Пригніченість після свят: чому ми це відчуваємо та як повернутися до звичного ритму життя
Якщо вас оминула передсвяткова апатія і ви безпечно пережили усі вечірки та родинні зустрічі, вітаємо, ви — надлюдина. Але свята закінчуються, і організму складно перелаштуватися на спокійний темп життя, навіть якщо канікули ви провели лежачи на дивані. Журналістка Заборони Анастасія Оприщенко цього року теж через силу повертається до робочих справ, тому вирішила розібратися, чому нам морально та фізично важко після свят, як повернутися до звичайного життя та як планувати цілі у новому році так, аби не перевантажувати себе.
Чому складно зібрати себе докупи?
Причина поганого настрою, небажання працювати та нездатності зібратися — фізичне та моральне виснаження і напруга, пояснює психологиня та арттерапевтка Людмила Корольчук. За передноворічною апатією завжди приходить післясвяткова депресія. Здається, що ви весь час відпочивали, хоча насправді організм переживав більше стресу, ніж зазвичай.
Скоріш за все, канікули потонули у підготовці, спілкуванні, подорожах та зустрічах. Ви розслабилися, снідали, обідали та вечеряли шампанським з олів’є і повністю знищили свій розпорядок дня. А потім все раптово закінчилося, напруження зникло, і тепер потрібно вирішувати буденні справи, на які немає ані сил, ані бажання, ані настрою.
Зазвичай впродовж кількох тижнів після свят людина відчуває такі симптоми:
- безсоння;
- низький рівень енергії;
- пригніченість;
- дратівливість;
- труднощі з концентрацією;
- тривожність.
«Найчастіше пригніченість після свят відчувають наймані працівники та люди, в яких низький рівень адаптації до змін. В обох випадках призвичаїтися до нового ритму складно. Фактично ми 10 днів раділи життю й розпоряджалися собою та своїм часом — а тут на робочому місці маємо виконувати якісь завдання та дотримуватися вказівок. І від цього, на жаль, нікуди не подітися», — говорить Корольчук.
Часто після свят люди страждають через відсутність балансу між роботою та відпочинком. Зазвичай це трудоголіки, які кидаються з крайнощів у крайнощі. В цьому випадку важливо, аби між роботою та відпусткою був ще як мінімум день для адаптації. Наприклад, після поїздки знайдіть час розібрати речі, купити додому продукти та впорядкувати свої справи — це важлива частина турботи про себе, підкреслює експертка.
Як допомогти мозку пережити стрес?
Корольчук пояснює: навіть якщо канікули не були веселими та яскравими, мозок обманює нас, перебільшуючи тяжкість реалій повсякденного життя. Тому повернення до нього викликає таку сильну тривогу. Ми переживаємо багато емоцій під час свят, і, щоб зменшити напругу, важливо давати їм вихід. Наприклад, можна витратити 10-15 хвилин, поділившись спогадами з колегами на роботі. Це зближує та допомагає працювати спокійніше.
Важливо шукати яскраві моменти та радість не тільки на свята, а й у повсякденному житті — наприклад, планувати приємні події у звичайні вихідні дні.
«Наш мозок завжди хоче точно знати, коли ми відпочиватимемо. Якщо ми, наприклад, ще не знаємо графік відпусток, нам здається, що свята — це наш єдиний відпочинок, тому ми почуваємось дискомфортно. Намагайтеся заздалегідь обрати собі вихідний. В ідеалі для підтримки морального стану людина має раз на сезон відпочивати 3-4 дні», — пояснює експертка.
Виходячи на роботу, не можна одразу вирішувати складні та великі завдання. Спробуйте йти маленькими кроками та нарощувати темп поступово. Дайте собі тиждень на адаптацію. Аби роботи було трохи менше, можна почати потроху робити її ще до кінця канікул. Краще виконати кілька маленьких завдань під час відпочинку, ніж провести в паніці весь перший робочий день. Зосередьтесь спочатку на дрібних завданнях, і тільки потім переходьте до складних, поділяючи їх на термінові та нетермінові, радить психологиня.
Як допомогти тілу пережити стрес?
Під час застіль ми споживаємо багато жирної їжі, що спричиняє постійну сонливість. Натомість алкоголь чи підсолоджені напої зневоднюють організм. Крім цього, ми швидко звикаємо лягати пізно або спати до вечора. Тому тіло відчуває постійну втому. Щоб покращити ситуацію, тренер та боксер Діма Козік радить насамперед нормалізувати прийом їжі та води.
«Хоча кава та чай теж допомагають прокинутися вранці, вони водночас зневоднюють, як і цигарки чи солона їжа. Тому, якщо немає протипоказань через хворобу нирок, пийте більше води», — пояснює він.
Не варто одразу сідати на жорстку дієту — це ніяк не допоможе організму, і ви навпаки почуватиметеся гірше. Їжа після свят має містити багато білку: курячі грудки, бобові, яйця та йогурти сприяють насиченню. Їжте салати з овочів (без майонезу) і більше фруктів. Краще поступово скорочувати кількість їжі, дотримуючись збалансованого харчування. І найголовніше — не звинувачуйте себе за переїдання.
«Зі стану ліні допоможе вийти спорт та мінімальна фізична активність. Втомлюючи організм, ви також нормалізуєте режим сну. Обов’язково більше рухайтесь, влаштуйте прогулянки на свіжому повітрі. Якщо немає протипоказань, раз на тиждень можна відвідувати сауну, лазню, хамам. А тим, хто повертається до тренувань після порушень режиму на кшталт вживання алкоголю і нездорового харчування, важливо не поспішати. Прийміть це повернення як початок — тобто не виконуйте ті ж вправи, що робили до цього на піку вашої фізичної форми. Не допускайте надмірних навантажень і безглуздих стресів для організму в дусі «вище, сильніше, швидше», — підкреслює Козік.
Як планувати справи і не заганяти себе?
Все залежить від рівня самоорганізації, пояснює Людмила Корольчук. Плани — це нові орієнтири, які люди намагаються освоїти в новому році. В цей час ми перебуваємо на піку наснаги і готові пообіцяти собі все, що завгодно. Але за підйомом завжди настає спад. Важливо спробувати переконати себе, що цей спад — «норма», навіть якщо зі своїх планів та обіцянок ви виконаєте 70%, а не 100%. Так можна уникнути зайвого стресу та очікувань від себе та своїх цілей.
«Починати планувати щось можна і в січні. Але будьте реалістами — не перевантажуйте себе надміру. Оберіть головні три вектори і розподіліть їхнє поступове вирішення на три місяці і більше протягом року. Так ви точно дійдете до мети, і вона не буде обтяжувати вас своєю масштабністю. Перетворіть свої плани на приємні щоденні ритуали, щоб мозок розумів, що дізнаватися щось нове, працювати, насолоджуватися життям і відпочивати ми можемо не лише на свята», — пояснює Людмила.
І ще раз нагадаємо:
- Не працюйте понаднормово і плануйте відпочинок не тільки на свята, а й у звичайні вихідні. Намагайтеся раз на сезон відпочити хоча б 3-4 дні.
- Після свят поступово зменшуйте кількість алкоголю та жирної їжі, яку вживаєте. Пийте більше води, їжте фрукти та овочі.
- Більше гуляйте, дихайте свіжим повітрям та виконуйте звичайну зарядку. Не перевантажуйте організм надмірними тренуваннями.
- Якщо немає протипоказань, раз на тиждень можна відвідувати сауну, лазню, хамам.
- Не будуйте плани на весь рік одразу. Оберіть три найголовніші цілі і працюйте над ними протягом наступних кількох місяців поступово.