Читаєте зараз
Рада ратифікувала Римський статут: що це дає

Рада ратифікувала Римський статут: що це дає

Ilona Kivva
Автор:

Український парламент 21 серпня 2024 року підтримав президентський законопроєкт №0285 щодо ратифікації Римського статуту Міжнародного кримінального суду та поправок до нього. «За» проголосував 281 народний депутат, повідомив парламентар від партії «Голос» Ярослав Железняк.

Документ передбачає, що Римський статут набере чинності для України у перший день місяця, який настає після 60-го дня з дати здачі на зберігання генеральному секретарю Організації Об’єднаних Націй ратифікаційної грамоти.

При цьому Україна упродовж семи років після набрання статутом чинності не визнаватиме юрисдикції МКС стосовно злочинів, передбачених статтею 8 статуту, якщо у таких підозрюються громадяни України. Йдеться про воєнні злочини.

Також Зеленський зареєстрував законопроєкт №11484 про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів у зв’язку з ратифікацією Римського статуту. Йдеться про доповнення статей, пов’язаних із міжнародними злочинами, відповідно до положень Римського статуту МКС. 

Україна підписала Римський статус ще в січні 2000 року, але досі не ратифікувала його. Для ратифікації потрібно було змінити Кримінальний кодекс таким чином, щоб він відповідав цьому документу. Також ратифікація передбачена Угодою про асоціацію з ЄС.

Що дасть Україні ратифікація Римського статуту:

  • дозволить брати участь в Асамблеї держав-учасниць МКС і формувати політику МКС;
  • дозволить висувати свого кандидата на посаду судді;
  • затверджувати розподіл бюджету МКС з метою забезпечення належного розслідування російських злочинів в Україні;
  • брати участь у виборах суддів та інших виборних осіб (зокрема прокурора МКС), впливати на розробку змін до Римського статуту.

Міжнародний кримінальний суд може розглядати справи за трьох умов:

  • держава підписала та ратифікувала Римський Статут;
  • Рада Безпеки ООН передає справу до МКС. За 23 роки існування Суду таке трапилося двічі, у справі щодо Південного Судану та Лівії;
  • коли держава-учасниця РС сама ініціює справу в МКС.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій