Повернення ухилянтів до України: що кажуть в Польщі та Литві
Польський уряд за кілька днів ухвалить нову редакцію закону про допомогу громадянам України через війну, повідомив міністр внутрішніх справ Польщі Марчін Кєрвінський.
Планується також врахувати рішення Кабінету міністрів України про призупинення надання консульських послуг для чоловіків призовного віку 18-60 років.
Розробкою рішення займається заступник Кєрвінського Мацей Дущик. Міністр внутрішніх справ підкреслив, що Польща не розкриває та не передає дані біженців, які перебувають у країні.
«Ще в грудні, коли я був у Києві в перші дні свого перебування на посаді, українська сторона говорила дещо інше, йдучи в тому ж напрямку. А саме, що вони [уряд України] матимуть довідку для своїх громадян про те, що вони проходять строкову військову службу. І вони попросили, щоб на рівні ЄС людям, які не мають такої довідки, не продовжували соціальні виплати», – каже Кєрвінський.
Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський вважає, що питання допомогти Україні повернути з Польщі чоловіків призовного віку є дискусійним.
«Тут дійсно ініціатива має бути з боку України, тому що для нас це етично неоднозначне питання. Хоча, звичайно, ми розуміємо, що Україна потребує своїх захисників для захисту Батьківщини», – сказав Сікорський.
Своєю чергою президент Литви Гітанас Науседа і прем’єр-міністрка Інгріда Шимоніте вважають, що держава має допомогти Україні повернути чоловіків призовного віку, які проживають за кордоном.
«Ми, напевно, могли б шукати якісь способи, щоб переконатися, що людина виконала свій мобілізаційний обов’язок або звільнена від нього, коли розглядаємо питання про продовження посвідки на тимчасове проживання. Але нам потрібно працювати не лише з українською владою, але й ширше, оскільки зараз ЄС має так званий тимчасовий захист для українців», – заявила Інгріда Шимоніте.
Проте в уряді підкреслюють, що це політичне питання. Адже той факт, що Україна оголосила мобілізацію, не має впливу на законодавство Литви. Деякі заходи необхідно буде обговорити на рівні Євросоюзу.