Польща продовжила низку виплат для українців: які доступні у 2024 році
- Сусідня країна продовжила дію тимчасового захисту для українців до 30 червня 2024 року. Заразом пролонгували і низку пільг та виплат.
- Більшість діючих виплат сімейні. Є окремі програми для малозабезпечених родин.
- Залишитись у Польщі, якщо тимчасовий захист скасують, можна, отримавши карту побиту.
Українські сімʼї можуть розраховувати на спеціальні виплати Rodzina 800+, Rodzinny kapitał opiekuńczy та Dobry Start. Надання допомоги не залежить від матеріального стану родин та доступні для всіх громадян України, які прибули до Польщі після 23 лютого 2022 року.
Заборона розповідає про виплати, які продовжили для українців у Польщі в 2024 році.
Допомога українцям від Варшави: яка досі діє
Країна на початку лютого продовжила тимчасовий захист для українців ще на пів року — до 30 червня-2024. Разом із тим подовжилась дія різних допомог та виплат, які доступні нашим громадянам, пише UAPL.info.
Так, українці можуть отримати допомогу Rodzina 800+ — щомісячні виплати на неповнолітню дитину в розмірі 800 злотих. Нараховуються в безготівковій формі на банківський рахунок, який вказується при реєстрації.
Податись на допомогу можна тільки онлайн, через наступні ресурси:
Читати більше новин в Telegram- портал PUE ZUS;
- мобільний застосунок mZUS;
- портал Міністерства сім’ї, праці та соціальної політики Польщі Emp@tia,
- системи електронного банкінгу в Польщі.
Ще одна виплата, яку продовжили — це Rodzinny kapitał opiekuńczy. В її рамках можна отримати 12 000 злотих на другу та кожну наступну дитину в сімʼї віком від 12 до 35 місяців, тобто від року до трьох. Біженці можуть самостійно обрати формат нарахування виплат:
- 12 місяців по 1000 злотих;
- 24 місяці по 500 злотих.
Подати заявку можна одразу після того, як дитині виповнюється 9 місяців і тільки онлайн на порталі PUE ZUS.
Також українці зможуть отримати виплату Dobry Start, ще відому як 300+. Вона доступна батькам, чиї діти ходять до шкіл. Цю допомогу можуть отримати навіть учні, які навчаються онлайн в українській школі — для цього треба буде тільки вказати назву навчального закладу та формат навчання під час подання заяви.
Важливо! Надання допомог не залежить від рівня доходів родини. Виплати доступні усім українцям, які приїхали до Польщі після 23 лютого 2022 року.
Малозабезпечені та вразливі сімʼї також можуть розраховувати на низку виплат:
- Zasiłek rodzinny — допомога сімʼям, середньомісячний дохід яких на одну особу сімʼї складає менше ніж 674 злотих. Також доступна для сімей, які виховують дитину з інвалідністю. В такому разі межа заробітку буде 764 злотих в середньому за місяць на одну людину. Розмір виплати становить 95 злотих/місяць на дитину до 5 років, 124 злотих — на дитину від 5 до 18 років та 135 злотих — для дитини від 18 до 24 років. До неї також можна отримати додаткову допомогу в розмірі 1000 злотих;
- Becikowe — одноразова допомога в розмірі 1000 злотих при народженні дитини. Сімейний дохід місяць протягом минулого фінансового року для отримання виплати має не перевищувати 1922 злотих в середньому на одну особу на місяць;
- фінансова підтримка для опікунства: дві форми допомоги для догляду (zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne), спеціальна допомога по догляду (specjalny zasiłek opiekuńczy).
Тимчасовий захист: як залишитись у Польщі
Продовження тимчасового захисту означає, що українці зі статусом PESEL UKR можуть залишитись в Польщі на вказаний термін — поки до 30 червня 2024 року. Один із варіантів законного перебування в країні після завершення дії особливого статусу — тимчасовий ПМП, або «Карта побиту», пише ЮА Мігрант.
Karta pobytu — це документ, який посвідчує особу і дає можливість жити, працювати та навчатися в Польщі, а також багаторазово перетинати кордон без жодних обмежень. Тобто, за винятком останнього пункту, вона дає українцям ті ж права, що і статус тимчасового захисту.
Документ видається на термін від одного до трьох років. Надалі її можна подовжувати необмежену кількість разів залежно від підстави, на якій вона отримана. Також Karta pobytu є підставою для подачі документів на оформлення постійного місця проживання (Karta stalego pobytu).
Від січня 2023 року оформити карту можуть українці зі статусом UKR. Для цього офіційною метою перебування має бути:
- виконання роботи;
- виконання висококваліфікованої роботи (Блакитна карта);
- ведення бізнесу.
«Якщо громадянин України доведе, що він відповідає всім вимогам, він може подати заявку на отримання дозволу терміном не більше трьох років з 1 квітня 2023 року. Однак якщо біженець не відповідає всім вимогам, карта тимчасового побуту все одно буде видана, але на один рік з моменту винесення рішення. На практиці це означає, що все одно отримає тимчасову посвідку, якщо метою перебування є робота», — пояснили у профільному виданні.
Раніше Заборона розповідала про ліки, які українці можуть брати з собою, подорожуючи в Польщу. Також біженцям доступна низка безоплатних медичних послуг та пільг.
Читати більше новин в Telegram