Поїхати не можна залишитися. Як українські чоловіки їздять за кордон
Через повномасштабне вторгнення РФ з 05:30 ранку 24 лютого в Україні офіційно введений воєнний стан, 16 листопада він був вп’яте подовжений — а з ним і заборона на виїзд для чоловіків віком від 18 до 60 років за кордон. Запровадження цієї заборони призвело до появи численних схем, за якими чоловіки покидають країну в обхід закону. Заборона розібралася, як працюють спекулянти, які організують виїзд чоловіків і підроблення документів, хто на цьому заробляє та наскільки масовою є практика незаконного перетину кордону. Для цього ми поспілкувалися з правоохоронними органами, юристами та чоловіками, що вже мали досвід виїзду з країни за такими схемами.
Білий квиток
Одним з найпопулярніших способів серед чоловіків призовного віку, що хочуть виїхати за кордон, є виїзд по білому квитку — документу, що засвідчує непридатність чоловіка до служби в армії за станом здоров’я або через інші причини. Білі квитки підроблюють так звані ділки. Олег (прізвище чоловіка не розголошується на його прохання) погодився розповісти Забороні про умови надання та ціну послуги.
«На початку [повномасштабного вторгнення] в Києві це коштувало $10 тисяч. Зараз ціни впали до €5500 — принаймні станом на серпень. Я знаю, що хлопці, [які займаються підробленням білих квитків], роблять [фальшиві документи] через Міністерство оборони, щоб [у прикордонників] не було ніяких питань. Я питав, чи може бути проблемою те, що у мене пройдена військова кафедра, що я офіцер запасу. Вони кажуть, що взагалі пофіг — все роблять гарно. Документи готують три тижні. Все серйозно: кажуть, на який саме пункт пропуску треба приїхати і в який час, аби потрапити на потрібну зміну».
Журналіст-розслідувач Заборони також вирішив спробувати скористатись подібними послугами та знайшов більш доступний — навіть підозріло доступний — спосіб виїзду за кордон, який пропонує анонімний телеграм-канал. Умови дуже вигідно відрізнялися від тих, про які розповів Олег. Згідно з інформацією, що нам надали, вартість білого квитка — $1300 (і ще $200 додатково, якщо скористатися послугами особистого супровідника на кордоні).
Згідно з поясненнями ділків, висновок військово-лікарської комісії мають видати в одному зі львівських військкоматів — незалежно від прописки клієнта. Також канал гарантує «своїх» людей на кордоні та відсутність запитань від прикордонників. На уточнююче питання Заборони стосовно того, що буде, якщо прикордонники не дозволять виїхати за кордон та чи не загрожує клієнту в цьому випадку кримінальна відповідальність, коротко відповіли, що таких випадків у них не було, і гроші, звичайно, повернуть.
Однак статистика говорить про інше. За інформацією, яку Забороні надали у Національній поліції України, більшість кримінальних справ, пов’язаних з незаконним перетином кордону, стосується саме підроблення документів військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби.
Студенти іноземних вишів
На початку війни виїзд за кордон був заборонений в тому числі й українським студентам чоловічої статі, що навчалися в іноземних вишах. Однак згодом влада скасувала рішення через те, що студенти можуть втратити можливість продовжити навчання. Одна з умов перетину кордону — студент мав навчатися в іноземному виші до 24 лютого. Поправка мала запобігти масовому вступу українців у «виші» за кордоном та подальшому їхньому виїзду. Однак практика виїзду за кордон під приводом навчання в університеті все-таки стала масовою. На умовах анонімності журналіст-розслідувач Заборони поговорив з Сергієм (прізвище чоловіка не розголошується на його прохання), який володіє інформацією щодо підроблення документів і штампів.
«Ціни були дуже різні: від $800 і до $5 тисяч за одну і ту ж послугу. Ціни називалися рандомно — хто скільки хотів, стільки й називав. Все це робилося в кожному випадку через одну групу університетів. Платиш $1500 авансового платежу, висилаєш дані — і [дільці] оформлюють [зарахування] в університет, але заднім числом. Тобто ти туди вступаєш у жовтні 2021 року», — розповідає Сергій.
Студентів влаштовували на денну форму навчання, а пропущений попередній рік, протягом якого студент жодного разу не приїздив у Польщу, пояснювали карантинними обмеженнями.
«Всі пари ніби були онлайн — в цьому немає ніякої проблеми. Але в травні цього року в Польщі зняли карантинні обмеження — ти кажеш, що їдеш на навчання, і тому зараз у тебе свіжий студентський квиток. Бо студентський у тебе ж не з минулого року, а з цього. А в документах вказано, що ти навчаєшся з 1 жовтня 2021 року», — додає Сергій.
Підготовка документів для перетворення клієнта на студента польського вишу займала від 10 до 15 днів. Після цього ці документи фізично привозили з Польщі до України та передавали клієнтам. Далі новоспечений студент мав зробити переклад документів українською мовою та нотаріально його завірити. І вже з цими документами потрібно було йти у військкомат для отримання відстрочки від призову.
«Коли ти йдеш у військкомат, є ймовірність, що тебе будуть допитувати, тому що на той момент це [підроблення документів] вже була не найсвіжіша тема — ішов другий місяць як це використовувалось. І коли ти приходиш у військкомат, тобі кажуть: “Ну, бл…ть, да, звичайно, зібрався ти вчитись”. Тобто починають тебе просто відверто х**сосити. Але в кожному разі це можна було вирішити», — розповідає Сергій.
Чоловікам, які користувалися послугами пов’язаних з університетами ділків, за словами Сергія, надсилали листи, де чітко описували, як треба поводитись у військкоматі та на кордоні — що варто говорити, а чого краще не треба. Забороні вдалося отримати один із таких листів.
5 вересня у Чернівцях прикордонники затримали двох чоловіків, які намагалися перетнути кордон як студенти. Їх запідозрили у підробленні документів, оскільки студенти не володіли польською мовою та ніколи не виїжджали до Польщі. Університетом, де вони начебто навчалися, була та ж Школа економіки у Стальовій Волі.
Згодом виїзд чоловікам-студентам, що навчаються за кордоном, заборонили повністю, пояснивши це великою кількістю підроблених документів.
«Через маніпуляції з використанням так званого студентського шляху з 14 вересня було прийнято чергове рішення відмовити цій категорії у перетині кордону і керуватись виключно нормою постанови № 57 [постанова Кабінету Міністрів України, що регулює правила перетину кордону]», — пояснює Забороні Андрій Демченко, речник Державної прикордонної служби України.
Нині питання з виїздом студентів за кордон залишається у підвішеному стані. Через корупційні схеми таким дозволом користуються спекулянти. З іншого боку, заборона на виїзд заблокувала навчання для справжніх студентів. 10 серпня на сайті Офіційного інтернет-представництва Президента України з’явилася петиція з проханням дозволити студентам перетинати кордон.
«Це була найлегша схема у період з 1 липня до 10 серпня, — розповідає Сергій. — Однак зараз вона вже не працює, і навіть реальні студенти не можуть виїхати. У мене є друг, який вчився у Швейцарії — на кордоні йому сказали, що не пустять».
«Шлях»
Якщо «студентський» варіант виїзду за кордон був одним з найпопулярніших на початку літа, то тепер найбільш розповсюдженим способом стала система «Шлях», що координується Державною службою з безпеки на транспорті України, яка, своєю чергою, підпорядковується Міністерству інфраструктури України.
Система була створена вже після початку війни — вона дозволяє прикордонникам швидко перевіряти осіб віком 18–60 років, яким дозволено виїжджати за кордон по гуманітарну допомогу. З початком широкомасштабної війни благодійні фонди та організації почали возити в Україну велику кількість гуманітарних вантажів. Такі масштаби потребують чималої кількості водіїв, які зазвичай підпадають під невиїзну категорію. Саме для того, щоб такі водії могли виїжджати та ввозити гуманітарні вантажі, і було створено «Шлях». Але система набрала популярності серед спекулянтів, що обіцяють чоловікам додати їхні дані до бази, аби вони змогли виїхати за кордон. Про те, як зараз функціонує сірий ринок виїзду за кордон через «Шлях», на правах анонімності нам розповів Михайло:
«“Шлях” — це найпопулярніша зараз схема. По ній їдуть всі. Якось я стояв у черзі і познайомився там з багатьма людьми — всі вони виїжджали по “Шляху”. Стоїмо ми, три мужики, говоримо про життя, дивимось — проїжджають то “порш”, то “гелік”, всі пацани від 25 до 40 років максимум — і всі по “Шляху”».
По «Шляху» чоловік може виїхати за кордон на 30 або 90 днів. За даними, що надали нам чоловіки, які потрапили до бази даних водіїв-волонтерів, вартість послуги коливається від $3 до 6 тисяч, залежно від терміновості та посередників.
Після авансового платежу паспортні дані майбутнього «волонтера» та дані машини, яка перетинатиме кордон, вносять в базу даних одного з фондів. Далі фонд надсилає заявку на волонтера у систему «Шлях» та вказує, що така людина дійсно у них працює, їде за кордон у певне місце і повернеться з певним типом речей. Інформація передається на обласну військово-цивільну адміністрацію, яка має перевірити та підписати документ про те, що людина може їхати за кордон.
Є одна важлива відмінність: люди, що скористалися спекуляціями навколо «Шляху», обов’язково мають повернутися в Україну у терміни, передбачені документом. В іншому випадку в людини та фонду, від імені якого вона виїхала, можуть бути серйозні проблеми.
«Можеш займатись чим завгодно, а потім заїхати в фонд за кордоном, забрати потрібні речі і просто перевезти їх через кордон. Привозиш це в фонд в Україні і тут вказують, що ти привіз те, що потрібно в необхідній кількості. Потім дані про повернення передаються в прокуратуру. Але якщо за відведену кількість днів не повернешся, то тобі *****. Твої документи одразу відправлять в прокуратуру», — додає Михайло.
Заборона не може підтвердити чи спростувати надану Михайлом інформацію. Інше джерело Заборони заперечує її: відповідальність нестиме не волонтер, а фонд — вона суто адміністративна і представлена штрафом.
Виїзд за кордон в обхід офіційних пунктів пропуску
Ще один спосіб перетнути кордон — виїзд поза межами офіційних пунктів пропуску. Як повідомила у відповіді на запит Заборони Служба безпеки України, ними неодноразово викривалися схеми, за якими чоловіків незаконно намагались провести через кордон. Ціни на такі послуги коливаються у широкому діапазоні — від $500 до $6 тисяч.
За подібною схемою чоловіки виїздять не лише на територію західних сусідніх держав — у серпні було викрито схему, за якою у Харківській області чоловікам пропонували виїзд на територію ЄС через РФ. За схожим сценарієм діяв спекулянт, який вивозив чоловіків до тимчасово окупованого Мелітополя, звідки їх перевозили в Крим, а вже звідти вони прямували на територію РФ чи Грузії. Вартість таких послуг складала від 5 до 10 тисяч гривень.
«Щодо ділянки кордону поза межами пунктів пропуску: як правило, порушення відбуваються або поодиноко, або групою від двох і більше осіб. В перші тижні [війни] групи могли сягати кількох десятків чоловіків одночасно. Вони або самі собі планують таку мандрівку, або ж намагаються скористатися послугами організованих злочинних груп», — пояснює речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко.
Редакція Заборони отримала історію Олексія про те, як він скористався послугою перетину кордону.
«Мені скинули контакти [спекулянта]. Я подзвонив, він сказав, куди мені під’їхати. Я з ним навіть не бачився. Він тільки сказав, куди приїхати і скільки це коштує — $1500. Разом із другом я приїхав на прикордонний вокзал. Там стояв якийсь чоловік — чи той, з ким я говорив, чи не той. Я запитав, чи це він — якесь вірменське ім’я. Він сказав, що це він. Взяв із мене гроші. Сказав чекати на машину. Приїхала машина, ми в неї сіли», — розповідає Олексій.
Далі чоловіків привезли у будинок на кордоні біля річки та сказали чекати. За словами Олексія, на той момент у будинку було вже понад 40 чоловіків. Після п’яти годин очікування кількість чоловіків збільшилася вдвічі.
«У всіх були різні ціни за перехід. Суми доходили до $18 тисяч. У мене була мінімальна. Хоча казали, що тиждень тому це коштувало $500 доларів. Потім почали прибувати човни», — згадує Олексій.
Однак, за словами Олексія, ще до того, як чоловіків почали переправляти через кордон, до будинку приїхала поліція та почала обшук.
«Нас “спалили”, почався шмон, били прикладами. Було приниження, казали: “В країні війна, а ви хочете втекти”. Я лежав на холодній землі, сильно замерз, попросив встати, але натомість відгріб. За годину нас підняли з землі, запхали в автозаки та відвезли у відділок. Там ми пробули десь годин п’ять», — розповідає Олексій.
За словами чоловіка, у самому відділку поліції їм ніхто нічого не пояснював. Однак, на його думку, хтось розв’язав питання з поліцією за них.
«Нас просто посадили в машину і повезли. Ніхто нічого не казав. Я вже думав, що нас у в’язницю відвезуть чи зберуть із нас якусь бригаду — цей варіант був для мене більш прийнятним, ніж в’язниця. А потім хоп — просто виходьте. Нас відвезли в якусь посадку і перевезли човнами через кордон. Нікому не рекомендував би виїжджати за такою схемою. Я цей день ніколи не забуду».
Що кажуть правоохоронці?
За інформацією, яку надали Забороні у Національній поліції України, кримінальні справи, що стосуються незаконного виїзду за кордон чоловіків, які підлягають мобілізації, розслідуються Головним слідчим управлінням НПУ та Управлінням дізнання НПУ. Це відбувається з тієї причини, що кримінальні правопорушення, що стосуються незаконного виїзду чоловіків, поділяються на кримінальні проступки та злочини з різними видами покарання.
За даними, що отримала редакція, Головним слідчим управління НПУ з 24 лютого було розпочато 1768 кримінальних проваджень, пов’язаних з незаконним переправленням через кордон. З них:
— 773 провадження відкрито за статтею 332 ККУ (Незаконне переправлення осіб через державний кордон України);
— 830 кримінальних проваджень за статтею 358 ККУ (Підроблення документів, печаток, штампів та бланків);
— 159 кримінальних проваджень за статтею 369 ККУ (Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі);
— 3 кримінальних провадження за статтею 366 ККУ (Службове підроблення);
— по 2 кримінальні провадження за статтями 332-2 ККУ (Незаконне перетинання державного кордону України), 368 ККУ (Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою) та 369-2 ККУ (Зловживання впливом).
Що стосується Управління дізнання НПУ, то ними з 24 лютого було розпочато 2356 кримінальних проваджень. Всі провадження були відкриті за статтею 358 ККУ (Підроблення документів, печаток, штампів та бланків).
Як повідомили правоохоронці, в більшості випадків предметом кримінальних проваджень стають підроблені довідки військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби та тимчасові посвідчення військовозобов’язаного. Також розслідуються справи про підроблення довідок та документів, що стосувались виїзду за кордон на навчання в іноземних вишах, свідоцтв про народження дітей, пенсійних посвідчень, посвідчень учасника бойових дій, посвідчень батьків багатодітних сімей, свідоцтв про шлюб, рішень судів, свідоцтв про усиновлення, медичних довідок про наявність інвалідності у дитини, посвідок на проживання за межами України тощо.
Окрім Національної поліції України, подібними справами займається і Служба безпеки України — і ледь не щотижня повідомляє про викриття чергових схем виїзду чоловіків за кордон. Однак Забороні не вдалося отримати точної статистики стосовно таких справ.