Пряма загроза для країн НАТО: Білорусь отримала ядерну зброю
- Володимир Путін оголосив про плани розмістити у РБ ядерну зброю 25 березня 2023 року. Рівно через два місяці міністри оборони країн підписали відповідну угоду.
- Йдеться про тактичне озброєння — воно менш потужне та має у рази меншу дальність ураження, ніж стратегічне.
- Тактична ядерка ще жодного разу в історії не використовувалася у рамках конфліктах. На Хіросіму була скинута стратегічна бомба.
Розміщена у Білорусі зброя все одно належатиме Росії. Таке рішення може мати дві мети — часткове перекладення відповідальності на режим Лукашенка або ж посилення тиску на західні держави. Зокрема, мова йде про країни, які мають спільний кордон з РБ та є чи ненайбільшими друзями України.
Заборона розповідає про угоду між Кремлем і Мінськом.
Три Хіросими: погрози Лукашенка
Білорусь станом на 14 червня 2023 року нібито вже отримала першу партію ядерної зброї від РФ. Більш того, Росія не здійснює повний контроль над переданим озброєнням, пише Reuters.
«Я не просто просив ядерну зброю у Путіна, а вимагав її. Не дай Бог, щоб я сьогодні ухвалив рішення про застосування цієї зброї, але не буде вагань, якщо ми зіткнемося з агресією», — заявив президент Білорусі Олександр Лукашенко в інтерв’ю пропагандистському телеканалу «Россия-1». З його слів, розміщення російських бомб та ракет на території Білорусі захистить її від ‘спроб Заходу розірвати країну на шматки’.
Lukashenko says he’s receiving “tactical” nuclear weapons from Russia & would use them in case of “aggression” against Belarus.
— Alec Luhn (@AlecLuhn) June 14, 2023
“We got missiles & bombs from Russia. A bomb 3x more powerful than Hiroshima & Nagasaki … a million people would die immediately.” pic.twitter.com/n4UNb69OjC
Також Лукашенко стверджує, що отримана ТЯЗ втричі потужніша за атомні бомби, скинуті США на Хіросіму та Нагасакі в 1945 році. Це перше розміщення Москвою таких боєголовок — менш потужної ядерної зброї меншої дальності, яка потенційно може бути використана на полі бою — за межами Росії після розпаду Радянського Союзу.
Читати більше новин в TelegramРосійська ядерка в Білорусі
Міністри оборони Росії та Білорусі (Сергій Шойгу та Віктор Хренін) 25 травня 2023 року підписали у Мінську угоду, яка передбачає розміщення на території РБ тактичної ядерної зброї, пише Deutsche Welle.
У документах йдеться саме про розміщення російської зброї, а не передачу її Білорусі. Тобто країна фактично буде хабом для зберігання, але не матиме права на використання чи переміщення її без погодження РФ.
Зберігатися снаряди нібито будуть у спеціальному сховищі/сховищах (риторика про кількість у різних заявах відрізняється). Добудувати майданчики мають до липня-2023.
Крім цього, Москва вже передала Мінську оперативно-тактичний ракетний комплекс «Іскандер-М» та зенітно-ракетну систему С-400, які здатні стріляти боєприпасами з ядерними боєголовками. Також було переобладнано кілька бомбардувальників Су-25 — додали установки для ядерного обладнання. Білоруські військові пройшли навчання з використання техніки.
«Розміщення нестратегічної ядерної зброї є дієвою відповіддю на агресивну політику недружніх нам країн. З метою забезпечення військової безпеки, в тому числі захисту західних кордонів Союзної держави, в Республіці Білорусь, пильна увага приділяється питанням готовності та здатності Збройних сил виконувати завдання за призначенням», — заявив Хренін під час зустрічі з Шойгу.
Порушення ДНЯЗ: навіщо у Білорусі ядерна зброя
У Мінську зазначили, що не вважають такий крок порушенням Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ). Росія заявила про вихід з угоди у березні-2023, але Білорусь — ні.
«Кожна з держав-учасниць цього договору, що не володіє ядерною зброєю, зобов’язується не приймати передачі від кого б то не було ядерної зброї чи інших ядерних вибухових пристроїв, а також контролю над такою зброєю або вибуховими пристроями ні безпосередньо, ні посередньо….», — сказано у другій статті ДНЯЗ.
Зазначимо, що у Євросоюзі вже прокоментували рішення держав, назвавши його черговою провокацією від Росії.
«Безумовно, це не є кроком ні до деескалації, ні до зниження напруженості. Цей договір є новою провокацією в контексті незаконної агресії Росії та Білорусі, що співпрацює з нею. ЄС, звичайно, дуже уважно слідкуватиме за реалізацією і реагуватиме відповідним чином», — заявив офіційний представник зовнішньополітичної служби ЄС Пітер Стано.
У своїй промові ще у березні-2023 Путін назвав розміщення ядерки відповіддю на намір Великої Британії поставити Україні танкові снаряди зі збідненим ураном. Зазначимо, що уран у снарядах не має нічого спільного з ядерною зброєю, він лише покращує пробивність боєприпасу, що робить його ефективним навіть проти добре захищених танків.
«Скидається на те, що заява Путіна є поверненням Росії до ядерного шантажу – аби натиснути на Захід. Оглядачі та аналітики вважають, що зважаючи на невдачі військ РФ на фронті, ціллю цього шантажу може бути зменшення чи навіть відмова партнерів надавати Україні допомогу. Але поки, схоже, Захід не має наміру зважати на ці погрози – щонайменше таким чином», — вважають аналітики «Радіо Свобода».
А от у білоруській ініціативі Bypol, яка створена колишніми силовиками, що не підтримують режим Лукашенка, припускають, що таким чином Путін намагається перекинути відповідальність на РБ.
Тактична ядерна зброя: що це таке
Усю ядерну зброю можна поділити на дві категорії:
- заснована на поділі важких ядер плутонію або урану-235;
- термоядерна зброя — це водневі бомби зі збільшеною потужністю вибуху.
Ще один спосіб поділу — по способу доставки та вибуховою силою:
- стратегічна — запускається з великої відстані, потужність може досягати 1 000 кілотонн (1 кт еквівалентна 1000 т вибухового тротилу)
- тактична — менша, від менш як 1 кт до 100 кт, запускається з артустановок, на тактичних ракетах, торпедах (але не з РСЗВ), тобто дальність ураження до кількох сотень кілометрів.
Мета стратегічної ядерної зброї — знищення інфраструктури, центрів ухвалення рішення у глибокому тилу противника. Вона доправляється на крилатих та балістичних ракетах, а також на літаках. Для прикладу, саме стратегічну бомбу було скинуто на Хіросіму в 1945 році. Вона мала потужність 15 кілотонн.
Тактичні снаряди призначені для ліквідації особового складу, зброї безпосередньо у бою або у ближньому тилу. Тобто це точкова зброя, яка має уразити виключно певну базу/склад/частину фронту, але не зашкодити при цьому своїм же військам, тож вона у рази менш потужна, ніж стратегічна і завдає значно меншого забруднення територій.
На озброєнні РФ, за даними BBC Україна, перебуває близько 2 000 одиниць таких снарядів.
Цікаво! Тактичну ядерну зброю ніколи не застосовували в конфліктах. Доведено, що так само ефективно можна знищувати цілі на полі бою за допомогою звичайних сучасних боєприпасів.
Раніше Заборона розповідала про пробні запуски стратегічної ядерної ракети РФ Satan II. Це міжконтинентальна балістична ракета шахтного базування.
Читати більше новин в Telegram