П’ять незвичайних людей на обкладинці Vogue: номер вийшов шрифтом Брайля
- Журнал про моду British Vogue представив 19 людей з обмеженими можливостями з різних сфер діяльності.
- На обкладинку помістили, зокрема, активістку Шинед Берк, яка має карликовість і стала консультанткою випуску.
- В Україні небагато проєктів, які висвітлюють діяльність людей із особливостями розвитку. Одними з них є художні студії «Ательє нормально» та «Майстерня можливостей».
Номер британського Воґ привернув увагу суспільства в питанні зробити світ більш чутливим до проблем людей із незвичними потребами, в тому числі в Британії.
Заборона розповідає про видимість людей із особливостями розвитку за кордоном і в Україні.
Британський журнал присвятив випуск інвалідності
У номері British Vogue за травень 2023 року, що присвячений проблемі інвалідності в Британії, представлено 19 талановитих людей із обмеженими можливостями зі сфер моди, спорту, мистецтва та активізму. Випуск надрукований шрифтом Брайля, він вийшов із допомогою активістки та письменниці з карликовістю Шинед Берк. На обкладинці також:
- Сельма Блер — акторка з розсіяним склерозом;
- Аарон Роуз Філіп — трансгендерна модель з ДЦП;
- Еллі Гольдштейн — модель із синдромом Дауна;
- Джастіна Майлз — сурдоперекладачка з частковою глухотою.
Іншими учасниками нового видання Воґ стали гонщик Ніколас Гемілтон і комік Розі Джонс, обидва хворі на церебральний параліч. «Що мені сподобалося в усіх них, так це те, що вони говорять прямо, відстоюючи свою спільноту та навчаючи світ бути більш турботливим і розуміючим. Кожен такий заслуговує бути на обкладинці британського Vogue», — каже редактор Едвард Еннінфул.
Випуск можна послухати в мережі Soundcloud, а також безкоштовно отримати друкований шрифтом Брайля варіант. Для цього треба залишити заявку на сайті й офіційно підтвердити проблеми із зором.
Читати більше новин в TelegramПитання інклюзивності в моді привернуло увагу британських ЗМІ на початку 2023 року, коли Вікторія Дженкінс з’явилася в шоу BBC Dragon’s Den. Жінка має інвалідність із 20 років, тому заснувала власний бренд Unhidden для людей з різними вадами.
«Інвалідність має бути особистою для всіх нас. Близько 16 мільйонів людей у Великій Британії мають інвалідність, а ще мільйони людей — з обмеженими можливостями. Для нас настав час усвідомити, ким ми є як суспільство, а для моди — створити кращу, доступнішу й інклюзивну індустрію», — розповідає Еннінфул. Як людина з хронічним захворюванням крові та вадами зору та слуху, він переймається тим, наскільки повсякденне життя може бути недоступним для потреб таких людей.
«Ательє нормально» та «Майстерня можливостей»: митці з синдромом Дауна в Україні
В Україні існує обмаль проєктів, які залучають людей із обмеженими можливостями, особливо в сфері моди на рівні Vogue. Втім, одного разу українська редакція цього журналу згадувала художника з синдромом Дауна Євгена Голубєнцева, який став переможцем премії Artists Prize від Montblanc і The Naked Room 2021 року. Тоді Голубєнцева номінувала на нагороду мисткиня Катя Лібкінд, що з 2018 року разом із командою розвиває артстудію «Ательє нормально», в якій творчістю займаються люди як із синдромом Дауна, так і без нього.
«Як і Катя, Женя належить до ‘Ательє Нормально’. Він здебільшого працює з живописом і графікою, часто додаючи до зображення текстові фрагменти, які зберігають свою оповідну функцію, попри візуальну виразність», — розповіла засновниця агенції «Ухо» Саша Андрусик, яка відповідала за музичну частину церемонії нагородження Artists Prize.
Художники-асистенти Ательє кажуть, що вони ростуть разом з молодшими колегами. Наприклад, Риба Вернер співпрацює з мисткинею з синдромом Анною Сапон, стиль якої змінився протягом участі в студійних сесіях: роботи стали більш яскравими та експресивними.
Художниця Валерія Тарасенко творить разом із Євгеном Голубєнцевим, який доєднався до «Ательє нормально» першим. «Коли я познайомилася з Женею Голубенцевим та Валентином Радченком, то зрозуміла — це саме те, що мене цікавило. Я намагаюся вчитися у них свободі творчості. Я часто намагаюся робити мистецтво ретельно, методично та ‘правильно’. Але хлопців нічого не стримує, вони можуть створити твір за п’ять хвилин і він буде повноцінним та закінченим. Тому, по суті, вони — мої вчителі», — ділиться Тарасенко.
Іншим проєктом, що з 2016 року запрошує до співпраці людей із особливостями розвитку (аутизм, розумова відсталість, синдром Дауна), є Майстерня можливостей за кураторства керівниці освітнього департаменту Pinchuk Art Center Ольги Шишлової та художниці Каті Бучацької.
«Єдине, що я знала, коли приходила в ‘Майстерню можливостей’ — я прийшла не навчати. За чотири роки разом стало зрозумілим, хто до чого тяжіє, який колір обирає та які теми висвітлює. Паралельно з цим на кожному занятті я стаю свідком вражаючих художніх рішень. Про таке чесне ставлення до дії рисування, ми, художники з академічною освітою, можемо лише мріяти», — розповідає Бучацька.
Раніше Заборона розповідала про неймовірну піаністку з синдромом Дауна.
Читати більше новин в Telegram