Читаєте зараз
Правець можна підчепити навіть на пляжі: як вакцинуватися в Україні

Правець можна підчепити навіть на пляжі: як вакцинуватися в Україні

Анастасія Могилевець
  • Інфекційна недуга, що спричиняє м’язові спазми, порушення сну та інші фізіологічні прояви, називається правець.
  • Серед основних симптомів порушення сну, дратівливість, лихоманка, біль в голові та м’язах.
  • Від хвороби можна захиститися вакциною, в Україні вона є.

В Україні щеплення від правця безплатне: перші дози зазвичай отримують в ранньому дитинстві. Якщо ж ви перехворіли, то вакцинація все одно обов’язкова, адже ризик смерті сягає від 10% до 70% навіть при лікуванні.

Заборона розповідає про небезпечне захворювання та способи запобігти інфікуванню.

Clostridium tetani: перші симптоми інфікування

Правець — це гостре інфекційне захворювання. Його збудник — бактерії Clostridium tetani. Вони живуть у ґрунті та кишковому тракті тварин. Ці палички можуть потрапити через бруд у рану або поріз, внаслідок укусів диких звірів чи травмування гострими предметами, повідомляє Міністерство охорони здоров’я України.

Саме тому ризик інфікування підвищується влітку, коли люди ходять у відкритому взутті. Іноді подряпину можна отримати на пляжі, де відвідувачі прогулюються босоніж, в той час, як у піску можуть ховатися уламки деревини та скло.

Симптоми правця зазвичай з’являються протягом 3-21 днів після інфікування, але можуть проявитися як раніше, так і пізніше цього періоду. Основні з них включають:

Читати більше новин в Telegram
  • порушення сну, дратівливість;
  • лихоманка та надмірне потовиділення;
  • підвищення м’язового тонусу;
  • біль в голові та м’язах;
  • спазми та ригідність м’язів: починаються з обличчя і шиї, а потім поширюються на інші частини тіла;
  • труднощі з ковтанням: спазми можуть вразити м’язи горла, що ускладнює ковтання;
  • підвищена чутливість до подразників: світло, звук;
  • тривалі м’язові спазми, при яких тіло людини вигинається дугою.

Симптоми правця. Інфографіка: ЦГЗ

«У разі появи перших симптомів негайно звертайтеся до лікаря. За відсутності медичної допомоги ймовірність смерті майже стовідсоткова. Навіть із медичною допомогою ризики смерті від правця досить високі — від 10% до 70% залежно від лікування, віку постраждалої людини та її загального стану здоров’я», — зазначають в Центрі громадського здоров’я.

Правець: як вакцинуватися в Україні

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, у 2018 році від неонатального (одразу після народження) правця померло 25 000 немовлят, це на 88% менше, ніж у 2000 році. Людство вже винайшло вакцину проти правця, і в Україні вона є. Безоплатно вакцинуються можуть діти та дорослі.

Важливо! Навіть якщо ви перехворіли природним шляхом, щеплення обов’язкове. Імунітет швидко зникає і є ймовірність повторного зараження. 

Різновиди вакцини від правця в Україні. Інфографіка: Міністерство охорони здоров’я України

Вакцинація від правця входить до календаря профілактичних щеплень, тож її роблять коштом держави. Дитина отримує шість щеплень: у два, чотири та шість місяців, півтора року, шість і 16 років. Потім вакцинуватися треба кожні десять років: у 26, 36, 46 і так далі.

Для малюків закуповують вакцину проти кашлюку, дифтерії та правцю АКДП (з цілоклітинним кашлюковим компонентом — вона дає найкращий захист). Також є вакцина для профілактики дифтерії та правця (АДП) та вакцина для профілактики дифтерії та правця зі зменшеним вмістом антигена (АДП-М) — її застосовують для дорослих.

В разі підозри на правець у себе чи близьких, необхідно негайно звернутися до лікаря. Проте до отримання медичної допомоги можна вжити таких заходів:

  • очищення рани: ретельно промийте рану чистою водою з милом. Видаліть будь-які сторонні предмети з рани, якщо це можливо;
  • антисептики: застосуйте антисептичний засіб на рану для знищення бактерій;
  • пов’язка: накладіть стерильну пов’язку, щоб захистити рану від подальшого забруднення;
  • спокій та комфорт: забезпечте постраждалого спокоєм і комфортом, уникайте різких рухів, які можуть викликати спазми.

«Вакцинація — це ваш щит проти цієї небезпеки. Поговоріть зі своїм сімейним лікарем про графік вакцинації для вас та ваших близьких, і будьте спокійні, знаючи, що ви зробили важливий крок для захисту свого здоров’я», — радять у МОЗ. 

Раніше Заборона розповідала про дослідження вченими COVID-19. Вдалося з’ясувати, чому деякі люди ніколи не підхоплюють цей вірус.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій