Читаєте зараз
«Позбавити людей почуття безпеки»: хто, як і навіщо нападав на синагоги, пам’ятники і посольства в Україні

«Позбавити людей почуття безпеки»: хто, як і навіщо нападав на синагоги, пам’ятники і посольства в Україні

Арунян Олексій

Протягом півроку в Києві відкладається початок суду у справі про серію гучних злочинів на ґрунті ксенофобії. Її фігуранти – двоє чоловіків з Черкас та Одеси – підозрюються в тому, що вони оскверняли польські пам’ятники та юдейські святині, кидали гранати в посольства західних країн і здійснювали інші напади, щоби втягнути Україну в міжнародні конфлікти.

Заборона раніше детально писала про цю справу, а тепер ми з’ясували нові деталі розслідування.

У розпорядження редакції потрапив обвинувальний акт, оголошення якого з різних причин відкладається з минулого жовтня.

 

Серійні провокатори

Поруч із кордоном Львівської та Закарпатської областей 1 жовтня 2017 року поліція зупинила і обшукала автомобіль Mitsubishi. У машині знайшли 4 гранати, повний газовий балон і кріплення до нього. За версією прокуратури, за допомогою цих засобів двоє чоловіків, що їхали в автомобілі, збиралися підірвати пам’ятник семи угорським племенам у Закарпатті.

Обидва підозрюваних були затримані і заарештовані. Ними виявилися житель Черкас Борис Мущенко та одесит Сергій Бахчеван. Через кілька годин у передмісті Києва був затриманий місцевий житель Дмитро Чорнодубравський, який, за версією слідства, організував вибух угорського пам’ятника.

Після затримання міністр внутрішніх справ Арсен Аваков зібрав прес-конференцію і оголосив, що троє затриманих підозрюються в скоєнні ще 8 нападів і провокацій, які відбувалися у 2016-2017 роках. 4 з них – це гучні антисемітські акції. За версією МВС, наприкінці 2016 року затримані нанесли ксенофобські написи на синагогу в Чернівцях і кинули на могилу рабі Нахмана в Умані свинячу голову з вирізаною на ній свастикою. Аваков заявив, що у 2017 році вони ж кинули коктейль Молотова в синагогу у Львові і жбурнули гранату неподалік від місця масового перебування паломників-хасидів в Умані.

За словами міністра, затримані також були причетні до вибухів гранати і саморобного пристрою на території посольств США в Києві і консульства Польщі в Луцьку у 2017 році. Як стверджував Аваков, на День незалежності в Києві вони ж підірвали пам’ятник воїнам АТО і кинули гранату на вулицю Грушевського, внаслідок чого були поранені родичі і товариш героя України Валерія Чибінєєва.

Міністр заявив, що затримані нібито є членами черкаського організованого збройного угрупування «Торпеда», яке орудує в області з 90-х років. Крім того, за словами Авакова, вони нібито були учасниками Антимайдану і пов’язані з лідерами партії «Опозиційний блок». Міністр заявив, що підозрювані здійснювали ці злочини, щоби дискредитувати Україну на замовлення колишніх функціонерів «Партії регіонів» з Черкас Сергія Тулуба і Володимира Олійника. Останній звинувачення на свою адресу відкинув і пригрозив Авакову судом за наклеп.

Під час розслідування затриманим оголосили підозру ще в 9 нападах – зокрема, у підриві і оскверненні нацистськими гаслами польських пам’ятників в селах Гута Пеняцька, Биківня та Підкамінь, а також киданні димової шашки біля посольства Литви. Крім того, поліція вважала, що Чорнодубравський, Бахчеван і Мущенко кинули гранати в офіси ультраправих партій «Конгрес українських націоналістів» і «Національний корпус» у Києві та в міський відділок Нацполіції в Черкасах.

Поки йшло слідство, одному з підозрюваних Борису Мущенко вдалося втекти. Навесні 2018 року його відпустили із СІЗО під нічний домашній арешт, після чого він зник і наразі перебуває у розшуку. Справа щодо двох інших підозрюваних була передана до суду в серпні.

6 терактів і 34 кілограми канабісу

Суд над Чорнодубравським і Бахчеваном мав початися ще в жовтні. Але перше засідання, по суті, постійно переносилися через відсутність когось із суддів або сторін процесу. Востаннє воно було призначено на 15 березня, але його також скасували, оскільки суддя перебував у нарадчій кімнаті. На першому засіданні прокурор мав зачитати обвинувальний акт. Оголошення не відбулося, але цей документ потрапив у розпорядження редакції «Заборони». У ньому детально викладена фінальна позиція слідства, яка до цього часу не розголошувалася.

Згідно з обвинувальним актом, Дмитро Чорнодубравський створив організовану групу для вчинення злочинів разом з Богданом Шевченко. Останнього поліції затримати не вдалося, з листопада 2017 року він перебуває в розшуку. Чорнодубравський і Шевченко давно знайомі. З 2010 по 2014 вони були помічниками депутата міськради Черкас від «Партії регіонів» Ігоря Мельникова, який зараз очолює черкаську обласну організацію «Опозиційного блоку».

Photo: Олексій Арунян

У обвинувальному акті Чорнодубравський і Шевченко названі «радикально налаштованими по відношенню до діючої влади». Там йдеться, що організовану групу їм запропонували створити в листопаді-грудні 2016 року невстановлені особи. Тобто початкову версію Авакова про те, що замовниками є екс-регіонали Олійник і Тулуб, слідству підтвердити не вдалося.

За версією прокуратури, група була створена для «позбавлення людей почуття безпеки» і «погіршення відносин з іноземними державами шляхом розпалювання національної ворожнечі».

Згідно з обвинувальним актом, Чорнодубравський і Шевченко запропонували приєднатися до них Мущенку і Бахчевану, «які за своїми субєктивними якостями схильні за грошову винагороду до вчинення злочинів проти громадської безпеки». За даними слідства, Чорнодубравський був керівником групи. Він нібито підшукував об’єкти для нападів, купував вибухівку і виплачував спільникам гроші за виконану роботу. Шевченка прокуратура вважає співорганізатором.

Згідно з обвинувальним актом, за день до здійснення злочинів четверо членів групи завжди збиралися в одному і тому ж місці – поруч із заправкою «КЛО» в селищі Чабани (передмістя Києва). Там, за версією прокуратури, вони обговорювали свої плани.

Слідство вважає, що зазвичай на місце злочину Мущенко і Бахчеван виїжджали для скоєння нападів і провокацій удвох, іноді до них приєднувався Шевченко. Згідно з обвинувальним актом, Мущенко завжди керував автомобілем, а Бахчеван був безпосереднім виконавцем. Він нібито кидав гранати та інші вибухові речовини і паплюжив пам’ятники. Коли до них двох приєднувався Шевченко, він підстраховував Бахчевана, а також видавав йому гранати та інший «інвентар». Прокуратура стверджує, що за скоєні злочини кожен із членів групи отримував від 300 до 700 доларів.

Судячи з обвинувального акту, з Чорнодубравського і Бахчевана зняли підозри в частині злочинів, які їм раніше інкримінували. Зокрема в документі немає згадок про осквернення синагоги в Чернівцях, псування польських пам’ятників у Львівській області та вибух гранати біля офісу «Конгресу українських націоналістів». Проте з’явилося звинувачення в новому злочині. За версією слідства, 17 березня 2017 року члени групи Чорнодубравського облили червоною фарбою пам’ятник поетесі Олені Телізі на території заповідника «Бабин яр».

Photo: Олексій Арунян

Загалом Чорнодубравський і Бахчеван звинувачуються в скоєнні 13 нападів і провокацій (один із нападів не відбувся у зв’язку із затриманням обвинувачених). З них 6 кваліфіковані як терористичний акт. Решта: осквернення релігійних святинь, розпалювання національної ворожнечі, знищення пам’ятників, хуліганство, замах на вбивство. Крім цього Чорнодубравський і Бахчеван звинувачуються в крадіжці автомобільних номерів і незаконному поводженні зі зброєю та вибуховими речовинами.

В обвинувальному акті також йдеться, що під час обшуку за місцем тимчасового проживання Мущенко і Бахчевана в Черкаській області знайшли 34,5 кілограми канабісу. Раніше прес-служба Нацполіціі оголошувала, що загалом слідство встановило причетність обвинувачених до 27 злочинів.

Самі підсудні повністю заперечують свою провину. Чорнодубравський стверджує, що його обмовив втікач Мущенко, щоби зняти із себе відповідальність за скоєні злочини. Бахчеван також перекладає провину на третього фігуранта справи, який перебуває у розшуку. За його словами, він лише час від часу підвозив Мущенко на автомобілі і нічого не знав про його злочинні наміри та дії.

Нова дата оголошення обвинувального акта поки не призначена. Судячи з того, як повільно просувається процес, найімовірніше, суд розтягнеться на довгі роки.

 

Читайте також: Антисеміти на виклик – хто відповість за вибухи в центрі Києва, підпал синагоги й осквернення могил

Підписуйтесь на наш телеграм – оперативно і коротко про важливі новини

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій