Рекрутинг у ЗСУ: що треба знати про проєкт Міноборони і як система працює у США
- Умєров 5 листопада 2023 року підписав наказ про затвердження Концепції військової кадрової політики. Один із пунктів — впровадження рекрутингової системи.
- Концепцію вже почали реалізовувати. Поки Міноборони наймає сторонні компанії-рекрутерки, але це, як обіцяють, тимчасовий крок.
- Системою користуються у багатьох країнах, але чи не найбільш розвинена вона у Сполучених Штатах.
Загалом рекрутинг — це підбір персоналу на певну вакансію. У військовій сфері — це той же процес, але кандидатів підшукують на посади у підрозділи армії. При цьому враховують найбільш корисні навички, знання та уміння. В Україні потенційним призовникам потрібно буде пройти три етапи, а от у США їх близько семи.
Заборона розповідає про систему, яку впроваджує українське оборонне відомство.
Набір у Сили оборони України: план до 2028 року
Міністр оборони Рустем Умєров 5 листопада 2023 року підписав наказ про затвердження концепції, яка визначає стратегію розвитку військової кадрової політики до 2028 року (як під час дії воєнного стану, так і у мирний час).
Ключові завдання такі:
- перехід на військову службу за контрактом;
- інтенсивна військова підготовка замість строкової служби;
- рівні можливості чоловіків і жінок в ЗСУ;
- удосконалена електронна система військового обліку;
- автоматизація та цифровізація процесів управління персоналом;
- співпраця між військовими вишами України та держав-членів НАТО/ЄС;
- забезпечення військовослужбовців житлом;
- психологічне забезпечення;
- зміна принципу взаємовідносин між командирами та підлеглими;
- створення умов для переходу від військової кар’єри до цивільного життя;
- запуск систему рекрутингу замість призову.
«Концепція кадрової політики — це рамковий документ, який визначає бачення того, як розвиватиметься система роботи з особовим складом ЗСУ на період до 2028 року. Ми сподіваємось, що в нас буде і завершення війни, і демобілізація, і умовно мирний час, але документ про те, що захист країни відбувається сьогодні, і він відбуватиметься завтра. Ми говоримо про те, що сьогодні є вимоги часу, в тому числі рекрутинг. Це нові інструменти залучення людей до захисту Батьківщини», — пояснила заступниця міністра оборони Наталія Калмикова.
Читати більше новин в TelegramРекрутинг у ЗСУ: що передбачає
Одна з програм, яку вже почали реалізовувати, рекрутинг. У широкому розумінні — це підбір персоналу на певну вакансію. Військовий рекрутинг передбачає той же процес, але кандидатів підшукують на посади у підрозділи армії. При цьому враховують навички, знання та уміння, які можуть бути найбільш корисними, розповіла Наталія Калмикова.
«Ми звикли, що у нас є призов, що у нас є кадрові офіцери. Задача розширити можливості для людини подивитися, які є вакансії від підрозділів, які вміння та навички потрібні, щоб вона зробила свій вибір.
Рекрутинг і призов доповнюватимуть одне одного. У нас війна, тому різноманітність інструментів розрахована на те, щоб людина могла обрати свій особистий шлях», — пояснила вона.
Міноборони планує у майбутньому найняти власних рекрутерів, але поки наймають сторонні компанії за принципом аутсорсингу. Такі, договори станом на 21 листопада 2023 року вже підписали з Lobby X та Work.ua. Це (серед іншого) означає, що вакансії від ЗСУ з’являться на платформах.
Потрібно буде пройти три етапи:
- співбесіда;
- тестування (ймовірно, включно з тестом на фізпідготовку);
- добір відповідно до її фаху.
Після цього розпочинатиметься навчання: спочатку базове, яке має тривати місяць, а потім спеціалізоване (вже у складі підрозділу). Грошове забезпечення нараховуватимуть за вже існуючим принципом: основне (фактично зарплата) плюс додаткові винагороди (так звані бойові виплати) відповідно до завдань та зони проходження служби.
Важливо! Вакансії можуть бути різноманітні: від мінометника до кухаря у підрозділ. На практиці, очевидно, будуть робити акцент саме на бойових спеціальностях.
Фактично йдеться про те, що рекрутери переберуть на себе частину повноважень територіальних центрів комплектування (ТЦК). Але обидва механізми, принаймні до завершення воєнного часу, працюватимуть паралельно.
При цьому Калмикова натякнула, що у мирний період Україна може повністю перейти на рекрутингову систему. Про це раніше говорив і заступник голови Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки ВРУ Єгор Чернєв.
«Щодо запланованого переходу на рекрутинг замість призову, то треба розрізняти мирний час та військовий режим. Тому що під час воєнного основна ціль — щоб у нашого війська було достатньо людей. Контрактна основа — це більше для мирного часу. Люди [після закінчення війни] набиратимуться, базуючися на їх освіті, яку вони мають, і щоб вони були максимально корисними війську», — пояснив він.
Army Recruit: як працює у США
Рекрутинговою системою користуються у багатьох країнах, але чи не найбільш розвинена вона у Сполучених Штатах. Вербувальники надають всю необхідну інформацію потенційному призовнику, проводять тестування та супроводжують його на усіх етапах відбору.
Сам відбір проходить у кілька етапів:
- співбесіда — бажаючим вступити у військо спочатку ставлять загальні запитання: щодо віку, громадянства, освіти, вживання наркотиків, а також фізичних і медичних умов, які можуть перешкодити взяттю на службу. Більшість проходять перевірочний тест на здібності в кадровому бюро — на цьому етапі відсіюють 10-20% людей;
- ASVAB — це перший вже формальний крок у процесі подання заяви на службу в Збройних силах США. По суті це набір тестів, які використовуються Міністерством оборони для визначення права на військову службу та кваліфікації. Він складається з 10 блоків, серед яких кваліфікаційний тест (AFQT): арифметичне мислення, знання математики, знання слів і розуміння текстів. Визначається загальний показник здатності до навчання та прогнозування продуктивності на робочому місці. Він є основним для новобранців. Оцінки згруповані в п’ять категорій.
Бали по I та II категоріях — вище середнього рівня тренованості; III — середній; IV — нижче середнього; V – значно нижче середнього. Інфографіка: Офіс заступника Міністра оборони США з персоналу та готовності
- рівень освіти — Пентагон запровадив трирівневу класифікацію документів в 1987 році:
- перший — випускники середньої школи, дорослі власники дипломів і випускники коледжу;
- другий — альтернативні власники облікових даних (ті, хто має сертифікат загального розвитку (GED) про еквівалентність середньої школи);
- третій — люди без освіти.
Згідно із законом, претенденти з V та IV категорій, які не закінчили середню школу, не можуть бути прийняті на службу. Додатково кожен рід військ на підрозділ може встановлювати індивідуальні критерії відсіву.
«Система розроблена на основі дослідження, що показало тісний зв’язок між освітніми документами та успішним проходженням першого строку військової служби. Спільно з Національною академією наук Міноборони США розробило математичну модель, а потім її було використано для встановлення еталонних показників якості новобранців. Вони засновані на вивченні співвідношення між витратами, навчанням, вивільненням та утриманням. Як стандарт взяли рівень продуктивності військ, які були в операціях ‘Щит пустелі’ та ‘Буря в пустелі’», — пояснили в Офісі заступника Міністра оборони США з персоналу та готовності.
Фізпідготовка і моральні якості: як проходять етапи відбору у військо США
Четвертим етапом є фізичні обстеження — включає вимірювання артеріального тиску, пульсу, гостроти зору та слуху, аналіз крові та сечі, тестування на наркотики та ВІЛ, вивчення історії хвороб. Деякі служби також вимагають перевірки на міцність і витривалість.
Далі проводиться тестування на моральні якості — співбесіда, яка визначає моральний стан кожного заявника. Для деяких проводиться перевірка кредитоспроможності та/або комп’ютеризований пошук судимостію.
Наступний етап — консультації з питань професійної діяльності. Якщо бали ASVAB, освітні документи, фізична підготовка та моральні якості заявника відповідають вимогам для вступу, він або вона зустрічається з консультантом з класифікації служби, щоб обговорити варіанти зарахування. Новобранець може підписатися на конкретну навичку або широку професійну сферу (наприклад, механіку чи електроніку);
Завершується рекрутинг спеціальною підготовкою — це вже армійські тренування з акцентом на обраній спеціалізації, але бійця все ще веде і консультує рекрутер.
«Зазвичай заявнику буде запропоновано кілька професій. Загалом, чим вищі результати іспитів у людини, тим більше у неї буде вибору. Попри те, що процес відрізняється залежно від війська, конкретні навички та професійні групи впорядковуються подібно до системи бронювання авіакомпаній, причому місце та час у дорозі (для навчання найму) базуються на вакансіях у школі чи польових підрозділах», — роз’яснили у Пентагоні.
Раніше Заборона розповідала про плани щодо нарощування військових резервів в Україні на 2024 рік. Серед ключових змін — повноцінний запуск е-реєстру призовників. Це має закрити лазівки для ухилянтів.
Читати більше новин в Telegram