Попався з грамом канабісу – сів на три роки: Чому Україні потрібна декриміналізація
Тиждень тому, 3 серпня, голова Національної поліції Києва Андрій Крищенко заявив у інтерв’ю виданню «LB.ua», що зберігання наркотиків без мети збуту слід декриміналізувати.
«Можливо, я висловлю крамольну думку, і мене засудить багато колег, але зберігання наркотиків я вивів би в адміністративну площину. Декриміналізував. І чітко прописав зберігання з метою збуту, обсяг і кількість», – сказав він.
Слова Крищенко отримали схвальні відгуки в суспільстві. Та буквально за кілька днів інша державна інституція, Державна фіскальна служба, відзвітувала про те, що «волинські митники на посту Ягодин попередили спробу контрабанди наркотика». Про це вони написали на своїй сторінці у Фейсбуці. Наркотик, про контрабанду якого йде мова, – це канабіс. Судячи з фото ДФС, можна припустити, що його в правопорушника зберігалося менше грама.
Публікація спровокувала обурення користувачів мережі. Більшість з них відверто глузували над діяльністю ДФС. Це не дивно, адже у більшості країн прогресивного світу «зберігання канабісу не з метою збуту», про яке говорив пан Крищенко, вже давно декриміналізоване (детальніше про це ми вже писали у матеріалі «Змінені стани: Що вживають замість алкоголю»). Проте українські правоохоронці досі продовжують ловити молодих людей з незначними обсягами канабісу у кишенях та звітувати про це у соцмережах.
«Найсумніше те, що поліція навіть не задумається, що все це окозамилювання. Бо про подібні випадки прес-служби рапортують щодня з абсолютно серйозним виразом обличчя. Вони не розуміють, чому у людей це раптом викликає негативну реакцію. Не розуміють, бо звикли працювати по-старому, коли такі дії були у порядку речей. Багато поліцейських справді вірять, що якщо пересаджати всіх, хто вживає заборонені речовини, наркоринок зникне», – розповів «Забороні» активіст та організатор «Конопляного маршу» Тарас Ратушний.
Подібний випадок 6 серпня стався і в Печерському районі міста Києва. Тоді ж співробітники столичної Нацполіції повідомили про затримання «молодиків з наркотиками». Зараз проти них розпочато кримінальне провадження за ч. 1 ст. 309 (Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту) Кримінального кодексу України. Воно передбачає покарання до трьох років позбавлення волі.
«Ресурс правоохоронної і судової системи обмежений. Чим більше його витрачають на дрібниці, тим меньше сил лишається на пріорітетні задачі. Пріорітетна задача поліції – продаж наркотиків, про це завжди говорили всі без виключення міністри МВД України. Та по факту кількість засуджених за продаж в Україні кожен рік пробиває нове дно. У 2017 році це були нещасні 562 проговора. Уявіть, що у вас є завдання задушити наркомафію, для цього є дві сильні руки по п’ять пальців на кожній. Але вісім ваших пальців зайняті справами на кілька грамів коноплі у кишенях громадян. Лишається два. Спробуйте цими двома пальцями задушити наркомафію», – пояснює принципи, якими керуються правоохоронці, Ратушний.
Тобто проблема полягає у тому, що поліція займається різними дрібними справами, які де-юре вважаються криміналом, поки великий та організований наркобізнес процвітає. Причина – низький поріг кримінальної відповідальності за зберігання заборонених речовин не для збуту (особисте користування). Здебільшого, такі правопорушення не несуть шкоди громадському порядку або суспільству.
«Тому ми й бачимо ситуацію, коли наркобізнес – найбезпечніше діяння. По факту за нього набагато важче бути засудженим, ніж якщо ти просто зберігаєш не з метою продажу папіросу коноплі. А люди ж усе бачать, зокрема, що піком «боротьби з наркобізнесом» у нас стає не арешт та суд над організаторами мереж закладок, а зафарбовування особистим складом їх реклами на парканах», – додає Тарас Ратушний.
Саме такі дії, на думку активістів, і підривають повягу людей до правоохоронців та викликають цілком виправдану негативну реакцію.
Детальніше про статистику арештів в Україні можна прочитати тут.
Читайте також: «Змінені стани: Що вживають замість алкоголю»