РФ провалила випробування ракети Сатана II, якою роками лякає світ. Її розробляють як заміну українській

Ilona Kivva
Автор:
  • РС-28 «Сармат», або Satan II — це міжконтинентальна балістична ракета шахтного базування.
  • Її представляють як нову, але фактично це модифікація радянської Р-36М: конструкція та сама, технології і матеріали сучасніші.
  • Вперше про «Сармат» стало відомо з виступу Путіна у березні 2018 року, а перший пробний пуск відбувся у квітні 2022 року.

Російська Федерація провалила другий етап державних випробувань ядерної ракети Сатана II. Її позиціонують як вкрай потужну зброю, яка здатна вразити США навіть при запуску через Південний полюс, але ці заяви дуже перебільшені. За її розробку активно взялися після 2014 року, коли Україна логічно відмовилася обслуговувати та виробляти для Росії інші небезпечні боєприпаси.

Заборона розповідає про пробні запуски стратегічної зброї РФ.


Випробування «Сармата» 21 лютого: інсайд CNN

Росія провела пробний запуск міжконтинентальної балістичної ракети. Подія збіглася з візитом Джо Байдена у Київ, пише CNN.

«Кремль, за словами одного чиновника, заздалегідь повідомив Сполучені Штати про випробування. Інший сказав, що подія не становить небезпеки для США і тому не розглядається як ескалація. Її було проведено або під час перебування Байдена в Україні, або безпосередньо перед тим, як він прибув», — кажуть у виданні.

Це вже другий пуск «Сармата» у рамках державних випробувань, після завершення яких боєприпас має надійти на озброєння РФ. Перший успішно відбувся 20 квітня 2022 року з космодрому «Плесецьк» в Архангельській області. Ракета була спрямована у бік Камчатки. Про місце проведення другого етапу не повідомлялося, але, найімовірніше, воно не змінилося, адже це зброя для шахтної установки, яка є повністю стаціонарною.

Читати більше новин в Telegram

Саме випробування, за інформацією офіційних осіб США, пройшло невдало. Про це також свідчить те, що Володимир Путін не згадав про нього під час промови, яка відбулася того ж дня. При цьому президент РФ говорив майже про усі попередні етапи розробки зброї:

  • вперше про «Сармат» стало відомо з виступу Путіна перед Федеральними зборами у березні 2018 року;
  • у квітні 2022 року він згадав, що перший запуск був успішним та сказав, що «“Сармат” змусить задуматися тих, хто у розпалі шаленої агресивної риторики намагається погрожувати Росії»;
  • у грудні 2022 року він заявив, що ракети найближчим часом буде вперше поставлено на бойове чергування.

RS-28 Sarmat: що відомо про ракету

РС-28 «Сармат», або «Сатана II» за класифікацією НАТО — це ядерна міжконтинентальна балістична ракета шахтного базування. Вона розробляється як наступник радянської Р-36М (Сатана), пише Military Today.

«Р-36М була створена в Україні. Українці постачали запчастини та допомагали в обслуговуванні навіть після розвалу Союзу. Після анексії Криму в 2014 році та військових дій це стало проблемою для Росії. Українці вже не обслуговували ракети, а російські конструкторські бюро не були знайомі з ними. Тому для росіян ставало дедалі важливішим розробити заміну цій радянській ракеті, термін служби якої наближався до кінця», — розповіли у виданні.

Міжконтинентальна балістична ракета RS-28 Sarmat. Фото: Military Today

«Сармат» — це еволюція, а не повна реконструкція свого попередника. Тобто по суті, це модифікація: конструктивні рішення ті самі, а технології й матеріали сучасніші.

Точні характеристики зброї невідомі, адже офіційно вона ще перебуває у розробці. Заявлено, що ракета має два ступені пуску:

  • зберігається в трубчастому контейнері, який поміщено у шахтну установку (ймовірно, ту ж саму, що і для Р-36М) — перша стадія пуску здійснюється за допомогою установки, тобто ракета викидається з контейнера;
  • на кількох десятках метрів над землею запалюється головний двигун.

Вантажопідйомність складає близько 10 тонн. Це дозволяє нести:

  • до 10 незалежних націлювальних боєголовок (MIRV) з вибуховою потужністю 0.75 т кожна;
  • близько 16 менших MIRV;
  • до 24 гіперзвукових плануючих апаратів «Авангард» — це буде перша російська ракета, здатна розгортати їх;
  • комбінацію більших і менших боєголовок і засобів протидії для проникнення в системи ППО. 

Одна ракета RS-28 з MIRV, як пише Military Today, може повністю знищити три штати США, такі як Меріленд, Вермонт і Род-Айленд. Це приблизно 60.1 км² площа.

Ракета Sarmat. Фото: РБК

Щодо дальності дії, дані різняться. Офіційно кажуть про 18 000 км, але реалістичніше виглядає показник у 11 000 кілометрів.

«Російські ЗМІ часто пишуть, що ракета може вразити США боєголовкою у 10 т через Південний полюс. Нібито траєкторія дозволить обійти систему ППО. Однак виявиться, що відстань складає понад 28 000 км [більше заявленої дальності польоту]. Для більш прискіпливої аудиторії, залишили шпаринку, мовляв “Сармат” може вивести боєголовки на низьку опорну орбіту, а там вони можуть впасти у будь-яку точку світу. У 1968 році була створена Р-36обр, але у будь-якому випадку, про виведення на орбіту 10 т БЧ мова йти не може. Для досягнення таких показників “Сармат” вже б нагадував космічну ракету», — кажуть у Defense Express.

Раніше Заборона розповідала про випробування першої турецької балістичної ракети. Технологія засекречена, але відомо, що зброя здатна вражати цілі за 1000 кілометрів. Такої відстані більш ніж достатньо, щоб забезпечити повний захист Чорноморського регіону.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій