головного слідчого управління Міністерства внутрішніх справ.

Фото: Віктор Ковальчук / УНІАН
Фото: Віктор Ковальчук / УНІАН

Під час Революції Гідності Татаров затримував протестувальників і просував кримінальні справи проти них. Він вів кримінальне провадження проти громадської діячки та опозиціонерки Тетяни Чорновол, яку підозрюють у вбивстві людини під час пожежі в офісі «Партії регіонів» у 2014 році.

Також Татаров був адвокатом проросійського народного депутата Вадима Новинського, коли з нього хотіли зняти депутатську недоторканість. Новинського звинувачували в тому, що він допомагав Януковичу у 2013-му здійснити переворот в Українській православній церкві Московського патріархату. Проти нього відкрили кримінальну справу за викрадення тодішнього митрополита Російської православної церкви в Україні Олександра Драбинка.

Фото: Володимир Гонтар / УНІАН
Фото: Володимир Гонтар / УНІАН

Захищав Татаров і колишнього першого заступника Адміністрації Януковича Андрія Портнова, якого підозрювали в причетності до злочинів на Майдані.

Олег Татаров був адвокатом підозрюваного в державній зраді колишнього кримського судді Валерія Чорнобука. Екссуддю затримали у 2019-му за те, що він допомагав кримським судам перейти на роботу за російським законодавством і закликав суддів отримувати паспорти Росії.

«Ми всі жили за часів Януковича… Багато людей залишилося нормальних, які не зрадили Україну. Головне, щоби людина була чесною», — заявив Зеленський після того, як призначив на посаду Татарова.

Наразі Татаров — фігурант розслідування про розкрадання майна Нацгвардії. 20 січня цього року «Центр протидії корупції» опублікував законопроєкт, який дозволить Офісу генпрокурора забрати справи в Національного антикорупційного бюро. Зокрема — справу Татарова, через що законопроєкт називають рятівним для топчиновника. Активісти кажуть, законопроєкт був розроблений на доручення генпрокурорки Ірини Венедіктової.

«Призначення Татарова заступником керівника Офісу президента суперечить національним інтересам України. Це одна з найбільших кадрових помилок Зеленського. А його утримання після таких фактів і заяв — це політичне самогубство для президента», — каже в коментарі Забороні виконавча директорка «Центру протидії корупції» Дарія Каленюк.

Дарія Каленюк. Фото: Інна Соколовська / УНІАН
Дарія Каленюк. Фото: Інна Соколовська / УНІАН

Генеральна прокурорка — «парасолька для топкорупціонерів»

За часів Петра Порошенка Ірина Венедіктова брала участь у конкурсі на посаду судді Верховного суду, але не набрала потрібної кількості балів. Однак Зеленський вирішив призначити свою однопартійницю у грудні 2019-го тимчасово керувати Державним бюро розслідувань. На посаді вона пропрацювала п’ять місяців і за цей час призначила своїми заступниками чоловіка своєї бізнес-партнерки Олександра Соколова й ексадвоката Януковича Олександра Бабікова. А також хотіла скасувати закон, який забороняв переслідувати учасників Революції гідності.

Фото: Олександр Кузьмін / УНІАН
Фото: Олександр Кузьмін / УНІАН

У 2020-му Зеленський запропонував Венедіктову на посаду Генпрокурорки. Після призначення Венедіктова відкрила низку справ проти колишнього президента Петра Порошенка: через призначення суддів реформованого Верховного суду, через нібито незаконне призначення на посаду заступника голови Служби зовнішньої розвідки Сергія Семочка, через розпалювання релігійної ворожнечі та інші.

«Людина прийшла на посаду на хвилі політичного переслідування опонента Зеленського — Порошенка. Підписала юридично необґрунтовані підозри експрезиденту. Цим вона лише продемонструвала, що в Україні чинять політичні репресії, причому за волею Зеленського», — вважає Дарія Каленюк. — А тепер Венедіктова стала парасолькою, яка захищає олігархів і топкорупціонерів від НАБУ».

У грудні Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) заявило, що Венедіктова таємно й без правових підстав змінила прокурорів у справі про заволодіння 81,5 млн грн Нацгвардії. Журналіст Юрій Бутусов, посилаючись на власні джерела, сказав, що справа в заступнику Офісу президента Татарові. Татарова, за словами журналіста, мали затримати 2 грудня, однак прокурорам без попередження відключили доступ до справи в електронному реєстрі. Зараз справою займається особисто Венедіктова.

Фото: фб / Олександр Лємєнов
Фото: фб / Олександр Лємєнов

«Венедіктова — це найбільша помилка Зеленського, — каже голова правління неурядової організації StateWatch Олександр Лємєнов. — Щоби зняти її, потрібна політична воля на Банковій. Якщо вона буде — знайдуться голоси в Раді. Але немає людини, яка могла б зайняти цю посаду. Тому не дивно, що Венедіктова підіграє Рінату Ахметову, Олегу Татарову й іншим».

Наприкінці 2020-го Венедіктова запропонувала ухвалити закон, щоби Рада не могла звільняти генпрокурора.

Аваков — у Національній раді з питань антикорупційної політики

Влітку 2020 року Зеленський ввів міністра внутрішніх справ Арсена Авакова в Національну раду з питань антикорупційної політики. Це консультативно-дорадчий орган при президентові, який працює над антикорупційною стратегією, аналізує стан запобігання і протидії корупції, готує пропозиції щодо законопроєктів.

Аваков неодноразово був фігурантом антикорупційних розслідувань. Одна з найгучніших справ — «рюкзаки Авакова». У 2015 році прокуратура почала розслідувати зловживання під час купівлі рюкзаків для Міністерства внутрішніх справ і Нацгвардії. Рюкзаки нібито закупили через підприємства, які контролював син Авакова — Олександр. Сам міністр називав справу сфабрикованою, а у 2018-му Спеціалізована антикорупційна прокуратура закрила її.

Фото: Володимир Гонтар / УНІАН
Фото: Володимир Гонтар / УНІАН

Арсен Аваков отримав прізвисько «незмінного» міністра, бо, попри провалену реформу поліції ще за часів президенства Порошенка, зберіг свій пост, коли до влади прийшов Зеленський. Детально про реформу поліції в Україні Заборона вже писала раніше.

Володимир Зеленський називає Авакова «потужним» міністром. І це — після вбивства п’ятирічного Кирила Тлявова в Переяславі-Хмельницькому, зґвалтування жінки поліціянтами в Кагарлику, стрілянини у Броварах і низки інших інцидентів, у яких замішані правоохоронці.

Питання євроатлантичної інтеграції координує імовірний учасник злочинної організації

З підписом Зеленського у вересні 2020-го до складу Комісії з питань координації євроатлантичної інтеграції увійшов голова Державної судової адміністрації Зеновій Холоднюк. Його підозрюють у причетності до злочинної організації разом із кількома суддями Окружного адміністративного суду Києва.

Фото: Олександр Прилепа / УНІАН
Фото: Олександр Прилепа / УНІАН

Ймовірно, Холоднюк домовився з главою Окружного адмінсуду Павлом Вовком, щоби той заблокував конкурс на посаду голови Державної судової адміністрації, яку він обіймав. Річ у тім, що Холоднюк не зміг би взяти участь у конкурсі, бо не відповідав його вимогам. Блокування конкурсу означало, що він залишиться на своїй посаді.

Адвокат «регіоналів» займається судовою реформою

Заступником керівника Офісу президента у 2019-му став Андрій Смирнов. Наразі він відповідає за судову реформу в команді Зеленського.

Смирнов має юридичну освіту. До 2015-го він активно підтримував Євромайдан і працював на лідера «Правого сектора» Дмитра Яроша — був його уповноваженим представником у Центральній виборчій комісії.

Фото: В'ячеслав Ратинський / УНІАН
Фото: В’ячеслав Ратинський / УНІАН

Але після 2015-го став представляти інтереси «регіоналів». Він захищав екснардепа від «Партії регіонів» Олександра Єфремова, якого звинувачували в держзраді. Зрештою суд обрав Єфремову запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання. А ще Смирнов був адвокатом головного редактора «Страна.ua» Ігоря Гужви, якого звинувачували у вимаганнях.

Дарія Каленюк каже, що зараз в Офісі президента Смирнов є тим, хто блокує судову реформу. «Якби він хотів щось змінити, давно ліквідували б Окружний адміністративний суд Києва, запустили б Вищу раду правосуддя, як обіцяли міжнародним партнерам. Але нічого з цього не відбувається», — додає активістка.

На думку Олександра Лємєнова, помилка Володимира Зеленського в тому, що він порушує баланс сил, систему стримування і противаг.

«Зеленський зараз намагається бути царем-батюшкою й сунеться скрізь. Але це лише зменшує його електоральну підтримку», — вважає голова правління StateWatch.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій