Читаєте зараз
Рада скасувала дозволи й ліцензії для деяких видів бізнесу: як це працюватиме

Рада скасувала дозволи й ліцензії для деяких видів бізнесу: як це працюватиме

Анастасія Могилевець
  • Почати роботу бізнес зможе відразу після подання декларації.
  • Ті, хто буде працювати за декларативним принципом, будуть зобов’язані отримати дозвіл після завершення воєнного стану.
  • Закон запрацює на повну силу після того, коли уряд визначить, якою має бути така декларація.

В Україні на час війни запроваджують декларативний принцип роботи для бізнесу. Це означає, що частина підприємців чи компаній зможуть працювати без ліцензій або дозволів. Однак таке нововведення стосуватиметься не всіх.

Заборона розповідає про новий закон, який спрощує умови роботи для бізнесу.

Бізнес без дозволів та ліцензій на час війни: що треба знати

Закон, який 17 липня ухвалила Верховна Рада, передбачає, що ті бізнеси, яким для роботи потрібні дозволи та ліцензії, можуть на час дії воєнного стану працювати без них. Щоб розпочати роботу, потрібно просто подати відповідну декларацію до ЦНАПу, дозвільного органу та органу ліцензування. Подання такої декларації безоплатне.

Декларація, як пояснили у Міністерстві економіки, подана за цим законом прирівнюється до дозволу чи ліцензії. А декларації про провадження господарської діяльності, подані раніше, продовжують діяти відповідно до цього закону. Таку декларацію можна подати в будь-якому місці країни — незалежно від того, де розташоване підприємство чи живе підприємець.

У Мінекономіки зауважили, що така декларація дійсна на період дії воєнного стану та до кінця календарного року, в якому припинено або скасовано воєнний стан (але не менше ніж три місяці з дня його припинення чи скасування). Після цього підприємець має звернутися за відповідними дозволами чи ліцензіями до дозвільних органів. В разі такого звернення декларація діятиме до отримання дозволу або ж відмови.

Читати більше новин в Telegram

Отримані раніше дозволи, ліцензії, терміни яких закінчуються, автоматично продовжуються до кінця календарного року, в якому припинено або скасовано воєнний стан (але на термін не менший ніж три місяці з дня його припинення чи скасування). У період дії воєнного стану переоформлювати раніше отримані дозвільні документи, вносити зміни до інформації в декларації тощо не потрібно — навіть якщо настали визначені законодавством для цього терміни, наголосили в Мінекономіки.

Обов’язкові звіти, повідомлення, документи, що не подавалися під час воєнного стану, мають бути подані до кінця календарного року, в якому припинено або скасовано воєнний стан (але не менше ніж через три місяці з дня його припинення чи скасування). Крім того, планові перевірки з питань видачі дозвільних документів на час дії воєнного стану припиняються.

Хоча закон набуде чинності відразу після офіційного опублікування, це не означає, що бізнес відразу зможе починати роботу, просто подавши декларацію. Порядок подання таких декларацій і те, яку інформацію вони мають містити, повинен затвердити Кабінет міністрів. На це в урядовців є два місяці.

Робота за декларативним принципом в Україні: обмеження

Уряд має визначити, на які види діяльності закон про декларативний принцип ведення бізнесу поширюватися не буде. Відомо, що до цього переліку увійдуть види діяльності, якщо вони можуть призвести до:

  • спричинення загрози національним інтересам;
  • негативного впливу на функціонування об’єктів критичної інфраструктури;
  • порушення нормальних умов життєдіяльності населення;
  • негативного впливу на екологічну безпеку.

Як приклади такої ризикової діяльності прем’єр-міністр Денис Шмигаль ще у 2022 році наводив роботу з небезпечними відходами, виробництво ліків чи ядерну енергетику. Однак повного переліку потрібно чекати впродовж двох місяців після того, як цей закон підпише президент і його офіційно опублікують.

У Мінекономіки також додали, що від початку повномасштабної війни перевели на декларативний принцип 58 дозволів, 13 ліцензій та до 500 інших публічних послуг для бізнесу. Крім того, у липні Міністерство цифрової трансформації анонсувало запуск на порталі «Дія» системи «єДозвіл», яка надаватиме повний цикл процедур видачі дозвільних документів для бізнесу. Зокрема з «єДозволом» підприємці зможуть:

  • подавати заяви про отримання, відновлення, зупинення чи анулювання ліцензій, розширення або звуження господарської діяльності;
  • інформувати про зміни в документах та відомостях, які долучалися до заяви;
  • створювати та подавати декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці;
  • отримувати інформацію про стан чи результати розгляду електронних документів;
  • оплачувати надання адмінпослуг;
  • скаржитися на дії органу ліцензування щодо порушення ним вимог законодавства у сфері ліцензування.

На першому етапі експериментального проєкту надаватимуться такі послуги:

  • ліцензія на провадження господарської діяльності з туроператорської діяльності;
  • ліцензія на провадження господарської діяльності з ветеринарної практики;
  • ліцензія на провадження господарської діяльності з обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів;
  • ліцензія на провадження освітньої діяльності за рівнем дошкільної освіти;
  • декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.

Систему «єДозвіл» запустять наприкінці липня, а кількість доступних у ній послуг згодом розширюватимуть.

Раніше Заборона розповідала про плани уряду підвищити податки для фізичних осіб-підприємців. Причина — брак грошей на армію.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій