Придністровʼя може попросити Росію про приєднання: які будуть наслідки

Daniil Tsarevskyi
  • На території Придністров’я перебуває 1500 військових РФ. Також у республіці розміщено найбільший склад боєприпасів у Східній Європі у Ковбасній.
  • 22 лютого 2024 року опозиціонер із так званої ПМР заявив, що невизнана республіка хоче просити про приєднання до РФ.
  • У 2006 році в регіоні пройшов референдум де більшість проголосувала приєднатись до РФ, а не до Молдови. Там досі посилаються на результати плебісциту.

Просити про приєднання можуть на зʼїзді депутатів, який відбудеться 28 лютого. Проте у Головному управлінні розвідки України та бюро Реінтеграції Молдови вже встигли заперечити наявність даних, які б підтверджували це. У разі, якщо на з’їзді все ж оголосять про приєднання, рішення може допомогти Росії створити плацдарм для наступу на Україну або Молдову.

​​Заборона розповідає про напруження у Придністровʼї.

Зʼїзд депутатів «ПМР»: що відомо

Придністровський опозиціонер Геннадій Чорба вважає, що на зʼїзді депутатів невизнаної республіки, який відбудеться 28 лютого 2024 року, буде оголошено бажання приєднатися до Росії, пише NewsMaker.

«Найімовірніше, виходячи з аналізу ситуації, з Москви пройшла команда провести цей з’їзд, на якому має бути озвучено прохання від імені громадян, які проживають на Лівому березі [Дністеру], прийняти Придністров’я до складу Російської Федерації, а 29 лютого Путін оголосить про це своєму зверненні, і Федеральні збори в прискореному порядку ухвалить рішення задовольнити прохання, що надійшло. При цьому організатори посилатимуться на референдум 2006 року», — заявив Чорба.

650 депутатів парламенту, міських, районних та сільських рад мають взяти участь у зʼїзді. Голова Придністровʼя скликає його нібито через тиск з боку Молдови, яка начебто порушує права та погіршує соціально-економічне становище придністровців. Причиною може бути введення Молдовою на початку 2024 року мита на ввезення та вивезення товарів на загальних підставах для всіх компаній, включаючи компанії з Придністров’я. У «ПМР» вже заявили про зниження виробництва великих та середніх підприємств на 14%, а прогнозовані втрати за 2024 рік можуть скласти від $12 млн до $33 мільйонів.

Читати більше новин в Telegram

Натомість у Головному управлінні розвідки міністерства оборони України стверджують, що невизнана республіка не буде просити 28 лютого про приєднання до Росії. Представник відомства Андрій Юсов заявив, що подібна інформація не підтверджується. Також анексію заперечили у Бюро реінтеграції Молдови, яке заявило, що немає підстав вважати, що ситуація в регіоні може погіршитись. Водночас у відомстві застерегли Тирасполь проти необдуманих дій.

Придністров’я на карті Молдови. Інфографіка: Armyinform

Придністровʼя в Росії: які наслідки

Незалежність від Молдавської Радянської Соціалістичної Республіки так зване ПМР проголосило ще у 1990 році. Після недовгої боротьби Молдови за свою територіальну цілісність там залишився російський контингент: два мотострілецьких батальйони. Жоден член Організації Об’єднаних Націй не визнає суверенітет Придністров’я. ООН вважає регіон частиною Молдови, пише ISW.

У 2006 році в Придністровʼї пройшов референдум. Тоді жителі невизнаної республіки підтримали приєднання до РФ і були проти воззʼєднання з Молдовою. У січні 2024 року президент «ПМР» Вадим Красносельський заявив, що республіка досі віддана результатам плебісциту. 

Вадим Красносельський. Фото: president.gospmr.org

На території Придністровʼя знаходиться найбільший у Східній Європі склад боєприпасів у Ковбасній, який з’явився ще у 1940-х роках. Більшу частину зброї туди вивезли на зберігання після виведення радянських військ із НДР та Чехословаччини. Росія неодноразово заявляла, що збирається утилізувати боєприпаси, однак так цього і не зробила. Лідер молдавської «Партії змін», адвокат Штефан Глігор стверджує, що на складі тримають приблизно 20 000 тонн зброї та снарядів.

Ймовірно, приєднання республіки може створити плацдарм для наступу Росії на Україну або Молдову, про подібну загрозу ГУР повідомляли ще у 2022 році. Отримання безпосереднього контролю над складами зброї також могли б допомогти РФ із снарядним голодом, проте, у самій Росії повідомляли, що боєприпаси застарілі та непридатні до використання.

У невизнаній республіці у 2022 році перебувало 1500 кадрових військових армії РФ, кілька Мі-8 та 7 ударних Мі-24. Вони озброєні до 100 одиницями бронетехніки. Саме Придністров’я має до 8 000 військових, до 40 танків Т-64 і Т-72, до 240 ББМ та до 40 РСЗВ.

Раніше Заборона розповідала про перетворення Росією тимчасово окупованих територій на військову базу. РФ мілітаризує ТОТ та розглядає їх, як буферну зону з Україною.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій