Читаєте зараз
Працевлаштування для українців в ЄС: як безпечно шукати роботу

Працевлаштування для українців в ЄС: як безпечно шукати роботу

Ilona Kivva
Автор:
  • Для пошуку роботи за кордоном потрібно насамперед добре вивчити інформацію про роботодавця.
  • Обов’язково сповістіть про своє працевлаштування рідних та друзів в Україні.
  • Потрібно знати контакти екстрених служб та дипломатичних установ в країні перебування.

Українські тимчасові переселенці отримали від Європейського Союзу тимчасовий захист, який дає право на працю. Але не завжди працевлаштування в новій країні може бути вдалим. Є базові правила, які допоможуть максимально убезпечити себе.

Заборона розповідає про правила безпечного пошуку роботи за кордоном.

Вибір роботодавця: на що звертати увагу

Станом на перший квартал 2024 року у Литві працевлаштувалися 57% українських біженців, у Данії — 53%, у Польщі — 48%, у Німеччині — 27%. Водночас у Фінляндії, Норвегії, Румунії та Іспанії частка тих, хто пішов працювати, все ще нижча за 20%, свідчать дані Інституту з дослідження ринку праці та кар’єри (IAB) у Нюрнберзі.

Такі показники, ймовірно, пов’язані з тим, що біженцям легше працевлаштуватися там, де необов’язкове відмінне знання мови і є попит на некваліфіковану працю, а також у країнах, де більшість населення знають англійську чи російську мови. Натомість у деяких державах (наприклад, у Німеччині), без знання мови піти на роботу, тим більше на кваліфіковану, набагато складніше. 

Водночас трапляються випадки, коли українці зазнають порушень трудових прав, наприклад, йдеться про нетерпимість чи дискримінацію.

Читати більше новин в Telegram

Тож потрібно знати низку базових правил, які допоможуть убезпечити себе: 

  • обов’язково переконайтесь, що ваша робота за кордоном має законний статус. Ще до виїзду ви маєте отримати дозвіл на роботу або робочу візу — робочу, а не туристичну. Біженці, які виїхали в ЄС під час війни, відразу потрапляють під тимчасовий захист, який вже передбачає право на працевлаштування, тому робочої візи для таких людей не треба;
  • обов’язково звертайтесь до посольства країни призначення особисто, особливо якщо ви звертаєтесь за робочою візою;
  • будьте обережними  з паспортом та іншими документами. Ніколи нікому не віддавайте свій паспорт, окрім як працівникам посольств, консульських установ та прикордонникам. Це ваш ідентифікаційний документ і він повинен завжди бути у вас. Якщо ви загубили свій паспорт за кордоном або ж його відібрали силою, звертайтеся терміново до посольства чи консульства України в країні вашого перебування, а також до місцевих правоохоронців;
  • зробіть ксерокопії всіх важливих документів — паспортів, візи, страхового поліса й інших — ще до виїзду і зберігайте їх окремо від оригіналів. Крім того, залишіть копії своїм рідним або друзям в Україні;
  • не виїздіть із країни, доки не отримаєте чіткої контактної інформації про місце, де будете працювати та про безпечне й надійне місце проживання. Повідомте рідним та друзям про детальне місце свого перебування за кордоном, а також залишіть їм детальну інформацію про вашого роботодавця. Поділіться цією інформацією щонайменше з трьома рідними та близькими людьми;
  • довідайтеся, як убезпечити себе від потрапляння до тенет торгівців людьми;
  • обов’язково ознайомтесь з правами працівників та мігрантів у відповідній країні призначення. У більшості країн встановлені стандарти мінімального рівня оплати праці, максимальної тривалості робочого дня та компенсацій у разі нещасних випадків на виробництві;
  • обов’язково запитайте свого закордонного роботодавця про медичне обслуговування та соціальний захист, на які ви можете розраховувати. Пам’ятайте: роботодавці мають обов’язки щодо своїх працівників;
  • обов’язково запишіть перелік умов угоди з роботодавцем, щоб до виїзду чітко усвідомити свою вигоду від працевлаштування за кордоном та свої обов’язки;
  • перевіряйте відгуки про компанію, в яку бажаєте працевлаштуватися;
  • оцініть підхід працедавця до вас. Головний виконавчий директор компанії Work Assist Group, яка займається працевлаштуванням українців за кордоном, Дмитро Бугаєнко радить так: якщо представник компанії чітко відповідає на всі ваші запитання щодо роботи, готовий працевлаштувати вас легально і пропонує зрозумілу пропозицію, це означає, що йому можна довіряти.

Не варто також забувати про мовний аспект. Незалежно від того, чи ви збираєтеся виїхати чи вже виїхали, але ще не знаєте мови країни перебування, скористайтеся розмовниками — вони дозволять вам вивчити низку найпростіших та найпоширеніших реплік. Ці знання не звільняють вас від вивчення мови нової країни, але знадобляться у повсякденному житті, зокрема й у неприємних ситуаціях. Ось сервіси, де можна за короткий термін опанувати найпростіші навички володіння десятками мов:

Порушення прав роботодавцем: що робити українцям на кордоном

Якщо ви потрапили у кризову ситуацію за кордоном та потребуєте допомоги, зверніться на лінію екстреного зв’язку відповідного посольства/консульства за місцем перебування (відповідні контакти можна дізнатися тут) або на «гарячу лінію» Міністерства закордонних справ за номером телефону +38 044 238-16-57. Але найкращий варіант — виписати собі окремо номери відповідної дипустанови, оскільки в критичних ситуаціях часу на пошук контактів в інтернеті може не бути. Також дізнайтеся про номери для виклику екстрених служб у країні перебування.

Поширена проблема для українців за кордоном — це втрата документів. У такому випадку насамперед потрібно звернутись до найближчого відділення поліції з заявою про втрату чи крадіжку паспорта. В заяві треба перерахувати всі візи та відмітки, які були проставлені у паспорті в країні перебування (якщо це можливо), навести перелік усіх втрачених документів, якщо крім паспорта зникло ще щось, та обставини, за яких ви виявили зникнення документів. За результатами прийому такої заяви поліція має видати протокол або довідку про тимчасову відсутність закордонного паспорта. З цим папірцем потрібно звернутися до консульства чи посольства України в країні перебування й заповнити заяву-анкету для отримання тимчасового посвідчення особи на повернення в Україну. Далі працівники дипломатичної установи встановлюють вашу особу й видають тимчасове посвідчення на повернення в Україну. Перетинати з таким документом кордони інших країн неможливо.

На підставі поданих документів та відомостей, після встановлення вашої особи та громадянства, співробітниками консульства буде оформлене тимчасове посвідчення особи на повернення в Україну.

Важливо! Тимчасове свідоцтво особи, видане в посольстві, дає право тільки на повернення в Україну. Придбати з цим актом авіаквитки і перетнути кордони інших країн неможливо.

Раніше Заборона розповідала про поширені стереотипи, які побутують щодо українських біженців у Європі, а також спростовувала популярні міфи.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій