Читаєте зараз
Жовтень — місяць поширення інформації про рак грудей. Чи може він бути у чоловіків та коли варто звернутися до лікаря: інструкція Заборони

Жовтень — місяць поширення інформації про рак грудей. Чи може він бути у чоловіків та коли варто звернутися до лікаря: інструкція Заборони

Anastasiia Opryshchenko

Жовтень вважається місяцем боротьби з раком молочної залози — найпоширенішим онкологічним захворюванням серед жінок. Однак це не суто жіноча хвороба: чоловіки статистично менше, але також хворіють на рак грудей. Проте більшість з них навіть не знають, що можуть захворіти. Заборона розповідає, як визначити, що у вас рак грудей, хто може бути в групі ризику, чи є різниця між раком молочної залози у чоловіків та жінок та чи можна зменшити ризик захворювання.


У 2020 році рак молочної залози був діагностований у 2,3 мільйона жінок у всьому світі — з них 685 тисяч випадків призвели до смерті. Хоча це захворювання найчастіше жіноче, чоловіки також можуть бути у зоні ризику. В Україні у тому ж році зафіксували 12 824 нових випадки раку молочної залози, з яких 88 випадків — у чоловіків. У Великобританії щороку цей вид раку знаходять у приблизно 370 чоловіків, у США — у приблизно 2 800 чоловіків. Чорношкірі чоловіки мають найвищий рівень захворюваності — близько трьох осіб на сто тисяч, а білі чоловіки хворіють менше — двоє на сто тисяч осіб.

Раннє діагностування — на 1–2 стадії захворювання — збільшує шанси людини на повне одужання. Проте коли хвороба перебуває на 3-й або 4 стадії, потрібне більш агресивне лікування, процес складніший. Для виявлення раку жінкам варто раз на рік перевіряти стан грудей у мамолога, і починаючи з 40-річного віку щороку проходити мамографічне обстеження навіть за відсутності скарг чи тривожних симптомів. З 50 років мамографію треба робити вже двічі на рік. Попри це, кожній четвертій жінці рак грудей діагностують уже на пізніх стадіях, коли ефективність лікування значно знижується.

Які симптоми раку грудей?

Рак молочної залози може мати комбінацію симптомів, особливо коли він прогресує. Більшість людей не відчуватимуть жодних симптомів, навіть коли рак вже запущений.

Симптоми раку молочної залози можуть включати:

  • ущільнення грудей;
  • зміну розміру, форми або зовнішнього вигляду грудей;
  • ранки, почервоніння або інші зміни на шкірі;
  • зміну зовнішнього вигляду соска або шкіри навколо соска (ареоли);
  • виділення аномальної або кров’янистої рідини із соска.

Багато хто часом знаходить у себе ущільнення грудей, проте цей тривожний симптом в більшості випадків не викликаний раком. Однак з ним все одно варто звертатися до лікаря, оскільки ракові пухлини в молочній залозі з більшою ймовірністю піддаються успішному лікуванню, якщо вони невеликі й не поширилися на сусідні лімфатичні вузли. Так, рак молочної залози може поширюватися на інші частини тіла — найчастіше це лімфатичні вузли під пахвою, хоча з часом ракові клітини можуть поширюватися і на інші органи, включно з легенями, печінкою, мозком і кістками. 

Чи є різниця між раком грудей у чоловіків та у жінок?

Різниця є. Існують деякі подібності між раком молочної залози у чоловіків і жінок, але між ними також є важливі відмінності. Рак молочної залози у чоловіків — це рідкісний рак, який починається як ріст клітин у тканині молочної залози. Найпоширеніший тип такої хвороби молочної залози як у жінок, так і у чоловіків називається інвазивним. Інвазивний рак — це процес, коли ракові клітини починають розмножуватися у протоках, а потім виростають поза ними, проникаючи в інші тканини молочної залози. Ці ракові клітини також можуть поширюватися або метастазувати в інші частини тіла.

У чоловіків можуть розвинутися й інші види захворювання, але вони дуже рідкісні. Ось декілька з них:

  • Протокова карцинома in situ (DCIS) — захворювання молочної залози, яке може призвести до інвазивного раку. Ракові клітини знаходяться лише в слизовій оболонці проток і не поширюються на інші тканини залози.
  • Інвазивний лобулярний рак — тип онкологічної патології, який розвивається в молочних залозах і часто може відчуватися як виражений набряк грудей.
  • Хвороба Педжета — якщо просто, це рак сосків.

Більшість чоловіків не обізнані й не вірять у можливість захворіти на рак молочних залоз, і тому дізнаються про хворобу на 2-й чи 3 стадії. Як правило, рак грудей у них протермінований генетичними мутаціями, які частіше трапляються у людей, що мають спадкову складову. 

Хто ж все-таки в зоні ризику?

Всесвітня організація охорони здоров’я інформує, що певні фактори підвищують ризик раку молочної залози, включно зі старінням, ожирінням, вживанням алкоголю, раком молочної залози в сімейному анамнезі, репродуктивним анамнезом (наприклад, вік початку менструації та вік першої вагітності), вживанням тютюну та гормональною терапією у постменопаузі. 

Також є додаткові фактори ризику, які можуть збільшити ймовірність хвороби:

  • Генетичні мутації. Успадковані зміни (мутації) у генах BRCA1 і BRCA2 збільшують ризик раку.
  • Лікування променевою терапією. Чоловіки, які проходили променеву терапію грудної клітини, мають вищий ризик захворіти на рак грудей.
  • Лікування гормональною терапією. Препарати, що містять естроген (гормон, який допомагає розвивати та підтримувати жіночі статеві ознаки), які використовувалися для лікування раку передміхурової залози в минулому, збільшують ризик ураження молочної залози у чоловіків.
  • Синдром Клайнфельтера — рідкісне генетичне захворювання, за якого чоловік має додаткову X-хромосому. Це може призвести до підвищення рівня естрогену в організмі та зниження рівня андрогенів (гормонів, які допомагають розвивати та підтримувати чоловічі статеві ознаки).
  • Деякі захворювання, які впливають на яєчка, можуть збільшити ризик раку молочної залози.
  • Захворювання печінки. Цироз (рубцювання) печінки може знизити рівень андрогенів і підвищити рівень естрогену у чоловіків, збільшуючи ризик раку молочної залози.

Що можна зробити, аби знизити ризик раку молочних залоз?

Якщо кілька членів вашої родини хворіли на рак молочної залози чи яєчників, варто звернутися до лікарів. У чоловіків певні мутації в генах можуть підвищити ризик раку молочної залози, раку простати високого ступеня злоякісності та раку підшлункової залози.

На сьогодні досі невідомо, чому виникає рак грудей, проте, крім регулярних оглядів, самодіагностики та мамографії, лікарі радять:

  • підтримувати здорову вагу;
  • регулярно займатися спортом;
  • обмежити споживання насичених жирів, що містяться переважно в їжі тваринного походження (м’ясо, субпродукти, масло тощо);
  • уникати вживання алкоголю.

Вважається, що регулярні фізичні вправи можуть знизити ризик раку молочної залози майже на третину. А ще здоровий спосіб життя також може покращити прогноз для людей, вже уражених раком молочної залози.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій