Рак виявлятимуть ще до його появи: вчені розробили новий тест крові

Yevheniia Kostina
  • У Великій Британії з 2024 року перевірятимуть на онкологічні захворювання за допомогою тестів Galleri.
  • Аналіз бачить, які відбуваються молекулярні зміни та розпізнає типи хвороби.
  • Вчені запевняють, що метод діагностує 50 видів раку.

Захворювання на рак легше піддається лікування, чим раніше його діагностують. Новий метод може виявляти типи онкології, які часто не показуються до пізньої стадії, зокрема мова йде про рак яєчників та підшлункової.

Заборона розповідає про технологію в рамках дослідження Symplify Оксфордського університету.


50 типів раку: тести Galleri в Британії

Тестування аналізу крові, що виявлятиме рак, показали перші успішні результати у Великій Британії. За допомогою так званих тестів Galleri можна буде виявити 50 видів раку до того, як почнуть проявлятися симптоми, пише The Guardian.

«Можливо, з літа 2024 року ми запровадимо тест для додаткового мільйона людей по всій країні, щоб діагностувати онкологію у тисяч інших на ранній стадії. Життя рятуються, коли захворювання виявляється на ранніх стадіях. Цей тест має потенціал назавжди змінити лікування — особливо для типів раку, які часто не виявляють симптомів до пізнішої стадії, коли їх набагато важче лікувати», — заявила керівник інновацій у програмі раку Національної служби охорони здоров’я Англії Джилліан Розенберг.

У дворічному дослідженні взяла участь 5461 людина в Англії та Уельсі, яких лікар загальної практики направив до лікарні з підозрою на рак. Аналіз правильно виявив дві третини випадків раку серед учасників. У 85% позитивних випадків він також міг точно визначити початкове місце раку. Висока точність спостерігалась, зокрема, у пацієнтів похилого віку та із більш пізніми стадіями хвороби.

Читати більше новин в Telegram

Аналіз крові: діагностика онкології

Пацієнти з пухлиною мають у своїй крові унікальну ракову ДНК. Аналіз працює за таким принципом: біопсія виявляє крихітні фрагменти в кровотоці та передає лікарям сигнал про них. Також завдяки спостереженню за рухом крові тест може спрогнозувати, звідки в організмі розповсюджується хвороба. 

Цей аналіз ідентифікує молекулярні зміни та розпізнає типи захворювань, які важко діагностувати на ранній стадії, наприклад, рак яєчників, підшлункової залози та стравоходу. Вчені кажуть, що у кількох пацієнтів були виявлені ракові пухлини, які не можна було б передбачити за симптомами.

Інфографіка: МОЗ України
Інфографіка: МОЗ України

Наразі аналіз можна пройти лише в лікарні, але згодом люди зможуть проводити його вдома, як тести на Covid-19.

Раніше Заборона розповідала про успіх в створенні вакцини проти раку шкіри. Експериментальна мРНК-вакцина проти раку знизила ризик смерті або рецидиву найбільш смертоносного раку шкіри на 44% порівняно з імунотерапією Merck Keytruda.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій