Польща продовжила посвідки, але не сам тимчасовий захист: що це означає
- Польський уряд 18 січня 2024 року продовжив дію посвідок про тимчасовий захист до весни 2025 року.
- Цей документ не стосується більшості українців, які отримали прихисток.
- Для них термін легального перебування закінчується 4 березня 2024 року.
Посвідки про тимчасовий захист та сам статус — це різні речі. Таким чином, Польща продовжила дію документів, на підставі яких перебували іноземці, які були вимушені шукати прихисток через повномасштабне вторгнення Росії.
Заборона розповідає про різницю між посвідками про тимчасовий захист та статусом ТЗ для українців.
Тимчасовий захист та PESEL: яка різниця
Польський уряд 18 січня 2024 року повідомив про продовження дії посвідчень про тимчасовий захист до 4 березня 2025 року. Проте, як виявилось, рішення не стосується більшості українців. Ті, хто отримав номер PESEL зі статусом UKR, можуть перебувати у Польщі тільки до 4 березня 2024 року, повідомляє посольство України у Польщі.
Річ у тім, що перебування українців на території Польщі регулюється не тимчасовим захистом, а Спеціальним законом про допомогу громадянам України, у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї країни.
Посвідчення про тимчасовий захист, у більшості випадків, стосується іноземців, які прибували та прибувають до Польщі, внаслідок повномасштабної агресії Росії. Це громадяни третіх країн, які опинились в Україні станом на 24 лютого 2022 року. Такими можуть бути, наприклад, іноземні студенти українських університетів.
Читати більше новин в TelegramДозвіл на тимчасовий захист видається:
- особам без громадянства або громадянам третіх країн (ані громадянам України, ані громадянам Польщі), які прибули до Польщі після 24 лютого 2022 року. Вони повинні довести, що перед цим легально проживали в Україні на підставі дозволу на побут і не можуть у безпечний спосіб повернутись до країни або регіону походження;
- особам без громадянства або громадяни третіх країн (тобто ані громадянам України, ані громадянам Польщі) та членам їхніх родин, які перед 24 лютого 2022 року користувались в Україні міжнародним захистом або мали інший аналогічний статус.
Спецзакон, своєю чергою, стосується громадян України, їхніх чоловіків/дружин (якщо мають інше громадянство), які знайшли прихисток у Польщі. Саме він регулює надання їм допомоги, статус у Польщі, а також терміни легального перебування. Згідно з цим законом українці отримують номер PESEL UKR. Станом на 31 березня 2023 року у Польщі перебувало 997 737 таких громадян.
Спецзакон постійно змінювався після ухвалення 12 березня 2022 року. Останні новації вносились у квітні 2023 року і продовжили дозвіл на перебування українців до 4 березня 2024 року. Наразі уряд Польщі працює над змінами до спецзакону, які таки мають продовжити термін до 4 березня 2025 року, пише Наш вибір.
Для продовження терміну спочатку Сейм Польщі має внести зміни до спецзакону, а президент їх затвердити. Тобто поки чинними для українців залишається термін до березня 2024 року.
Раніше Заборона розповідала про виплати для українців з дітьми у Польщі. Допомога зросла на 300 злотих, а заявку можна оформити тільки онлайн.
Читати більше новин в Telegram